Care este pretul unei cife de beton

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • grety
    Incepator
    • 13.mai.2008
    • 1

    Care este pretul unei cife de beton

    Buna.

    As dori sa stiu si eu, este mai economic sa fac betonul in curte sau sa aduc o cifa?
    Mentionez ca o sa platesc niste oaneni sa faca betonul, niste meseriasi.
    Este mai economic cu cifa?
    Eu ma gandeam la aceasta varinata ca nu mai platesc oamenii, curentul, apa si nu mai cumpar ciment,

    Va rog daca stiti cat este o cifa de beton sa-mi raspundeti.

    Va multumsc.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Doar din pdv. economic, prepararea betonului in santier este mai ieftina.
    Pentru asta ar trebui sa ai persoane de incredere.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • xena
      Membru Marcant
      • 05.aug.2007
      • 786

      #3
      Dupa mine raportul pret/calitate este net in favoarea betonului din statie.
      Nici nu se compara un beton facut in curte cu cel din statie.

      Comentariu

      • alexis
        Living Legend
        • 05.nov.2006
        • 1331

        #4
        Postat în original de xena
        Dupa mine raportul pret/calitate este net in favoarea betonului din statie.
        Nici nu se compara un beton facut in curte cu cel din statie.
        Si eu spun la fel, betonul din statie nu se comapra cu cel facut in curte si diferenta de pret nu este mare daca tinem cont ca trebuie sa hranesti o armata de oameni mai bine decat mananci tu acasa, mai ales ca acum fara bere, tuica , cafele... nu mai misca neica din lopata.
        faci o casa si pentru urmasii tai

        Comentariu

        • s.m.ovidiu
          Membru Marcant
          • 12.feb.2007
          • 457

          #5
          Corect aveti dreptate .
          Dar in acest caz trebuie gandit nitel altfel modul in care faceti cofrajele .
          Sa folositi faptul ca aduceti pompa astfel incat sa turnati si alte elemente de volum mai mic
          Si apropo de pompa.
          Nu putini ajung la concluzia ca este prea scumpa si incearca sa toarne betonul cu galeata
          Probabil i-ati mai vazut pe ici pe colo cum ptr ca nu reusesc sa toarne betonul in timp util acesta incepe sa intre in priza moment in care mai adauga ceva apa ( lucru ce face sa nu mai aveti un beton final cu caracteristicile dorite)
          Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
          Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

          Comentariu

          • s.m.ovidiu
            Membru Marcant
            • 12.feb.2007
            • 457

            #6
            Postat în original de alexis
            de pret nu este mare daca tinem cont ca trebuie sa hranesti o armata de oameni mai bine decat mananci tu acasa, mai ales ca acum fara bere, tuica , cafele...
            Fiind la lucru ( cu ceva timp in urma) am auzit o echipa de zidari facand misto de unul unde facusera o lucrare si le daduse o mancare ce nu le convenise.
            Din acel moment de fiecare data cand vorbesc cu omul ii spun din start sa-mi spuna cat ma costa fara mancare si fara nimic altceva ( nu simt nevoia sa fiu bucatarul nimanui atata timp cat platesc).
            Dar in primul rand nu acceptati bautura ( a lor sau a dvs )
            Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
            Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Postat în original de s.m.ovidiu
              [...] Dar in primul rand nu acceptati bautura (a lor sau a dvs.)
              Aia nu-i bautura, ci "udatura".
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • mharris
                Incepator
                • 14.mai.2008
                • 2

                #8
                Pret "CIFA" beton

                Recent (in septembrie 2007) am terminat constructia unei case P+M de 60mp pe nivel, asa ca-ti pot spune din proprie experienta ca este mult mai avantajos sa "faci" betonul in curte decat sa-l cumperi, asta insemnand CIFA(masina de transport) cat si pompa de beton; la ambele se plateste transportul si "dizlocarea" adica stationarea(tarif pe ora).
                Argumentez:
                1. Pentru prepararea betonului am cumparat o betoniera de 180 litri de la Metro pe care am dat cca 1100 lei, si cu care practic am "facut" toata casa. - am folosit-o atat pentru turnarea fundatiei, a stilpilor, a radierului plafonului de peste parter(placa) si a centurilor - cca. 230 saci de ciment - cat si pentru prepara mortarul pentru zidarie si tencuire.
                2. Am avut norocul sa gasesc o echipa condusa de un baiat destept si foarte priceput; am executat fundatia in mai 2007 - durata executiei 8 zile (asta insemnand: saparea santurilor (lat 550, adanc 1000 mm), turnarea betonului in pamant, executia si montarea armaturilor fundatiei si a stalpilor, executia si montarea cofrajului pentru fundatia de peste nivelul solului - h550/350mm, turnarea betonului in cofraj)
                3. Dupa o luna am turnat radierul, facand apoi o pauza pana la 1 septembrie, cand am inceput ridicarea propriu-zisa a casei(zidarie parter, cofrare plus turnare stalpi, cofrare si turnare centuri si palca, zidarie mansarda, cofrare, armare si turnare stalpi si centuri, si montarea lemnariei(astereala) gata sa fie montata invelitoarea(tabla) a durat 5 saptamani din care o saptamana pauza pentru intarirea centurilor si placii.
                4. Sfatul meu este ca sa cauti pe plan local o echipa de mesteri si sa obtii cat mai multe recomandari de la alti beneficiari.
                5. Sa stii ca prepararea betonului nu este cea mai grea si consumatoare de timp; cel mai mult timp si cea mai multa manopera se consuma la executia armaturilor(fierului) si a cofrajelor. Oricat de buni ar fi meseriasii este foarte bine sa-i supraveghezi: sa observi daca folosesc "furtunul de nivel" pentru stabilirea orizontalitatii tuturor elementelor casei, daca folosesc bolobocul pentru asigurarea orizontalitatii buiandrugilor (de fapt a cofrajelor in care se toarna buiandrugii), etc.
                Daca mai ai nevoie de alte informatii e-mail me.
                Bafta!!!!

                Comentariu

                • s.m.ovidiu
                  Membru Marcant
                  • 12.feb.2007
                  • 457

                  #9
                  Re: Pret "CIFA" beton

                  Postat în original de mharris
                  asa ca-ti pot spune din proprie experienta ca este mult mai avantajos sa "faci" betonul in curte decat sa-l cumperi,
                  Bafta!!!!
                  Am spus intr-un post anterior ca am invatat sa-mi tin gura (tocmai ptr ca sa ma feresc de raspunsuri gen ,, lasa ca stie mesterul ca a mai facut o gramada de case") dar se vede ca am fost luat de val.
                  Deci chestia cu baiatul destept suporta comentarii.
                  Daca te uiti , chiar si pe acest forum vei vedea ca betonul nu este doar un amestec de ciment ,, piatra " si apa si are o compozitie destul de clara ( cu procentaje precise de ciment , agregat SPALAT diferit sorturi si apa)
                  Orice deviatie duce la alte rezultate
                  Probele de beton pe care s-au facut incercarile de rezistenta si-ti spun caracteristicile betonului sunt facute in compozitii stricte ale amestecului si nu in compozitia facuta de nea Gheorghe dupa o tuica atunci cand si numaratoarea galetilor puse in betoniera devine problematica
                  Bafta !!!!
                  Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                  Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                  Comentariu

                  • s.m.ovidiu
                    Membru Marcant
                    • 12.feb.2007
                    • 457

                    #10
                    Daca-mi spuneai ca e corect sa faci asa betonul la cotetul de gaini sau trotuarul dintre straturile de rosii hai ca mai credeam.
                    Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                    Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                    Comentariu

                    • s.m.ovidiu
                      Membru Marcant
                      • 12.feb.2007
                      • 457

                      #11
                      Da asa este trebuie sa vezi daca folosesc furtunul de nivel dar inainte de asta trebuie sa verificati daca daca furtunul de nivel este in regula , si nu are bule sau nu cumva baiatul destept tine piciorul pe el, alaturand cele doua capete .
                      Verificati la fel si daca in furtunul de nivel , desi va arata si asa nivelul , este apa si nu alte lucruri care-l tin pe baiatul ,, destept" cu moralul ridicat ( am avut situatii cand dupa o perioada scurta de cand veneau la lucru erau toti turta , si sa vad o abundenta de furtune de nivel la echipele cu care lucram )
                      Nu poti face o distinctie intre apa si tuica privind prin furtun.
                      Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                      Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                      Comentariu

                      • Seni
                        Living Legend
                        • 05.mar.2006
                        • 3481

                        #12
                        pe mharris il intreb cati saci de ciment a folosit pentru prepararea unui metru cub de beton, ce calitate de beton a turnat in fundatie? dar in elevatie? dar in placa??
                        mharris poti raspunde? sau baiatul destept a hotarat totul?? oricum, 250 saci ciment este foarte putin, ma indoiesc de calitatea betonului.

                        acum sa revenim de fapt la tema topicului...
                        grety doreste sa stie cat costa betonul de statie: B150, pompabil m-a costat aprox. 275 lei mc (inclusiv pompa)

                        Comentariu

                        • carla2
                          Incepator
                          • 04.feb.2008
                          • 45

                          #13
                          Si noi primim in curand autorizatia de constructie si ne apucam de trasat,sapat...acum am vazut cat de mult a crescut pretul la ciment.Din ce am citit am inteles ca e mai avantajos cu beton gata facut...e greu de ales

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Postat în original de carla2
                            Si noi primim in curand autorizatia de constructie si ne apucam de trasat,sapat...acum am vazut cat de mult a crescut pretul la ciment.Din ce am citit am inteles ca e mai avantajos cu beton gata facut...e greu de ales
                            Greu de ales ! Dar nu numai banii conteaza ci si siguranta constructiei ! Macar fundatia ar trebui facuta cu beton de " statie" in caz ca banii sint mai subtiri . Pentru restul constructiei folositi macar agregate spalate si o betoniera in cazul ca o rezolvati local . Asta e un compromis .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • Seni
                              Living Legend
                              • 05.mar.2006
                              • 3481

                              #15
                              si totusi....., alegeti betonul de statie!!
                              nu apelati la un "baiat destept" care sa faca betonul dupa reteta proprie...., construiti o casa in care sa locuiti...

                              Comentariu

                              Procesare...