Revizie instalatii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    Revizie instalatii

    De multe ori se investesc sume imense pt a face o modernizare a instalatiilor , lucrari care mai atrag dupa ele si niste modernizari interioare . Satui de cheltuiala si santier marea majoritate cred ca totul rezista ani buni dar realitatea este alta . Din cind in cind e bine sa se faca si cite o inspectie , macar vizuala , pt a depista anumite defecte . Dupa o zi lipsa uitati ce a gasit cineva in casa : capacul unui filtru rupt si o pivnita inundata . Marele noroc a fost ca apa se putea inchide din camin . Un avantaj la pexal , daca robinetii din camin nu functionau se putea face reparatia si cu apa in presiune . Ca tot se discuta pe forum de spaga , robinetii din camin au fost schimbati cu spaga ca Apa Nova nu avea de gind sa schimbe pe cei de 30 de ani ! Asa ca e bine din cind in cind sa mai studiem cum se prezinta instalatiile .
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze
  • Dumitru popa
    Membru marcant
    • 28.aug.2006
    • 407

    #2
    Am vazut ca s-a renuntat la filtru. exista doua variante de mentinere a filtrului;
    1) Montarea lui direct in camin
    2) Executia unui dispozitiv (asa cum arata protectia becului la o lampa portabila) care sa nu permita iesirea filtrului din filet.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Postat în original de Dumitru popa
      Am vazut ca s-a renuntat la filtru. exista doua variante de mentinere a filtrului;
      1) Montarea lui direct in camin
      2) Executia unui dispozitiv (asa cum arata protectia becului la o lampa portabila) care sa nu permita iesirea filtrului din filet.
      La 2 noaptea am facut si eu ce-am putut sa pot da drumul la apa . Renuntarea la robinetul de intrare interior si filtru , e provizorie , acum am tema sa gasesc o solutie sa nu se repete aventura ! Solutia cu gratarul de sirma e de studiat , eu ma gindeam la ceva cu un senzor si o vana electrica .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Am gasit o electrovalva care cred ca o pot folosi pt instalatia de apa . Ramine sa ma hotarasc daca va fi de tipul normal inchis sau normal deschis . Pentru a face aceasta aplicatie , sa se opreasca apa in caz de inundatie , exista un senzor , ceva care sa dea comanda electrovalvei ?
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Rezolvarea situatiei fost montarea unui filtru de calitate , filtru cu curatare !
          Fișiere Atașate
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          Procesare...