Tigla ceramica sau tabla tip tigla?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alan
    Incepator
    • 27.apr.2008
    • 2

    Tigla ceramica sau tabla tip tigla?

    Buna seara!
    As dori sa stiu :
    1. Care sunt comparativ avantajele si dezavantajele montarii celor doua tipuri de invelitori.Proiectul casei permite montarea tiglei ceramice. In conditiile in care casa are multe locarne, pierderile la tabla sunt mai mari, dar si tigla este mai grea fata de tabla.
    2.In zona unde se afla casa,curentii de aer sunt destul de puternici,astfel ce ar fi preferabil de montat?
    3. Care sunt conditiile de intretinere a celor doua categorii de materiale?
    Va multumesc.
  • kingBuli
    Membru
    • 06.iun.2006
    • 143

    #2
    personal iti recomand tigla beton: durabilitate mare, gama variata de culori, toate elementele necesare acoperisului etc...

    Comentariu

    • aZu
      Membru Marcant
      • 22.mar.2006
      • 528

      #3
      De unde stim noi de marea durabilitate a tiglei -beton? a? Din experienta cumva, sau trebuie sa-l credem pe cuvant pe cel ce a scris mesajul de mai sus?

      Comentariu

      • alexis
        Living Legend
        • 05.nov.2006
        • 1331

        #4
        [quote="kingBuli"]
        Chiar! Ne poti spune de ce tigla de beton este mai durabila decat, de exemplu tigla tip tabla si cea ceramica?
        faci o casa si pentru urmasii tai

        Comentariu

        • capusang
          Incepator
          • 11.mar.2008
          • 35

          #5
          cred ca va referiti la rezistenta materialului la gelivitate (inghet dezghet)

          clasament:
          1. tigla metalica
          2. sindrila bituminoasa
          3. tigla de beton
          4. tigla ceramica

          indiferent de marca
          tine de ceea ce se cheam absorbtia de apa in masa sau volum, totuna ii.
          cu cat apa absorbita este mai multya cu atat la inghet contractiile vor fi mai mari si implicit rezistenta in timp mai mica.

          ex: tigla de metal ----------absorbtie apa 0%
          tigla beton: ------------cca 6-8%
          tigla ceramica:--------11-16%
          la vant nu conteaza, asta tine de montaj, de ex la metal daca respecti numarul de suruburi si ordinea nai probleme nici pe uragan, la grindina la fel, restu is povesti.
          important ii sa nu ai spatii pe unde sa intre aeru sub invelitoare, daca vreti va pov o intamplare, mai incolo

          o alta chestie legata de greutate: asta cand se face comparatia intre tigla de beton si cea ceramica, se zice ca cea de beton e foarte grea,
          eiiiii nu asa:

          tigla beton :44-46kg/mp
          tigla ceramica:34-38Kg/mp

          la astea trebuie adaugat, ceea ce nmu face nimeni, absorbita de apa, ca doar greutatea se calculeaza iarna, la vant si zapada, nu?
          ori ceramica are absorbtie mai mare ceea ce cam egalizeaza rezultatele pe la vreo 45-50 Kg. daca mai adaugat si greutatea acoperisuluii tine cont si de structura si este normata pe undeva pe la 200-250kg/mp
          rezulta ca defapt nu conteaza greutatea invelitorii in calculul structurii pentru tigle, da deloc.
          daca vb de tabla care are 4-6 kg/mp ii altceva si acolo se simte diferenta care este de cca 20% in sectiunea bruta.

          Comentariu

          • alexis
            Living Legend
            • 05.nov.2006
            • 1331

            #6
            [quote="capusang"]
            Esti tare rau! Propun sa facem lumii un acoperis de tabla, poate nu mai cad meteoriti pe noi! De ozidul de fier ai auzit? Auzi! tabla-absorite 0%! Acum serios. Sunt alte avantaje mult mai pertinente pentru alegerea unei invelitori.
            PS. Apropo! Apa cand ingheata isi mareste volumul nici decum contractii, poate la nastere!
            faci o casa si pentru urmasii tai

            Comentariu

            • s.m.ovidiu
              Membru Marcant
              • 12.feb.2007
              • 457

              #7
              [quote="capusang"]
              Vad numai certitudini si ma astept de aici ca ai si un exemplu care sa fie cel mai ,, brava " din parcare
              Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
              Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

              Comentariu

              • capusang
                Incepator
                • 11.mar.2008
                • 35

                #8
                [quote="alexis"]
                Postat în original de capusang
                Esti tare rau! Propun sa facem lumii un acoperis de tabla, poate nu mai cad meteoriti pe noi! De ozidul de fier ai auzit? Auzi! tabla-absorite 0%! Acum serios. Sunt alte avantaje mult mai pertinente pentru alegerea unei invelitori.
                PS. Apropo! Apa cand ingheata isi mareste volumul nici decum contractii, poate la nastere!

                ramai la subiectul acestui post, nu la persoana
                apropo, am introdus tabla si sindrila in comparatia ca asa e corect, da daca te uiti discutia am duso exact spre ce a intrebat alan: diferenter intre tigla de beton si tigla ceramica.

                Comentariu

                • alexis
                  Living Legend
                  • 05.nov.2006
                  • 1331

                  #9
                  [quote="capusang"]
                  Scuze pentru iesire. Dar un sistem de acoperis se alege, cred eu, nu dupa pret, nu dupa absortia de apa. Se alege dupa multe alte conditii, se alege in functie de arhitectura casei, eu cred ca sunt multe modele de case la care tabla nu se potriveste, indiferent de culoare, luciu sau model. si altele..
                  faci o casa si pentru urmasii tai

                  Comentariu

                  • s.m.ovidiu
                    Membru Marcant
                    • 12.feb.2007
                    • 457

                    #10
                    Scuze alexis dar cu jena pot spune ca ai dreptate in 20 % din cazuri.
                    Eu am dreptate in restul de 80 daca spun ca pretul este primordial in Romania ( si daca adunam facem 100 % pe Targoviste )
                    Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                    Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                    Comentariu

                    • alexis
                      Living Legend
                      • 05.nov.2006
                      • 1331

                      #11
                      Postat în original de s.m.ovidiu
                      Scuze alexis dar cu jena pot spune ca ai dreptate in 20 % din cazuri.
                      Eu am dreptate in restul de 80 daca spun ca pretul este primordial in Romania ( si daca adunam facem 100 % pe Targoviste )
                      Asa este! La noi tabla e la putere! Nu conteaza ca acele case vechi si frumoase dupa Bl. Castanilor arata ca naiba cu tabla pe ele. Nu conteaza ca multi isi fac dormitoare la mansarda si dupa ce sa zgarcesc la izolarea cu vata minerala mai pun si tabla de nu pot dormii cand ploua......
                      faci o casa si pentru urmasii tai

                      Comentariu

                      • Moldovan Vasile Dan
                        Membru Marcant
                        • 15.nov.2006
                        • 420

                        #12
                        va recomand sa ascultati cand ploua cele doua tipuri de invelitoare......

                        Comentariu

                        • alexis
                          Living Legend
                          • 05.nov.2006
                          • 1331

                          #13
                          Postat în original de MOLDOVAN VASILE DAN
                          va recomand sa ascultati cand ploua cele doua tipuri de invelitoare......
                          Vreti sa spuneti ca pe tigla se aude mai tare ca pe tabla?
                          faci o casa si pentru urmasii tai

                          Comentariu

                          • marius1970
                            Incepator
                            • 25.aug.2005
                            • 64

                            #14
                            Tot intreb si nu-mi raspunde nimeni: De ce in vest casele sunt acoperite cu tigla ceramica?. Ce am vazut acoperit cu tigla de tabla erau magazii si rezervoare. De ce ? Stiu ei oare ceva ?

                            Comentariu

                            • alexis
                              Living Legend
                              • 05.nov.2006
                              • 1331

                              #15
                              Postat în original de marius1970
                              Tot intreb si nu-mi raspunde nimeni: De ce in vest casele sunt acoperite cu tigla ceramica?. Ce am vazut acoperit cu tigla de tabla erau magazii si rezervoare. De ce ? Stiu ei oare ceva ?
                              Mai! Ce sa stie aia? Noi stim cel mai bine, doar ne pricepem la toate. Pacate amarate! Au 100 de ani mai mult ca noi in orice domeniu. Ce stiu ei? Sa isi puna cele mai bune si mai practice materiale in casa si pe casa.
                              faci o casa si pentru urmasii tai

                              Comentariu

                              Procesare...