Montaj AC LG

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • xena
    Membru Marcant
    • 05.aug.2007
    • 786

    Montaj AC LG

    Mi-am luat recent un AC LG Artcool si a venit momentul sa il montez.
    Cu cei agreati nu m-am impacat in nici un fel si am hotarat sa apelez la un amic de la o firma de AC dar el doar sa faca bercluirile si si tot ce tine de partea de freon eu urmand sa fac montajul mecanic si cel electric.
    Intrebarea e daca pot monta UE mai sus decat cea interioara cam cu 1 m.
    M-as bucura sa-mi raspunda si DIY.
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #2
    Daca ajuta: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=6749

    Cred ca mai sunt si alte discutii.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • xena
      Membru Marcant
      • 05.aug.2007
      • 786

      #3
      Multumesc, il stiam, dar e cam subtire acel topic.

      Comentariu

      • PowerMC
        Administrator
        • 02.mai.2007
        • 2210

        #4
        Mai scrie cate ceva si aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=13912

        Sunt sigur ca si pe acesta in stiti.
        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

        Community Manager MC

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1736

          #5
          Re: Montaj AC LG

          Postat în original de xena
          Mi-am luat recent un AC LG Artcool si a venit momentul sa il montez.
          Cu cei agreati nu m-am impacat in nici un fel si am hotarat sa apelez la un amic de la o firma de AC dar el doar sa faca bercluirile si si tot ce tine de partea de freon eu urmand sa fac montajul mecanic si cel electric.
          Intrebarea e daca pot monta UE mai sus decat cea interioara cam cu 1 m.
          M-as bucura sa-mi raspunda si DIY.
          Multumesc de invitatie.
          Instalarea asistemului cu unitatea de interior mai jos decit cea de exterior are marele dezavantaj al faptului ca uleiul nu se mai intoarce la compresor => durata de viata a compresorului se reduce drastic. In plus, uleiul va ramine in punctul cel mai de jos al instalatiei, adica in evaporator (bateria unitatii de interior) => scaderea eficientei.

          In concluzie, un sistem astfel instalat va functiona, totusi. Pentru cit timp si in ce parametri? Asta-i alta poveste. Personal, nu m-as hazarda sa merg pe directia asta ...

          Numai bine,
          DIY

          Comentariu

          • DIY
            Living Legend
            • 07.sep.2007
            • 1736

            #6
            Postat în original de PowerMC
            Daca ajuta: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=6749

            Cred ca mai sunt si alte discutii.
            Link-ul de mai sus duce la o discutie in care se pomeneste de varianta in care unitatea de exterior este montata mai sus decit unitatea de interior si, de asemeni, se pomeneste de sifonul tevilor de refrigerant ...
            Acesta se moteaza inainte de intrarea tevilor in evaporator (deci linga unitatea de interior, pe teva de lichid) si are exclusiv rolul de a diminua depunerile de ulei pe evaporator. In felul acesta capacitatea se mentine cit de cit dar uleiul tot nu mai ajunge inapoi la compresor.
            Cit despre cealalata varianta atinsa tangential, cea cu by-pass ... ei bine, asta-i varianta corecta pr. instalarea unitatii de interior mai jos decit cea de exterior. Numai ca by-pass-ul acela trebuie sa aiba si niste valve de expansiune; asa, foarte pe scurt. Din pacate, variantele cu by-pass sau cu a treia teava au aplicabilitate numai pentru sistemele gindite sa functioneze in aceasta configuratie si, in plus, nu se aplica la capacitati mici.

            In concluzie, pentru sistemele rezidentiale, inaltimea minima recomandata de catre producator - in varianta in care unitatea de exterior este instalata sub nivelul celei de interior - este solutia ideala.

            Numai bine,
            DIY

            Comentariu

            • xena
              Membru Marcant
              • 05.aug.2007
              • 786

              #7
              Multumesc !
              Deci in concluzie trebuie sa montez UE cu putin sub UI cu cativa cm si am sa fac si un sifon.
              E corect?

              Comentariu

              • DIY
                Living Legend
                • 07.sep.2007
                • 1736

                #8
                Postat în original de xena
                Multumesc !
                Deci in concluzie trebuie sa montez UE cu putin sub UI cu cativa cm si am sa fac si un sifon.
                E corect?
                Nu, nu e corect. In momentul in care unitatea de exterior este montata mai jos decit unitatea de interior sifonul nu este necesar si nici recomandat.

                Numai bine,
                DIY

                Comentariu

                Procesare...