+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 16

Subiect: Montare 2 intrerupatoare cu 2 becuri pe acelasi fir

Montare 2 intrerupatoare cu 2 becuri pe acelasi fir

// nu ma pricep //

deci am un intrerupator si un bec .

la el vreau sa mai vin cu 2 fire care sa imi conecteze (separat) un intrerupator si un bec, care sa functioneze independent de primul intrerupator.

dat fiind faptul ca habar n`am care e +-ul si care e treaba cu curentii ... am pus si eu firele de la intrerupatorul 2 la + si - de la intrerupatorul 1 si tot felu de combinatii din astea, dar ba ramne unul aprins mereu, ba se aprinde unul, altul se stinge .....

cum fac? daca se poate sa-mi explicati asa ca pentru idioti care nu au habar.... cred ca am descoperi care e + , - si impamantare ...

( inca una: intrerupatorul rupe legatura dintre - si + corect? si impamantarea are importanta unde se leaga? )

N-am inteles nimic; spune ce vrei sa faci sa faci.

Re: 2 intrerupatoare cu 2 becuri pe acelasi fir ? cum ?

Citat Postat în original de krissssssss
    .........................
    la el vreau sa mai vin cu 2 fire care sa imi conecteze (separat) un intrerupator si un bec, care sa functioneze independent de primul intrerupator.

ok.. daca ce am zis mai sus nu a fost pe intelesul tuturor o sa incerc sa explic mai detaliat:

-se da intrerupatorul meu din dormitor care aprinde sau sitnge becul, din dormitor,
    -am nevoie de bec si pe hol si trebuie sa`l conectez la aceleasi fire, care sunt in peretele comun dintre dormitor si hol ...
    - am 2 becuri, 2 intrerupatoare si am nevoie ca fiecare intrerupator sa aprinda doar becul lui ( intrerupatorul de pt becul din hol sa aprinda becul din hol si atat)

intrebare finala: cum ma conectez cu cele 2 fire de la intrerupatorul 2 (dn hol) la firele primului intrerupator ca sa si mearga cum vreau ? sau nu se poate asa? mai am nevoie de un intrerupator in plus sau ceva?? ?

ziceti`mi si mie pls ca am nevoie... si stau si astept acuma ....

hai ca nu sunt prost, am zis dor ca nu stiu.. intre timp am aflat ca e faza si nul, trebuie sa mai pun un fir... astfel incat sa aibe continuitate in mod independent...

dar cum imi dau seama care e faza si care e nul ?

si cum leg nul`ul de al 2-lea intretupator ? ca presupun a din cele 3 fire.. 2 sunt faza ... si unul nul . nu ?

Re: 2 intrerupatoare cu 2 becuri pe acelasi fir ? cum ?

ok.. daca ce am zis mai sus nu a fost pe intelesul tuturor o sa incerc sa explic mai detaliat:

-se da intrerupatorul meu din dormitor care aprinde sau sitnge becul, din dormitor,
    -am nevoie de bec si pe hol si trebuie sa`l conectez la aceleasi fire, care sunt in peretele comun dintre dormitor si hol ...
    - am 2 becuri, 2 intrerupatoare si am nevoie ca fiecare intrerupator sa aprinda doar becul lui ( intrerupatorul de pt becul din hol sa aprinda becul din hol si atat)

intrebare finala: cum ma conectez cu cele 2 fire de la intrerupatorul 2 (dn hol) la firele primului intrerupator ca sa si mearga cum vreau ? sau nu se poate asa? mai am nevoie de un intrerupator in plus sau ceva?? ?
    eu am inteles ce vrei sa spui si raspunsul meu nu e unul favorabil.
    pentru a realiza ce vrei tu trebuie sa gasesti doza de unde e alimentat circuitul iluminatului din dormitor si de acolo o sa legi (folosind aceeasi alimentare)si circuitul de iluminat al holului care include al doilea intrerupator si becul din hol .

krissssssss,

Cheama macar un coleg caruia sa-i fi placut fizica. Prea le amesteci !!
    Asta pentru binele tau si al familiei.
    2 becuri 2 intrerupatoare un singur fir era o problema care se rezolva cu niste diode montate in soclul duliilor si a intrerupatoarelor dar becul se aprindea numai pe o semialternanta iar iluminarea era pe jumatate.

------------------------------
    Aceste probleme mi-au mincat zilele dar mi-au asigurat existenta.

ms pt raspunsuri...

chestia e ca pana acuma a mers .... aveam si inainte bec pe hol numai ca acuma l`am schimbat... si am schimbat si firele si nu mai stiu care unde era legat...

daca fac o poza la firele respective.. ma puteti ajuta mai mult ?

[quote="krissssssss"] Sa vedem poza !

ms pt raspunsuri...

chestia e ca pana acuma a mers .... aveam si inainte bec pe hol numai ca acuma l`am schimbat... si am schimbat si firele si nu mai stiu care unde era legat...

daca fac o poza la firele respective.. ma puteti ajuta mai mult ?
    asta inseamna ca in doza de aparat a intrerupatorului vine si nulul care ajunge la bec. o poza e foarte utila.

Re: Montare 2 intrerupatoare cu 2 becuri pe acelasi fir

[quote="krissssssss"]// nu ma pricep //

deci am un intrerupator si un bec .
    ...
    cum fac? ...

Ti-am trimis prin mail o schita...
    Daca nici cu ea nu te descurci, atunci cheama un ... electrician !
    este loc de "si mai bine ! " ...

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Intrerupatoare cap-scara, doua becuri
    De alexis în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 62
    Ultimul post: 19.10.2012, 19:05
  2. Circuit 4 intrerupatoare si 2 becuri
    De emileugenbogo în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 61
    Ultimul post: 06.07.2011, 10:04
  3. Lampa dubla baie pe acelasi fir cu aprindere in 2 etape
    De flocampean în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 27.04.2010, 18:30
  4. Montare becuri provizoriu
    De teoliki în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 04.11.2009, 08:34
  5. o priza si doua intrerupatoare pe acelasi circuit; posibil ?
    De Self în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 11.01.2007, 12:40

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii