Constructia cosului pentru semineu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bossulet1
    Incepator
    • 09.apr.2006
    • 9

    Constructia cosului pentru semineu

    As dori sa construiesc in living, pe un perete exterior un cos de semineu. Peretele se va construi din BCA Ytong de 30 cm grosime. Intrebarile mele sunt: 1. Cosul construit din caramida refractara se va constui integrat in zid inlocuind BCA-urile cu caramida sau in interiorul camerei, caramida lipita de BCA sau 1 caramida separa cosul de peretele camerei ca protectie sa nu se topeasca BCA-ul? 2. Camera sa va izola cu polistiren de 10, cosul se poate izola si el ? Nu se topeste polistirenul la temperaturi ridicate? Multumesc anticipat
  • ambra0
    Membru
    • 18.mar.2007
    • 299

    #2
    Cosul nu se poate construi in zid. La tavan ai centura de beton care nu se intrerupe. Cosul nu e nevoie sa-l faci din caramida refractara, deoarece nu ai temperaturi asa mari. De regula cosul se face pe interiorul casei unde beneficiezi si de caldura lui, si numai in situatii exceptionale, se pune pe exterior, cand insa trebuie bine izolat. Hornurile pe partea interioara trebuie sa aiba un tub ceramic, impermeabil si rezistent la acizi ( condensul care se formeaza pe interior are proprietati acide) De recomandat sa folosesti hornurile prefabricate, care satisfac toate cerintele. Vezi hornurile Schiedel si Effe2. Vezi:


    Pe exteriorul hornului, daca este prin interior, nu se pune polistiren. Pe interior la schiedel are o manta de vata minerala.

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1736

      #3
      Postat în original de ambra0
      ... impermeabil si rezistent la acizi ( condensul care se formeaza pe interior are proprietati acide) ...
      Plus ca toate cosurile de fum de la firme specializate au si sistem de scurgere a condensului, aspect de care prea multi uita atunci cind construiesc un astfel de cos cam dupa ureche ...

      Numai bine,
      DIY

      Comentariu

      • ambra0
        Membru
        • 18.mar.2007
        • 299

        #4
        Postat în original de DIY
        toate cosurile de fum de la firme specializate au si sistem de scurgere a condensului,
        Numai bine,
        DIY
        Da , asa este! Obligator in partea de jos trebuie o piesa de colectare a condensului si legat la canal sau un recipient.
        In documentatia Schiedel si effe2 apar aceste piese.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Helerea Nicolae
          Membru marcant
          • 02.mar.2008
          • 910

          #5
          schita cu un tip de horn. deci hornul e din inox si pina in apropiere de acoperis mai cedeaza caldura in special la mansarda. de fapt semineul e deja facut dupa acest model, daca intereseaza pot pune o poza.
          Fișiere Atașate
          lucrul, se mai face si cu capul

          Comentariu

          • ambra0
            Membru
            • 18.mar.2007
            • 299

            #6
            Nu e bine ca hornul sa fie direct peste semineu. Condensul si poate chiar apa de ploaie curge in semineu.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Helerea Nicolae
              Membru marcant
              • 02.mar.2008
              • 910

              #7
              eu cred ca condensul are legatura cu centralele termice si mai putin sau deloc cu sobele si semineele. as vrea sa fiu contrazis de cei care au seminee si probleme cu condensul la hoarne.
              lucrul, se mai face si cu capul

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Postat în original de helerea nicolae
                eu cred ca, condensul are legatura cu centralele termice si mai putin sau deloc cu sobele si semineele. as vrea sa fiu contrazis de cei care au seminee si probleme cu condensul la hoarne.
                Chiar daca nu am semineu (inca... dar nu cumva veti fi liber pentru asa ceva in vara lui 2009? ), imi pemit sa va contrazic, asa ca: ce facem cu acel condens de pe geamurile termopan? sau cu roua? sau etc.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • ambra0
                  Membru
                  • 18.mar.2007
                  • 299

                  #9
                  Postat în original de helerea nicolae
                  eu cred ca condensul are legatura cu centralele termice si mai putin sau deloc cu sobele si semineele.
                  Prin arderea lemnului se degaja vapori de apa, iar condensul e mai coroziv cel rezultat din arderea lemnului.

                  Comentariu

                  • DIY
                    Living Legend
                    • 07.sep.2007
                    • 1736

                    #10
                    Postat în original de helerea nicolae
                    eu cred ca condensul are legatura cu centralele termice si mai putin sau deloc cu sobele si semineele. as vrea sa fiu contrazis de cei care au seminee si probleme cu condensul la hoarne.
                    Condensul are legatura cu cantitatea de apa din combustibilul folosit si, de asemeni, cu punctul de roua (care depinde, printre altele, de umiditatea relativa) al aerului intrat in procesul de combustie. In general, pe timp de iarna, umiditatea relativa a aerului exterior este scazuta, dar semineul trage aer din incinta, adica modificat prin aport de umiditate de la: oameni, activitati, condens. etc.

                    Numai bine,
                    DIY

                    Comentariu

                    • DIY
                      Living Legend
                      • 07.sep.2007
                      • 1736

                      #11
                      Postat în original de ambra0
                      Nu e bine ca hornul sa fie direct peste semineu. Condensul si poate chiar apa de ploaie curge in semineu.
                      Foarte corecta obseratia. In cazul in care condensul devine o problema, se poate monta o piesa de captare a condensului (circulara, la baza hornului) cu tub de evacuare a condensului.
                      Evident, o varianta nu ieftina daca luam in calcul faptul ca piesa este din inox, la fel si tubul + siliconul ignifug care etanseaza zona dintre horn si piesa; plus lucrarea in sine ...

                      NUmai bine,
                      DIY

                      Comentariu

                      • ambra0
                        Membru
                        • 18.mar.2007
                        • 299

                        #12
                        Postat în original de DIY
                        In cazul in care condensul devine o problema, se poate monta o piesa de captare a condensului (circulara, la baza hornului) cu tub de evacuare a condensului.
                        DIY
                        Pai exact ce spuneam. Ca sa monteze piesa, hornul trebuie sa fie in alt plan cu semineul, iar racordarea sa se faca lateral, ca in schita care am pus-o.

                        Comentariu

                        • DIY
                          Living Legend
                          • 07.sep.2007
                          • 1736

                          #13
                          Postat în original de ambra0
                          ...Pai exact ce spuneam. Ca sa monteze piesa, hornul trebuie sa fie in alt plan cu semineul, iar racordarea sa se faca lateral, ca in schita care am pus-o...
                          Nu, schita pe care ai pus-o reprezinta instalarea corecta si aici n-am comentat nimic. Eu vorbeam despe remediere in cazul in care cosul este pozitionat exact deasupra deschiderii semineului: guler si tub de inox montate ulterior.

                          Numai bine,
                          DIY

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #14
                            @ ambra0 & DIY: Cred ca nu va referiti la schita postata de Dl. helerea nicolae, pentru ca este o schita 2D, deci nu avem cum sti amplasarea cosului fata de semineu in cea de-a treia dimensiune. Poate ne ajuta Dl. helerea nicolae cu poza/pozele promise.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • ambra0
                              Membru
                              • 18.mar.2007
                              • 299

                              #15
                              Postat în original de DIY
                              Eu vorbeam despe remediere in cazul in care cosul este pozitionat exact deasupra deschiderii semineului: guler si tub de inox montate ulterior.
                              Numai bine,
                              DIY
                              Pai cum vedeti colectorul? Asa cum l-am figurat nu e bine. Flacara bate in el si-l arde. Condensul nici nu mai trebuie evacuat ca se evapora
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...