Adeziv

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • razvan17
    Incepator
    • 25.iun.2005
    • 5

    Adeziv

    De curand am cumparat o casa si doresc sa fac renovari in aceasta. In primul rand mi-am angajat un meserias care imi pune gresia si faianta in baie si bucatarie. Grosimea adezivului care il pune pt gresie si faianta este de 2 cm !!(cel putin 2 cm). As dori sa stiu si eu la ce grosime trebuie sa aiba adezivul! Ce se poate intampla daca s-a pus gips cartonul direct pe perete fara sa se fi facut o schela? As dori si eu niste informatii.
    Va multumesc.
  • idg
    Membru marcant
    • 18.iun.2004
    • 321

    #2
    daca ai peretii drepti, grosimea adezivului este egala cu grosimea dintilor fierului de glet pe care il foloseste.
    daca nu, ai de ales intre:
    1. anterior punerii faiantei indpreti peretii cu varii tencuieli
    2. folosesti adeziv mai mult pe faianta, sa poti sa-ti reglezi verticalitatea.

    calculezi in functie de tip, bani, mizerie samd si iei optiunea finala!

    Comentariu

    • razvan17
      Incepator
      • 25.iun.2005
      • 5

      #3
      Postat în original de idg
      daca ai peretii drepti, grosimea adezivului este egala cu grosimea dintilor fierului de glet pe care il foloseste.
      daca nu, ai de ales intre:
      1. anterior punerii faiantei indpreti peretii cu varii tencuieli
      2. folosesti adeziv mai mult pe faianta, sa poti sa-ti reglezi verticalitatea.

      calculezi in functie de tip, bani, mizerie samd si iei optiunea finala!
      Mersi mult IDG. Aceasta este in cazul faiantei dar in cazul gresiei, suprafata fiind dreapta este cam mult 2 cm?

      Comentariu

      • idg
        Membru marcant
        • 18.iun.2004
        • 321

        #4
        daca supraata e dreapta, ce-i trebuie 2 cm????
        eu am turnat o sapa autonivelanta, mi-a iesit podeaua dreapta, apoi se aplica fain frumos adeziv cu fierul de glet (grosime de juma de cm, cred, ca oricum il intinzi cu partea cu dinti a fierului), pui gresia, o potrivesti din distantoare, si gata!

        Comentariu

        • razvan17
          Incepator
          • 25.iun.2005
          • 5

          #5
          Postat în original de idg
          daca supraata e dreapta, ce-i trebuie 2 cm????
          eu am turnat o sapa autonivelanta, mi-a iesit podeaua dreapta, apoi se aplica fain frumos adeziv cu fierul de glet (grosime de juma de cm, cred, ca oricum il intinzi cu partea cu dinti a fierului), pui gresia, o potrivesti din distantoare, si gata!
          Dar domnul "mester " al meu a turnat si el o sapa a iesit suprafata dreapta dar el mai spune ca ii trebuie 2 cm de adeziv deoarece zice el "1 cm sau mai putin nu ar fi destul si se poate sparge " nu ii o prostie mare?

          Comentariu

          • razvan17
            Incepator
            • 25.iun.2005
            • 5

            #6
            Postat în original de idg
            daca supraata e dreapta, ce-i trebuie 2 cm????
            eu am turnat o sapa autonivelanta, mi-a iesit podeaua dreapta, apoi se aplica fain frumos adeziv cu fierul de glet (grosime de juma de cm, cred, ca oricum il intinzi cu partea cu dinti a fierului), pui gresia, o potrivesti din distantoare, si gata!
            inca ceva o folosit intr-o baie de 4 m patrati 3 saci de adeziv doar pt gresie. Ori imi schimb mesterul ori nu ii mai cumpar adeziv.

            Comentariu

            • idg
              Membru marcant
              • 18.iun.2004
              • 321

              #7

              Comentariu

              • Avatar Vizitator

                #8
                la mime pe 4 m a folosit 1.5 saci, fara sa toarne sapa, si a facut nivelarea podelei din materialul de lipit

                iar daca e sa fie gata nivelat, cred ca si un sac e foarte mult la 4 metrii

                asa ca......

                Comentariu

                • Oprean Marius
                  Incepator
                  • 10.apr.2005
                  • 79

                  #9
                  E o prostie sa pui 2 cm de adeziv, chiar si la faianta. La mine mesterul a intins adezivul cu dintii fierului de glet doar pe perete si apoi a aplicat placile, acestea fiind aproape lipite de perete. E mai estetic si mai economic!
                  Marius O.

                  Comentariu

                  Procesare...