Marime suprafete vitrate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • papi
    Membru
    • 30.mar.2008
    • 289

    cu problema stilpisorilor m-am resemnat, important pt mine ca pe viitor sa elimin aceste greseli prostesti
    salutare la toti

    Comentariu

    • teoliki
      Incepator
      • 28.oct.2008
      • 84

      domnule PAPI,

      Acum am citit si eu despre patania dumneavoastra, in aceasi situatie sunt si eu ba mai mult mai sunt si de specialitate si m-am lasat dusa de val, la sfaturile colegilor puteti sa cititi problema mea de la topicul cu cine nu construieste nu greseste "problema de rezistenta si proiectare??".Acu sunt si eu cu mansarda aproape acoperita dar prin ce am trecut nu pot sa descriu la nimeni, acum incerc sa ma consolez si sa ma gandesc la ce e mai bine.......
      sos...

      Comentariu

      • papi
        Membru
        • 30.mar.2008
        • 289

        la acoperisul acesta nu gaseste nimeni nici o vina ?
        nu de alta dar la facut acelasi meserias care mi-a si zidit casa
        macar sa fiu linistit ca a facut ceva bun si la casa asta
        mersi la toti





        papi
        salutare la toti

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3526

          Postat în original de papi
          nu de alta dar la facut acelasi meserias care mi-a si zidit casa
          inseamna ca meseriasul tau este bun la ....... invelitori!!
          lasand gluma la o parte, lipsa stalpisorilor nu poate fi pusa in carca meseriasului....

          Comentariu

          • oif_nelu_1970
            Membru
            • 05.nov.2008
            • 189

            Acoperisu este frumos,bine executat,imi place.Din poza se pare ca ati pus pe casa tigla de beton adica inca aproximativ 6tone,nu este prea mult avand in vedere...Tot arhitectul va sfatuit?.

            Comentariu

            • papi
              Membru
              • 30.mar.2008
              • 289

              binenteles ca tot proiectantul ma sfatuit cu invelitoarea de tigla , el zice ca nu e nici o problema
              salutare la toti

              Comentariu

              • monitor
                Incepator
                • 14.iun.2010
                • 4

                Eu proiectant.

                Postat în original de papi
                binenteles ca tot proiectantul ma sfatuit cu invelitoarea de tigla , el zice ca nu e nici o problema
                Foarte bun scenariu
                Pacat de situatia personajului principal.
                Se poate face o consolidare de nota 10 cu profile metalice ( gen hala industriala) si va tine 300 de ani.
                P.S. parere "Minitehnicus "

                Comentariu

                • monitor
                  Incepator
                  • 14.iun.2010
                  • 4

                  Stiiu din ce data este postarea

                  Comentariu

                  • dcg
                    Incepator
                    • 13.feb.2010
                    • 1

                    Răspuns la: Marime suprafete vitrate/structura rezistenta

                    A mai trecut un an... poate mai ataseaza domnul papi o poza mai recenta cu cladirea (daca mai exista cladirea ).

                    Comentariu

                    • papi
                      Membru
                      • 30.mar.2008
                      • 289

                      Răspuns la: Marime suprafete vitrate/structura rezistenta

                      haide ca asta chiar este buna : daca mai exista cladirea , cladirea este la locul ei stabila deocamdata, fara crepaturi ,si chiar au trecut ceva ani ,acum ramine sa vedem cit timp rezista
                      acum vb serios inca nu sint mutat in casa (nu sint nevoit)sint la lavabila acum si urmeaza sa montez gresiea,faianta ...,daca mai este cineva interesat pot sa va mai povestesc din experienta mea .
                      seara fain ala toti PAPI
                      salutare la toti

                      Comentariu

                      • luk2011
                        Membru
                        • 29.apr.2012
                        • 135

                        Răspuns la: Marime suprafete vitrate

                        Astfel in functie de zona seismica, numarul maxim de nivele admis pentru caramida sau BCA este:

                        A. pentru zidarie structurala nearmata (fara stalpisori)
                        BCA-ul de zidarie   se utilizeaza la realizarea de pereti portanti ai cladirilor cu numar redus de niveluri (P,P+1), pereti exteriori nepor...



                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	harta-romaniei-cu-regiunile-seismice.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	176,1 KB 
ID:	616664

                        Comentariu

                        • luk2011
                          Membru
                          • 29.apr.2012
                          • 135

                          Răspuns la: Marime suprafete vitrate

                          Harta seismica Zalau ag = 0.08 si Tc = 0.7sec


                          Pentru valoarea de mai sus s-ar putea construi fara stalpi si grinzi de fier beton , doar planseu dala groasa si boiandruci de caramida arsa ?

                          Comentariu

                          • luk2011
                            Membru
                            • 29.apr.2012
                            • 135

                            Răspuns la: Marime suprafete vitrate

                            Postat în original de s.m.ovidiu
                            Ce am gasit ptr dvs
                            P100 2006
                            (4) Structurile din zidărie nearmată (ZNA), cu elemente din argilă arsă din grupa
                            2S, şi din elemente din BCA (GBN50) pot fi folosite numai pentru clădiri de locuit cu
                            un singur nivel peste secţiunea de încastrare (nniv = 1), în zona cu acceleraţia seismică
                            de proiectare ag= 0.08g, cu respectarea condiţiilor de la (2).
                            Oricum faptul ca sunt si zone unde stalpisorii nu sunt necesari este o surpriza ptr mine
                            Asa ca incep sa ma gandesc la masuri drastice




                            Din 1 ianuarie 2014 intra in vigoare noul cod de proiectare seismica P100-1:2013, iar unii structuristi construiesc deja dupa acesta. Astfel, viitoarele cladiri va trebui sa fie mai rezistente la cutremure, ceea ce implicit va creste costurile de constructie ale structurii. Ce se intampla insa cu cladirile vechi? Raspunsul e acelasi: mai nimic. Consolidarile sunt aproape inexistente. Mult mai la indemana pare schimbarea constanta a… bordurilor.
                            Ce aduce noul cod seismic

                            Dezvoltarea tehnologica pe de o parte si revenirea la anumite intervale de timp a cutremurelor au condus la imbunatatirea continua a regulilor dupa care se proiecteaza structura imobilelor. In Romania, deocamdata sunt in vigoare reglementarile continute in norma P100-1 din 2006. De altfel, codurile romanesti s-au imbunatatit continuu incepand cu decembrie 1941, dupa cutremurul vrancean sever din 10 noiembrie 1940. Reglementarile din ’41 aveau la baza o norma italiana din anul 1938. Nivelul de atunci al sigurantei era mult mai scazut comparativ cu cel din prezent. “Se poate spune totusi ca aproape tot ce s-a construit pana in anii ’60 este fara un calcul seismic serios. Apoi, constructiile de dupa ’63 au fost realizate dupa niste norme care prevedeau o forta seismica egala cu 3% sau 5% din greutatea cladirii. Acum, aceasta forta este de 10–30%, conform normelor noi. E o mare diferenta”, a declarat Madalin Coman, director tehnic la compania de proiectare in constructii Popp & Asociatii.
                            SR EN 1996-1-1:2006- Eurocod 6: Proiectarea structurilor de zidărie. Partea 1-1: Reguli generale pentru construcţii de zidărie armată şi nearmată. Reguli generale pentru structuri de zidărie armate şi nearmate
                            SR EN1996-1-1:2006/AC:2010 - Eurocod 6: Proiectarea structurilor de zidărie. Partea 1-1: Reguli generale pentru construcţii de zidărie armată şi nearmată. Reguli generale pentru structuri de zidărie armate şi nearmate
                            SR EN 1996-1-1:2006/NB:2008 - Eurocod 6: Proiectarea structurilor de zidărie. Partea 1-1: Reguli generale pentru construcţii de zidărie armată şi nearmată. Anexa naţională
                            SR EN 1996-2:2006 - Eurocod 6: Proiectarea structurilor de zidărie. Partea 2: Proiectare, alegere materiale şi execuţie zidărie
                            SR EN 1996-2:2006/AC:2010 - Eurocod 6: Proiectarea structurilor de zidărie. Partea 2: Proiectare, alegere materiale şi execuţie zidărie
                            SR EN 1996-2:2006/NB:2008 - Eurocod 6: Proiectarea structurilor de zidărie. Partea 2: Proiectare, alegere materiale şi execuţie zidărie. Anexa naţională
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ZNA.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	301,2 KB 
ID:	616923
                            Ultima editare de luk2011; 10.iun.2014, 13:35.

                            Comentariu

                            Procesare...