Energie ieftina -> consum redus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogoson
    Membru Marcant
    • 14.oct.2006
    • 621

    Energie ieftina -> consum redus

    De curand am dat peste un site care explica cum sa faci economie la consumul de carburant pentru masini folosind apa.
    Idea de baza este ca prin electroliza poti sa obtii un gaz (HHO) care poate inlocui o parte din benzina consumata. Puterea motorului ar fi aceasi deci un consum redus de carburant.



    Voi ce parere aveti ?
  • fgbogdan
    Incepator
    • 13.oct.2006
    • 18

    #2
    Bingo fuel

    S-a mai incercat. Sunt firme care deja o fac (in SUA). Puteti sa cautati dupa Bingo Fuel. O chestie asemenatoare este cea realizata de un francez pe google cautati cu Pantone.

    bingo fuel - generat prin electroliza apei - se poate obtine si "in home" - eu am incercat cu un aparat de sudura si electrozi de grafit (de la baterii). Se genereaza un gaz care intradevar arde ... insa nu am putut sa imi dau seama daca arderea lui depaseste curentul consumat de aparatul de sudura. Dupa zgomot - era aproape la acelasi nivel ca si la sudat (am folosit un aparat pentru electrozi de 3 mm).
    O alta problema consta in "consumarea" electrozilor de grafit. Pana la urma nu m-am lamurit nici de pe web ce s-a realizat si am renuntat.

    pantone - in schimb a folosit o varianta de descompunere a apei prin caldura (de la esapament) si reintroducerea gazelor astfel obtinute in fluxul de intrare de combustibil. Am vazut si (poze cu) realizari de-a lui pe masini (insa toate erau pe carburatie - si vechi).

    Comentariu

    Procesare...