Mucegai, cum sa scap de el ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ony4puf
    Incepator
    • 11.mai.2008
    • 4

    Mucegai, cum sa scap de el ?

    am pus termopane toata casa de vreun an.adik vvara trecuta si in iarna am facut un mucegai de nu stiu cum sa scap de el ....in dormitor toti peretii sunt negri....dar nu asta e problema mea ca e aproape rezolvata eu vreau sa va rog sa imi spuneti cum scap de mucegaiul din balcon.a aparut sub geam si deasupra lui...... daca as pune polistiren ar disparea sau la iarna ar aparea iar......cei mai bn mucegai sau rigips.......?va rog din suflet raspundetimi ca nu mai suport
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Cred ca sunt doua probleme destul de grave, mai important este sa nu aveti in casa mucegai.

    Detaliati modul de inchidere si realizare a balconului.

    Comentariu

    • ony4puf
      Incepator
      • 11.mai.2008
      • 4

      #3
      sall

      te rog ajutama.nu stiu ce sa fac sa scap de mucegai cei mai bn sa plachez cu rigips sau sa plachez cu polistiren?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Nu putem sa va ajutam daca nu incercati sa detaliati problemele pe care le aveti la fata locului. Nu stim cum arata locuinta dvs. pentru a putea aprecia rapid si corect situatia.

        Din punctul meu de vedere polistirenul la in terior nu va ajuta. poate mai indicata este o termoizolare exterioara.
        Pentru curatarea mucegaiului utilizati o solutie antimucegai - gasiti in gama Policolor o astfel de solutie.

        Asteptam si alte detalii despre problema dvs.

        Comentariu

        • ony4puf
          Incepator
          • 11.mai.2008
          • 4

          #5
          nu pot izola la exterior pt ca sta la etajul 3.......pe mn mati putea ajuta zicandumi niste metove de izolatie interioara.....

          Comentariu

          • ony4puf
            Incepator
            • 11.mai.2008
            • 4

            #6
            metode*

            Comentariu

            • whitewolfcata
              Incepator
              • 26.iun.2008
              • 33

              #7
              Eu am avut mucegau in baie, care este spre interiorul blocului, deci nu are fereastra pentru aerisire.
              Am folosit o solutie antimucegai Bison (am cumparat-o de la Brico, dar probabil se gaseste cam peste tot).
              Am ramas socat de efectul ei! Mai incercasem cu clor (de fapt hipoclorit, inalbitor) insa efectul era spre zero.
              Solutia asta, Bison arata ca un pulverizator pentru geamuri, mi-au iesit ochii din cap cand am vazut ca, pulverizand pe petele de mucegai, la al 2-lea, al 3-lea "puf", mucegaiul se desprindea si era suflat jos!
              Am zis ca nu-i adevarat!
              Partea mai neplacuta e ca pute ingrozitor si eu n-am geam la baie, astfel ca mirosul a persistat destul de mult, in ciuda usilor deschise...dar efectul a meritat

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                In lipsa unei izolatii mai bune sau umiditatii scazute (normale), este posibil sa repetati tratamentul in fiecare an.

                Comentariu

                • whitewolfcata
                  Incepator
                  • 26.iun.2008
                  • 33

                  #9
                  Am dat acum cateva luni si de atunci nu am mai avut probleme, acum daca mi-ar asigura protectia pentru 1 an, tot as zice ca merita....

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #10
                    Vara nu sunt probleme, la Iarna vei putea spune ce si cum!
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • daniel1976
                      Membru
                      • 13.nov.2007
                      • 147

                      #11
                      BUNA ZIUA
                      Am patit-o si eu cu mucegaiul. Am refacut o casa batraneasca, din care am pastrat cativa pereti facuti din chirpici. Am consolidat-o cu stalpi si centura de beton dar nu am apucat sa o termoizolez. Asa am intrat in iarna cu ea , iar dupa un timp mi-a aparut umezeala in coltul camerelor.Bineinteles a urmat mucegaiul si miros de mucegai in toata casa. In acest moment am peretii uscati , a disparut si mucegaiul cu tot cu miros (mentiionez ca am curatat peretii cu o solutie antimucegai), am reusit sa termoizolez casa , dar a ramas o problema.
                      Intr-o camera am un miros de aer inchis ca si cum nu as fi aereisit deloc camera (desi sta tot timpul geamul deschis) miros specific incaperilor de la tara neaerisite .Peretii sunt tencuiti si dupa cum am spus sunt uscati (impresie la atingerea lor).Nu stiu cum sa scap de acel miros . Astazi am hotarat sa dau din nou cu var desi nu necesita acest lucru .

                      Comentariu

                      • razvanyk
                        Incepator
                        • 05.iun.2008
                        • 9

                        #12
                        Postat în original de ony4puf
                        nu pot izola la exterior pt ca sta la etajul 3.......pe mn mati putea ajuta zicandumi niste metove de izolatie interioara.....
                        chiar daca locuiesti la un etaj superior , exista posibilitatea de a izola pe exterior peretii. apelati la o firma care foloseste alpinisti utilitari sau la baietii care lucreaza ,,la negru''- sunt ceva mai ieftini dar fara garantia lucrarii.

                        izolatia interioara are dezavantajul ca reduce din spatiul camerei si necesita o grija mai mare cand circulati prin casa, sa nu loviti peretii.
                        cat despre rigips....daca ai egrasia pe care nu o elimini definitiv iti va mucegai(umezi) si placa de rigips.
                        faceti un efort si placati exteriorul. nu veti regreta.

                        Comentariu

                        Procesare...