Ce diferente exista intre tevile de canalizare din comert?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fox123
    Incepator
    • 02.feb.2008
    • 60

    Ce diferente exista intre tevile de canalizare din comert?

    Vreau sa realizez instalatia de canalizare la o casa si am vazut ca in comert exista doua tipuri de tevi de plastic pentru canlizare si anume unele de culoare gri (mai ieftine) si altele de culoare portocolie (mai scumpe). In afara de faptul ca cele de culoare portocalie sunt un pic mai groase in "carne" mai exista alte diferente intre ele. Intreb asta deoarece mi-am cumparat deja cele gri pentru partea de exterior a canalizarii si cineva mi-a spus ca mai bine cumparam din cele portocalii. A mai lucrat cineva cu tevile de culoare gri? S-au deteriorat mai rapid in timp decat celelate de culoare portocalie?
  • fox123
    Incepator
    • 02.feb.2008
    • 60

    #2
    Am mai cautat un pic pe forum si am vazut ca cineva recomanda pentru instalatia de canalizare la exterior folosirea tuburilor de plastic de culoare portocalie. E vreo problema daca mi-am cumparat si montat tuburi de culoare gri? Cele gri sunt exclusiv pentru folosirea la instalatia de canalizare interioara?

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Sunt mai rezistente cele de culoare portocalie. Acu daca ati cumparat ce sa faceti ...le folositi.
      Cu stima.

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        Cele gri, din PP, sunt destinate canalizarilor interioare.
        Cele portocalii, compacte sau multistrat, sunt destinate canalizarilor exterioare, au o rezistenta superioara in conditiile in care canalizarea presupune un montaj ingropat in sol si nu aparent ca la canalizarea interioara.

        Pentru o lucrare corespunzatoare, utilizati conducte dedicate canalizarii exterioare. Incercati sa le schimbati la centrul de unde le-ati achizitionat.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Postat în original de Consultant
          [...] Incercati sa le schimbati la centrul de unde le-ati achizitionat.
          ... sau folositi-le la interior (daca mai este cazul).
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          Procesare...