Centrale termice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • allias
    Incepator
    • 22.oct.2006
    • 25

    Centrale termice

    Sunt in situatia de a schimba vechea centrala care era la cos (Vailant) este o centrala fff buna dar dat faptului ca nu mai pot obtine autorizatie ISCIR trebuie sa o schimb.
    Ce fel de centrala murala imi recomandatii?
    Putere 28 -30 kw.
    Junkers, buderus sau wiessman?
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #2
    Ce vechime are centrala existenta?
    Care sunt cauzele imposibilitatii de a o reautoriza?
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • diaconuionel
      Incepator
      • 13.mai.2008
      • 88

      #3
      salut [wiessman] amindouo ct sunt bune dar wiessman consuma mul mai putine gaze fata de cealalta veti avea cu cel putin un milion de lei mai putin la factura fata de vailant este reglata mai bine CU RESPECT[D}
      [D]

      Comentariu

      • allias
        Incepator
        • 22.oct.2006
        • 25

        #4
        re

        Fabricata 1992, cred are emblema cu data asta dar ar
        putea fii doar o verificare la aceasta data.
        Este un model cu flacara de veghe.
        Se vede ca atunci se construiau opere de arta nu jucarii.
        Arzatorul din inox , zicea cineva ca e chiar un aliaj de platina(nu sunt sigur dar acum sclipeste, astea noi sunt din cupru si nu tin mai mult de 8-10 ani.
        Am vazut un model de centrala la care dupa 3 ani nu mai avea arzator era mincat tot nu ii spun numele dar sigur nu e intre cele trecute mai sus.
        Ca la toate produsele se incearca scaderea pretului ca sa fie competitive pe piata ,cine vinde scump poate nu supravituieste.
        Dupa revolutie s-a schimbat sistemul de valorii in aceasta tara .Acum poti cumpara ceva ff scump si prost sau poti cumpara si ieftin si bun .
        Dar in materie de cumparaturii parca jucam la LOTERIE.
        Suntem o piata de consum care inghite multe.
        Singura noastra sansa sa nu ne pacalim neinformatii sunt FORUMURILE.

        -----------------------------------------------------------------------------------------
        Multumesc deci , wiessman.

        Comentariu

        • crinaelena
          Living Legend
          • 11.sep.2007
          • 1596

          #5
          cu Vaillant,te vei pacali f. greu,ramane ac. firma serioasa.ca fapt divers,multe firme de renume au avut esecurile lor dar in faza de aparitie a unor modele.eu personal as recomanda in continuare tot un Vaillant.
          nu mai spun ca ct. cu tiraj natural are riscurile ei,incepind cu intoarcerea gazelor arse in ambient,randamentul mult mai scazut.si eu am avut un Vaillant care a functionat vreo 10 ani in Germania,am luat-o de la shmeltzuri si am schimbat-o din cauza vanei de gaz care bubuia de scula tot cartierul si oricum nu mai gaseam acea vana ca piesa de schimb.
          este adevarat ca multi producatori din cauza pretului au inceput sa faca ct. indoielnice calitativ,cu componente surogat,sau daca nu,modele simplificate f. mult cu putine componente.

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            #6
            Postat în original de diaconuionel
            salut [wiessman] amindouo ct sunt bune dar wiessman consuma mul mai putine gaze fata de cealalta veti avea cu cel putin un milion de lei mai putin la factura fata de vailant este reglata mai bine CU RESPECT[D}
            concret,o comparatie intre ce model Viessmann si ce model Vaillant ?
            daca ne si argumentezi....

            Comentariu

            • diaconuionel
              Incepator
              • 13.mai.2008
              • 88

              #7
              instalez ct. si lucrez in domeniul gazelor nu vorbesc di carti si reclame vad pe teren zilnic 10/20 ct de toate tipurile si modelele deci am acazia de a compara facturile la gaze ale abonatilor nu mai mergem pe premiza ca o ct. sa tina 30/40 ani la pretul gazelor trbuie sa te gidesti la economie orcum dupa 10 ani trebuie sa mai inlocui cite ceva indiverent de tipul ct.iar [vailantul]nu am nimic contra dar cunosc citeva cazuri in care oameni au renuntat la ct face zgomot fluiera la apa calda si o da intermitent si consuma mult dar intradevar sunt ct. puternice eu am un proterm si sunt foarte multumit dar face10 ani si a iceput sa mai cedeze decit sa o repar mai bine pun diferenta si o inlocui voi lua un vesman cu respect
              [D]

              Comentariu

              • diaconuionel
                Incepator
                • 13.mai.2008
                • 88

                #8
                imi cer scuze pentru greseli
                [D]

                Comentariu

                • crinaelena
                  Living Legend
                  • 11.sep.2007
                  • 1596

                  #9
                  facturile depind in mare masura de alti factori,precum izolarea cladirii,tipul instalatiei,reglajele centralei,etc.
                  daca lucrati in domeniu,inseamna ca faceti si analiza gaze arse,ptr. a nu lua de baza datele producatorilor? intr-adevar ce e "in carti",reiese si in urma masuratorilor ?

                  Comentariu

                  • crinaelena
                    Living Legend
                    • 11.sep.2007
                    • 1596

                    #10
                    si ce model de la Viessmann,v-ar incinta mai mult ?

                    Comentariu

                    • diaconuionel
                      Incepator
                      • 13.mai.2008
                      • 88

                      #11
                      inca nu am luat o decizie in privinta modelului vb. la apartamente de bloc neizolate termic bineinteles conteaza enorm izolatia termica dar sa nu le amestecam cu respect
                      [D]

                      Comentariu

                      • allias
                        Incepator
                        • 22.oct.2006
                        • 25

                        #12
                        re

                        Cum vi se par Wiessman Vitoped 100 30 kw?.
                        Au posibilitatea de a fii conectate cu o instalatie solara?
                        Majoritatea vinzatorilor nu cunosc date tehnice si "vind " numai aroganta sau acesta e modul de a-si ascunde incompetenta.
                        Te trateaza de sus si nu stiu decit ca CT functioneaza si ca modelul care il comercializeaza e cel mai bun.

                        Comentariu

                        • crinaelena
                          Living Legend
                          • 11.sep.2007
                          • 1596

                          #13
                          functioneaza si pe solar cu kit optional,care consta in sch. in placi si vana de amestec.dar si Vaillant ,Junkers,Buderus,Baxi au aceste optionale.
                          in Vitopend 100 e cam mult plastic,eu n-as lua asa ceva,parerea mea.

                          Comentariu

                          • allias
                            Incepator
                            • 22.oct.2006
                            • 25

                            #14
                            re

                            Care au putin plastic?
                            Am vazut si Sunier Duvall,si Baxi ( care au 8 ani garantie).
                            Ce sa iau sunt nelamurit?

                            Comentariu

                            • crinaelena
                              Living Legend
                              • 11.sep.2007
                              • 1596

                              #15
                              Vaillant sau Baxi Luna 3 Comfort 310 Fi.unde ai vazut plastic intr-o ct. Baxi,ca-s tare curios.modelul pomenit anterior exceleaza prin simplitate si robustete totodata.

                              Comentariu

                              Procesare...