Placa de racorduri si robinet de umplere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florinkfc
    Membru
    • 15.mar.2008
    • 142

    Placa de racorduri si robinet de umplere

    buna ziua
    ma puteti lamuri va rog ce reprezinta "placa de racorduri " de la o centrala termica junkers ceraclass comfort zwe24 5mfa, si daca aveti idee ca la astfel de centrale pe linga kitul de instalare mai trbuie achizitionate alte accesorii (citeam intr-un loc de necesitatea cumparari "robinetului de umplere") pentru functionarea eficienta a centralei

    va multumesc
    florin k
  • florinkfc
    Membru
    • 15.mar.2008
    • 142

    #2
    http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=373748&hl

    de aici am vazut problema
    florin k

    Comentariu

    • crinaelena
      Living Legend
      • 11.sep.2007
      • 1596

      #3
      placa si robinetul sint accesorii optionale.
      plca costa vreo 2,5-3 mil....robinetul nu stiu.asa e si la Vaillant,o cheita ptr. a nu umbla oricine si sa incarce aiurea.

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        #4
        ac. placi de racord includ robineti de izolare a ct. in caz de avarie(ptr. a nu goli toata instalatia),plus faptul ca racordurile la ct. Junkers au o configuratie un pic aparte si nici grila la partea inferioara ca majoritatea centralelor.

        Comentariu

        • florinkfc
          Membru
          • 15.mar.2008
          • 142

          #5
          robinet

          dar m-am uitat in cartea tehnica si am vazut ca doar placa de racorduri e trecuta la acesorii iar robinetul nu. de aceea ma intreb poate la acel domn au uitat sa ii puna robinetul
          florin k

          Comentariu

          • florinkfc
            Membru
            • 15.mar.2008
            • 142

            #6
            placa de racorduri

            si sa inteleg ca centrala poate functiona f bine si fara placa de racorduri? pentr ca sincer nu prea inteleg ca ar avea o asa de mare uitilitate
            florin k

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              #7
              te inseli,mare utilitate are,include tot materialul marunt de prindere,plus ca n-ai tu habar ce inseamna robineti de izolare.chiar si fara avarii,la VTP,nu trebuie golita centrala ?de ce sa golesti toata instalatia ? ai nevoie de calcar in ea ?

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de crinaelena
                te inseli,mare utilitate are,include tot materialul marunt de prindere,plus ca n-ai tu habar ce inseamna robineti de izolare.chiar si fara avarii,la VTP,nu trebuie golita centrala ?de ce sa golesti toata instalatia ? ai nevoie de calcar in ea ?
                In loc de placa de racord care costa o poala de bani nu poate pune robineti cu holender ?
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • crinaelena
                  Living Legend
                  • 11.sep.2007
                  • 1596

                  #9
                  nu,dist. intre perete si intrarile in centrala este de aprox. 22 cm,teava se indoaie la 90 grd sub centrala si urmeaza un traseu orizontal pina la placa de racorduri. absenta placii ar face ca indoirea tevilor sa se faca la o dist. mult mai mare ,producind vibratii in ele.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Postat în original de crinaelena
                    nu,dist. intre perete si intrarile in centrala este de aprox. 22 cm,teava se indoaie la 90 grd sub centrala si urmeaza un traseu orizontal pina la placa de racorduri. absenta placii ar face ca indoirea tevilor sa se faca la o dist. mult mai mare ,producind vibratii in ele.
                    In anii trecuti cind am mai montat si eu , nimeni nu cumpara placa , si sincer n-am observat sa faca urit , vibratii sau alte fenomene ! Dar daca ziceti ...ca eu nu pricep !
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • crinaelena
                      Living Legend
                      • 11.sep.2007
                      • 1596

                      #11
                      "daca ziceti"...suna nasol
                      e cea mai buna configurare,datorita dispunerii interioare a componentelor.
                      e gindita bine,nu-i un moft,parerea mea.

                      Comentariu

                      • salex
                        Incepator
                        • 19.dec.2005
                        • 17

                        #12
                        Re: placa de racorduri si robinet de umplere

                        Postat în original de florinkfc
                        buna ziua
                        ma puteti lamuri va rog ce reprezinta "placa de racorduri " de la o centrala termica junkers ceraclass comfort zwe24 5mfa, si daca aveti idee ca la astfel de centrale pe linga kitul de instalare mai trbuie achizitionate alte accesorii (citeam intr-un loc de necesitatea cumparari "robinetului de umplere") pentru functionarea eficienta a centralei

                        va multumesc
                        Exista diferite kit-uri de racorduri in functie de tipul centralei: cu acumulare externa, cu kit solar... Oricum, sunt doua clase distincte de placi de racorduri:
                        1.pentru montare directa la CT in speta.
                        2.pentru adaptare DE LA configuratia unei alte centrale avute anterior.

                        Montarea lor este optionala.

                        Comentariu

                        • diaconuionel
                          Incepator
                          • 13.mai.2008
                          • 88

                          #13
                          salut de obicei si aprope sigur tipul de ct. al dumneavoastra se livreaza cu aceasta placa nu cu pret separat daca va uitat in cartea tehnica este cuprins acest accesoriu robinetul de umpleree este [montat] cu ajutorul lui incarcati instalatia de incalzire pote alt tip de robinet se poate si fara placa dar meseriasul dev. se va chinui forte rau pt legaturile de sub ct. /acest tip de ct are un sistem mai aparte de prindere placa cuprinde tote 4racordurile apa c. apa r tur retur + un robinet pt.apa rece mai special la care puteti renunta fara probleme pentru estetica eu renunt/ ca toti4 robineti sa fie la fel CU RESPECT [D]
                          [D]

                          Comentariu

                          • crinaelena
                            Living Legend
                            • 11.sep.2007
                            • 1596

                            #14
                            fara ac. placa arata si urit pe deasupra,ptr. ca ct. nu are grila inferioara de protectie.ct. fiind model nou,instalatorul nu a stiut ca trebuie montat acel robinet.
                            tocmai din cauza acestui sistem aparte de prindere,am recomandat ac. placa intr-un post anterior.

                            Comentariu

                            Procesare...