Diesel vs Benzina vs Gaz

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ghidutzu
    Incepator
    • 04.feb.2008
    • 66

    Pai trebuie sa recunosc ca imi place si mie aia de 85cp dar cea mai ieftina versiune e laureatul care m-ar avantaja pe mine pt ca ar fi ce imi trebuie mie dar e cam 360mil,dar nu are ABS si mai e si ala 450 euroi cu tot cu inscriere cu casco cu tot ma duce pe peste 400mil cea ce e cam mult....
    ghidutzul

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      Postat în original de VYS
      Stiu pe unu care masoara de zor bena de la logan, cu ruleta!
      Asa ceva a vazut ?
      Fișiere Atașate
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • mchk
        Incepator
        • 12.oct.2007
        • 19

        Salut.
        Am un frate mai mic care in 2005 si-a luat un Logan diesel, cel mai ieftin model (7900 euro). In primul an a facut 20 000 Km cu el, dupa care l-a bagat pe taximetrie. Acum are peste 190 000 Km.
        La 120 000 Km i-a schimbat rulmentul stanga-fata.
        Pe la 185 000 Km au inceput sa apara mici zgomote in fata, care s-au accentuat, a fost la service si i-au spus ca trebuie sa schimbe ambele capete de bara si niste bucse.
        A schimbat 3 baterii pana acum.
        A facut toate reviziile la timp, si motorina numai de la Rompetrol (nu a gasit niciodata impuritati in filtrul de motorina la schimbarea acestuia).

        Recent am folosit masina pentru un drum de 600 Km (din care 70 in urban) si mi-a consumat 4,7l/100Km.

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          Postat în original de mchk
          Salut.
          Am un frate mai mic care in 2005 si-a luat un Logan diesel, cel mai ieftin model (7900 euro). In primul an a facut 20 000 Km cu el, dupa care l-a bagat pe taximetrie. Acum are peste 190 000 Km.
          La 120 000 Km i-a schimbat rulmentul stanga-fata.
          Pe la 185 000 Km au inceput sa apara mici zgomote in fata, care s-au accentuat, a fost la service si i-au spus ca trebuie sa schimbe ambele capete de bara si niste bucse.
          A schimbat 3 baterii pana acum.
          A facut toate reviziile la timp, si motorina numai de la Rompetrol (nu a gasit niciodata impuritati in filtrul de motorina la schimbarea acestuia).

          Recent am folosit masina pentru un drum de 600 Km (din care 70 in urban) si mi-a consumat 4,7l/100Km.
          Nu ma mira ! Totusi pe motor scrie RENAULT si nu ROMANIA !
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            Poate merge mai bine pe Apa !
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              Apropo, pentru cei interesati de piese de schimb la diverse tipuri de masini, exista un SITE (si in romana) unde pot identifica oarecum anumite piese si pot vedea un pret informativ (partea cu comanda nu stiu cum merge la ei).
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                Postat în original de VYS
                Apropo, pentru cei interesati de piese de schimb la diverse tipuri de masini, exista un SITE (si in romana) unde pot identifica oarecum anumite piese si pot vedea un pret informativ (partea cu comanda nu stiu cum merge la ei).
                Ati vazut ultimele stiri ? Lumea se orienteaza spre benzina ! Ca piese de schimb ...complicat rau ! In mod normal pt a schimba ceva trebuie nr de identificare al masinii pt a gasi ce se potriveste insa chiar si asa poti avea surpriza ca piesa venita sa nu se potriveasca . tocmai am patit asta ! Daca ai avut si neinspiratia sa cumperi piesa fara posibilitate de returnare ...te-ai scos ! ramii cu ea ! Asta n-am patit !
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  Corect este sa comanzi dupa cod insa asta e alta discutie.

                  Sper sa fie util linkul, pentru informare.

                  Fiecare isi cumpara ce vrea, oricum benzina are cota cea mai mare din piata si asa a fost tot timpul.

                  Pana una alta, si benzina si motorina cica se vor termina prin 2050 asa ca ... o sa cumparam apa la pret de motorina sau benzina.

                  Ce misto suna dieselul!
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    Postat în original de VYS
                    Ce misto suna dieselul!
                    E bun cu ce esti tu multumit ! Diesel la ce masina ? Baga o poza sa te recunoastem in trafic ! Cu piesele am facut precizarea ca multi nu stiu amanuntele acestea si chiar cu cod , poza si serie piesele pot fi diferite .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1395

                      Răspuns la: Diesel vs Benzina vs Gaz

                      Da,am patit si eu. Cu talonul in mina am cumparat piese iar la mecanic ne-am dat seama ca unele difereau usor dar suficient cit sa nu poata fi montate. Orcum, inainte de a-le achizitiona ridic problema returului in caz de nepotrivire.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1395

                        Răspuns la: Diesel vs Benzina vs Gaz

                        Postat în original de VYS
                        Pana una alta, si benzina si motorina cica se vor termina prin 2050 asa ca ... o sa cumparam apa la pret de motorina sau benzina.

                        Motorina se poate substitui cu diverse tipuri de ulei, pina si cu cel alimentar dar e cel mai neindicat,avind multa apa si distruge diuzele din capul injectorului. Unii nu cred ca e posibil sa amesteci apa cu uleiul dar uite ca e posibil, nici nu realizam cit a avansat industria chimica. Partea proasta e ca mincam acest ulei care e un produs mort, in afara sa ne faca rau in timp atit in stomac cit si la motor altceva nu face. Partea buna ar fi ca e mai putin poluant decit motorina, bun sa faci un amestec sa iasa norma de poluare ok la RAR eventual. Cit despre sunetul unui diesel chiar nu ma incinta, prefer benzinarele.
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        Procesare...