Termoizolarea elevatiei fundatiei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • radu matei
    Membru Marcant
    • 17.apr.2007
    • 516

    Termoizolarea elevatiei fundatiei

    Termoizolarea elevatiei fundatiei cu polistiren extrudat se face incepand imediat de la talpa sau trebuie facuta numai pe portiunea care se afla deasupra cotei terenului?
    Cat priveste hidroizolarea ( cu solutie aplicata cu pensula sau cu membrana bituminoasa), cum se face: peste polistiren sau sub polistiren?
    Mai bine mai tarziu decat niciodata!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Prima data se realizeaza hidroizolatia apoi se face termoizolatia.
    Termoizolatia cu extrudat poate juca si rol de protectie a hidroizolatiei.

    Daca aveti subsol locuibil sau tehnic, este recomandat sa faceti izolatia termica si pe zona acestuia. Altfel, se poate pleca de la o cota ceva mai mica decat cea la care se afla talpa fundatiei.

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6452

      #3
      Si totusi, care ar fi solutia corecta de hidroizolare pentru zona incercuita (ma refer strict zona termosistem-trotuar, nu perete-trotuar-substrat)?
      Fișiere Atașate
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Presupunand ca schema postata este cazul in care se realizeaza termosistemul la o casa care are deja trotuare realizate corespunzator - adica exista acel dop de bitum la contactul cu hidroizolatia/soclul alta hidroizolatie nu ar fi necesara suplimentar.

        Altfel se poate face si o hidroizolatie peste polistiren utilizand CL 50 (si banda CL52) peste stratul de spacluire. Ca idee, foto.

        Preferabil este sa se realizeze hidro pe fundatie si soclu, polistiren extrudat aplicat cel putin cu 20 cm sub cota solului si apoi sa se toarne trotuarul.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • radu matei
          Membru Marcant
          • 17.apr.2007
          • 516

          #5
          Postat în original de Gemini
          Prima data se realizeaza hidroizolatia apoi se face termoizolatia.
          Termoizolatia cu extrudat poate juca si rol de protectie a hidroizolatiei.

          Daca aveti subsol locuibil sau tehnic, este recomandat sa faceti izolatia termica si pe zona acestuia. Altfel, se poate pleca de la o cota ceva mai mica decat cea la care se afla talpa fundatiei.
          Ok, dar in acest caz - hidroizolatie si apoi polistiren extrudat - polistirenul nu este protejat impotriva apei. Aceasta nu este o problema?
          Mai bine mai tarziu decat niciodata!

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Polistirenul extrudat nu este sensibil la umiditate.

            Comentariu

            • radu matei
              Membru Marcant
              • 17.apr.2007
              • 516

              #7
              Postat în original de Gemini
              Polistirenul extrudat nu este sensibil la umiditate.
              Multumesc pt. raspuns!
              Cu ce ar fi cel mai bine sa se faca hidroizolatia?
              As dori o varianta mai ieftina si rapid de realizat. Nu sunt prea multe probleme cu apa. Am fantana si am gasit apa la peste 20 m.
              Am inteles ca ar exista niste solutii care se aplica cu pensula in doua straturi. Puteti sa imi recomndati un astfel de produs? In cazul in care nu se considera ca faceti publicitate, bineinteles.
              Mai bine mai tarziu decat niciodata!

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Se poate opta si pentru aplicare a unor solutii bituminoase insa avand in vedere ca o hidroizolatie se face odata pentru o perioada lunga de exploatare a casei, merita sa utilizati membrane bituminoase.

                Din gama solutiilor bituminoase aplicate la rece puteti utiliza produse Apla de exemplu.

                Un soclu hidro-termoizolat aveti in foto.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • radu matei
                  Membru Marcant
                  • 17.apr.2007
                  • 516

                  #9
                  Cat de mult trebuie sa fie coborata sub cota pamantului hidro si termoizolatia?
                  Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #10
                    Se poate merge pe intreaga fundatie, functie de specificul cladirii.
                    Daca nu se doreste izolarea fundatiei cu polistiren , se poate cobora undeva la 20 cm sub nivelul solului sau puteti sa va opriti la nivelul trotuarului daca acesta este turnat.

                    Comentariu

                    • radu matei
                      Membru Marcant
                      • 17.apr.2007
                      • 516

                      #11
                      Daca nu se doreste izolarea fundatiei cu polistiren , se poate cobora undeva la 20 cm sub nivelul solului sau puteti sa va opriti la nivelul trotuarului daca acesta este turnat.[/quote]

                      Banuiesc ca doar termoizolatia nu este necesara pe toata adancimea fundatiei, iar hidroizolatia trebuie facuta pe toata adancimea de fundare.
                      Corect?
                      Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6886

                        #12
                        @Raduca: ce te nelinisteste ?

                        @radu matei: Corect.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6452

                          #13
                          Postat în original de Maistrul Max
                          @Raduca: ce te nelinisteste? [...]
                          Nu sint nelinistit, doar curios.
                          Am vorbit cu cineva care a mers de mai multe ori in Italia (e constructor, iar deplasarile au fost in interes profesional) si care mi-a spus ca acolo, intre izolatia soclului si trotuar, se lasa un spatiu suficient de mare ca apa (cea care patrunde acolo si care ingheata) sa nu deterioreze termosistemul.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12202

                            #14
                            Postat în original de raduca
                            Postat în original de Maistrul Max
                            @Raduca: ce te nelinisteste? [...]
                            Nu sint nelinistit, doar curios.
                            Am vorbit cu cineva care a mers de mai multe ori in Italia (e constructor, iar deplasarile au fost in interes profesional) si care mi-a spus ca acolo, intre izolatia soclului si trotuar, se lasa un spatiu suficient de mare ca apa (cea care patrunde acolo si care ingheata) sa nu deterioreze termosistemul.
                            Cred ca este o neintelegere . Nu se poate lasa spatiu intre soclu si trotuar . Asta ar insemna ca acel spatiu sa fie racordat la o scurgere . Nu este normal nici logic . Pina sa apara materialele moderne , acel spatiu se inchidea cu un cordon de bitum care era foarte eficient . Acea zona trebuie izolata si protejata impotriva infiltratiilor de apa . Daca linga soclu nu ar fi trotuar , asa cum se fac casele " afara " nu ar fi probleme deoarece apa care se scurge se si poate evapora + ca acolo se folosesc sisteme de drenaj in marea majoritate a cazurilor . In sistemul soclu -trotuar apa intra dar greu se mai evapora iar in caz de temperaturi extreme poate lucra , fapt ce ar duce la deteriorarea termosistemului de pe soclu ( el e cel mai " moale " ).
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6452

                              #15
                              Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                              Cred ca este o neintelegere. [...]
                              Aveti dreptate, greseala mea: din viteza am scris "intre izolatia soclului si trotuar" in loc de "intre termoizolatia soclului si trotuar".
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              Procesare...