Pamant de padure

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kristina_racoasa
    Membru marcant
    • 18.oct.2007
    • 403

    Pamant de padure

    Vreau sa aduc niste pamant de padure. Am vorbit cu cateva persoane care au carute(locuiesc la tara) si mi-au zis ca nu se prea gaseste. Am fost si eu in padure(intr-o margine) si adevarul este ca nu prea am gasit.Intrebarea mea este :"ce fel de padure trebuie sa fie?" Batrana, taiata,foioase,conifere?Sau trebuie din preajma lacurilor?Unde am fost eu era si un curs de apa si prin unele lucuri dadeam de bolovani.Pamantul pe care l-am gasit era roscat si nisipos.
  • criistinik
    Incepator
    • 10.mar.2008
    • 53

    #2
    nu stiu de ce anume vrei pamant de padure.
    iti recomand un pamant negru oricare ar fi el.

    Comentariu

    • kristina_racoasa
      Membru marcant
      • 18.oct.2007
      • 403

      #3
      Problema e ca la noi in zona pamantul nu prea e negru(cernoziom parca). E o zona de deal si solul un pic cam saracacios. Iar ce am eu in curte e si un pic bolovanos(are pietricele ).

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Postat în original de kristina_racoasa
        Problema e ca la noi in zona pamantul nu prea e negru(cernoziom parca). E o zona de deal si solul un pic cam saracacios. Iar ce am eu in curte e si un pic bolovanos(are pietricele ).
        Cautati pe la firmele care se ocupa cu amenajari de gradini .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • kristina_racoasa
          Membru marcant
          • 18.oct.2007
          • 403

          #5
          Cea mai apropiata firma e la 60 km. Iar padurea e la 500 metri. O sa merg in padure si o sa caut pana voi gasi.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #6
            Postat în original de kristina_racoasa
            [...] Intrebarea mea este: "ce fel de padure trebuie sa fie?" Batrana, taiata, foioase, conifere? [...]
            Daca vreti sa-l folositi la plantarea de conifere, atunci alegeti padurea de conifere, pentru ca pamintul de acolo este mai acid.
            Daca nu aveti treaba cu coniferele, alegeti padurea de foioase. Din ce-am aflat, cel mai bun pamint de padure este cel din padurea de fag. In lipsa lui, este buna aproape orice padure de foioase (cu exceptia celei de gorun sau stejar, din cauza continutului mare de tanin). Mergeti mai adinc in padure, probabil la margine au mai fost si altii care s-au aprovizionat. Gasiti o zona cu pamint bun, indepartati cu o grebla frunzele cazute de pe suprafata dorita, pina ajungeti la pamint. Apoi cu o sapa (sapa, nu shapa ) razuiti pamintul pe o adincime de maxim 5 cm si adunati-l cu o lopata, iar acasa treceti-l printr-o sita, sa se aleaga resturile vegetale si alte corpuri straine (pietre etc.). Asta daca vreti sa-l folositi la rasadire.
            Daca vreti doar sa-l puneti in gradina peste cel care-l aveti, nu se merita efortul cu stratul superficial si cu sita.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • Helerea Nicolae
              Membru marcant
              • 02.mar.2008
              • 910

              #7
              cum adica nu prea este pamint in padure? pamintul din padure e bun pt. ca contine multe resturi vegetale [frunze moarte,ramurele] care sint un ingrasamint bun. daca stringeti de la suprafata citiva cm adincime si-l treceti printr-o sita [ex. plasa de gard] o sa obtineti o marfa de calitate.
              lucrul, se mai face si cu capul

              Comentariu

              • evisceratum
                Membru marcant
                • 29.aug.2006
                • 410

                #8
                e fain daca ai padurea la 500m. Eu in timisoara am iesit cu un papuc la marginea orasului(iesirea spre Mosnita Noua) si m-am autoservit din gramezile de pamint din decopertari depozitate ilegal pe acolo. Am ales cea mai neagra gramada. Atita m-am priceput, sa fie cit mai negru. Acuma om vedea cum se comporta!

                Comentariu

                • DIY
                  Living Legend
                  • 07.sep.2007
                  • 1736

                  #9
                  Re: Pamant de padure

                  Postat în original de kristina_racoasa
                  ...Intrebarea mea este :"ce fel de padure trebuie sa fie?" ...
                  La care raspunsul meu este: sa fie padurea ta, fiindca alfel se numeste furt.

                  Numai bine,
                  DIY

                  Comentariu

                  • kristina_racoasa
                    Membru marcant
                    • 18.oct.2007
                    • 403

                    #10
                    Nu cred ca poate fi vorba de furt, cel putin in zona mea. Doar nu ii iau copacii ci doar niste pamant.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #11
                      Tehnic, DIY are dreptate: luati ceva ce nu va apartine, fara sa achitati contravaloarea lui.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Postat în original de raduca
                        Tehnic, DIY are dreptate: luati ceva ce nu va apartine, fara sa achitati contravaloarea lui.
                        ....si fara acordul proprietarului . Fara acordul lui , se intelege ca te duci iei ceva , de la cineva , ca vrea sau nu , ii lasi niste bani si pa ! Trebuie sa si fie de vinzare !
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #13
                          Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                          ... si fara acordul proprietarului. [...]
                          Corect, pertinenta completare!
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • kristina_racoasa
                            Membru marcant
                            • 18.oct.2007
                            • 403

                            #14
                            Am mai spus. La noi in zona nu e vorba de furat pamant din padure. Sunt o persoana cunoscuta in sat si toti stiu ca nu fac comert cu acest pamant. Problema mea este ca nu gasesc acest pamant, este cam greu sa il aduni . Cred ca aveau dreptate oamenii cu care am vorbit. La noi lumea se supara daca le furi lemnele, nu pamantul din padure. Ei nu il folosesc la nimic. Pentru asi ingrasa ogorul folosesc gunoiul de grajd.

                            Comentariu

                            Procesare...