Einhell 920 sau Einhell 1500 ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pavalutz
    Incepator
    • 12.mai.2008
    • 2

    Einhell 920 sau Einhell 1500 ?

    Buna ziua tuturor,

    Incerc incet-incet sa ma dotez cu scule pentru a nu mai depinde de vecini, cumnat, etc. Acum a venit randul unui ciocan rotopercutor. Evident ca nu ma voi orienta spre o scula profi desi probabil ca as fi mult mai linistit in privinta achizitiei. Dar la 10-20 gauri in beton/an eu zic ca n-are sens sa arunc cu banii. M-am oprit in final, dupa documentare, la doua modele: Einhell 920 si Einhell 1500. Ce vreau sa va intreb: dat fiind ca betonul apartamentului meu este destul de pacatos, as vrea sa stiu daca energia de impact a modelului 920 (anume 2.5J) este suficienta sa-l sparga. Sau sa ma orientez catre 1500 (4J)? Intreb pentru ca eu ma gandesc ca energia de impact e marimea ce exprima capacitatea sculei de a patrunde intr-un material dur. Daca nu-i asa, va rog sa ma luminati.

    Altfel, parca as opta pentru 920, ca e mai usor, deci mai manevrabil.

    Multumesc anticipat.
  • daniel_21g
    Incepator
    • 26.mar.2007
    • 46

    #2
    daca nu ai nevoie de gauri cu diametru mare si de daltuire in beton merge 920 altfel ...1500. Eu am 1500 si sunt super multumit de el... nu l-am menajat deloc dar l-am si intretinut... i-am pus vasilina foarte des si l-am verificat tot timpul. E adevarat ca e cam greu de manevrat mai ales la lucruri delicate. Diferenta de pret nu e asa mare asa ca ... depinde la ce il folosesti.

    Comentariu

    • pavalutz
      Incepator
      • 12.mai.2008
      • 2

      #3
      ok daniel, multumesc pentru raspuns.

      Comentariu

      • ovideos2003
        Membru
        • 07.mai.2008
        • 205

        #4
        Atentie cu 1500 si purtati manusi,ca fara sa-mi dau seama mi-a facut o basica cat tot podul palmei in cateva minute.

        Comentariu

        Procesare...