Montare 2 intrerupatoare cu 2 becuri pe acelasi fir

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • krissssssss
    Incepator
    • 16.mai.2008
    • 7

    Montare 2 intrerupatoare cu 2 becuri pe acelasi fir

    // nu ma pricep //

    deci am un intrerupator si un bec .

    la el vreau sa mai vin cu 2 fire care sa imi conecteze (separat) un intrerupator si un bec, care sa functioneze independent de primul intrerupator.

    dat fiind faptul ca habar n`am care e +-ul si care e treaba cu curentii ... am pus si eu firele de la intrerupatorul 2 la + si - de la intrerupatorul 1 si tot felu de combinatii din astea, dar ba ramne unul aprins mereu, ba se aprinde unul, altul se stinge .....

    cum fac? daca se poate sa-mi explicati asa ca pentru idioti care nu au habar.... cred ca am descoperi care e + , - si impamantare ...

    ( inca una: intrerupatorul rupe legatura dintre - si + corect? si impamantarea are importanta unde se leaga? )
  • xena
    Membru Marcant
    • 05.aug.2007
    • 786

    #2
    N-am inteles nimic; spune ce vrei sa faci sa faci.

    Comentariu

    • krissssssss
      Incepator
      • 16.mai.2008
      • 7

      #3
      Re: 2 intrerupatoare cu 2 becuri pe acelasi fir ? cum ?

      Postat în original de krissssssss
      .........................
      la el vreau sa mai vin cu 2 fire care sa imi conecteze (separat) un intrerupator si un bec, care sa functioneze independent de primul intrerupator.
      .........................

      ok.. daca ce am zis mai sus nu a fost pe intelesul tuturor o sa incerc sa explic mai detaliat:

      -se da intrerupatorul meu din dormitor care aprinde sau sitnge becul, din dormitor,
      -am nevoie de bec si pe hol si trebuie sa`l conectez la aceleasi fire, care sunt in peretele comun dintre dormitor si hol ...
      - am 2 becuri, 2 intrerupatoare si am nevoie ca fiecare intrerupator sa aprinda doar becul lui ( intrerupatorul de pt becul din hol sa aprinda becul din hol si atat)

      intrebare finala: cum ma conectez cu cele 2 fire de la intrerupatorul 2 (dn hol) la firele primului intrerupator ca sa si mearga cum vreau ? sau nu se poate asa? mai am nevoie de un intrerupator in plus sau ceva?? ?

      Comentariu

      • krissssssss
        Incepator
        • 16.mai.2008
        • 7

        #4
        ziceti`mi si mie pls ca am nevoie... si stau si astept acuma ....

        hai ca nu sunt prost, am zis dor ca nu stiu.. intre timp am aflat ca e faza si nul, trebuie sa mai pun un fir... astfel incat sa aibe continuitate in mod independent...

        dar cum imi dau seama care e faza si care e nul ?

        si cum leg nul`ul de al 2-lea intretupator ? ca presupun a din cele 3 fire.. 2 sunt faza ... si unul nul . nu ?

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #5
          Re: 2 intrerupatoare cu 2 becuri pe acelasi fir ? cum ?

          Postat în original de krissssssss
          Postat în original de krissssssss
          .........................
          la el vreau sa mai vin cu 2 fire care sa imi conecteze (separat) un intrerupator si un bec, care sa functioneze independent de primul intrerupator.
          .........................

          ok.. daca ce am zis mai sus nu a fost pe intelesul tuturor o sa incerc sa explic mai detaliat:

          -se da intrerupatorul meu din dormitor care aprinde sau sitnge becul, din dormitor,
          -am nevoie de bec si pe hol si trebuie sa`l conectez la aceleasi fire, care sunt in peretele comun dintre dormitor si hol ...
          - am 2 becuri, 2 intrerupatoare si am nevoie ca fiecare intrerupator sa aprinda doar becul lui ( intrerupatorul de pt becul din hol sa aprinda becul din hol si atat)

          intrebare finala: cum ma conectez cu cele 2 fire de la intrerupatorul 2 (dn hol) la firele primului intrerupator ca sa si mearga cum vreau ? sau nu se poate asa? mai am nevoie de un intrerupator in plus sau ceva?? ?
          eu am inteles ce vrei sa spui si raspunsul meu nu e unul favorabil.
          pentru a realiza ce vrei tu trebuie sa gasesti doza de unde e alimentat circuitul iluminatului din dormitor si de acolo o sa legi (folosind aceeasi alimentare)si circuitul de iluminat al holului care include al doilea intrerupator si becul din hol .

          Comentariu

          • constantin57
            Membru
            • 11.dec.2005
            • 194

            #6
            krissssssss,

            Cheama macar un coleg caruia sa-i fi placut fizica. Prea le amesteci !!
            Asta pentru binele tau si al familiei.
            2 becuri 2 intrerupatoare un singur fir era o problema care se rezolva cu niste diode montate in soclul duliilor si a intrerupatoarelor dar becul se aprindea numai pe o semialternanta iar iluminarea era pe jumatate.

            ------------------------------
            Aceste probleme mi-au mincat zilele dar mi-au asigurat existenta.

            Comentariu

            • krissssssss
              Incepator
              • 16.mai.2008
              • 7

              #7
              ms pt raspunsuri...

              chestia e ca pana acuma a mers .... aveam si inainte bec pe hol numai ca acuma l`am schimbat... si am schimbat si firele si nu mai stiu care unde era legat...

              daca fac o poza la firele respective.. ma puteti ajuta mai mult ?

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                [quote="krissssssss"] Sa vedem poza !
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • alex virtual
                  Living Legend
                  • 19.mai.2007
                  • 1363

                  #9
                  Postat în original de krissssssss
                  ms pt raspunsuri...

                  chestia e ca pana acuma a mers .... aveam si inainte bec pe hol numai ca acuma l`am schimbat... si am schimbat si firele si nu mai stiu care unde era legat...

                  daca fac o poza la firele respective.. ma puteti ajuta mai mult ?
                  asta inseamna ca in doza de aparat a intrerupatorului vine si nulul care ajunge la bec. o poza e foarte utila.

                  Comentariu

                  • kgbencze
                    Incepator
                    • 06.nov.2007
                    • 62

                    #10
                    Re: Montare 2 intrerupatoare cu 2 becuri pe acelasi fir

                    [quote="krissssssss"]// nu ma pricep //

                    deci am un intrerupator si un bec .
                    ...
                    cum fac? ...


                    Ti-am trimis prin mail o schita...
                    Daca nici cu ea nu te descurci, atunci cheama un ... electrician !
                    este loc de "si mai bine ! " ...

                    Comentariu

                    • Uifalean Cristian
                      Incepator
                      • 02.mar.2008
                      • 7

                      #11
                      legaturi in doza

                      in doza de alimentare a intrerupatorului INTRA faza si nul.Daca indoza de aparat intra 3 fire unul dintre ele este firul comun, de obicei de alta culoare,iar celelalte 2comanda separat cate un bec. In cazul acesta se monteaza un intrerupator dublu.La intrerupatoare nu exista impamantare :!
                      cristiuif

                      Comentariu

                      • krissssssss
                        Incepator
                        • 16.mai.2008
                        • 7

                        #12
                        Re: legaturi in doza

                        Postat în original de Uifalean Cristian
                        in doza de alimentare a intrerupatorului INTRA faza si nul.Daca indoza de aparat intra 3 fire unul dintre ele este firul comun, de obicei de alta culoare,iar celelalte 2comanda separat cate un bec. In cazul acesta se monteaza un intrerupator dublu.La intrerupatoare nu exista impamantare :!

                        asa e un rasauns cu adevarat bun si care ma face si pe mine sa inteleg ceva...


                        intr-adevar, unul este verde si 2 albe ...

                        deci trebuie sa leg firul verde la ambele intrerupatoare... si cate unul alb la fiecare, corect ?

                        Comentariu

                        • Uifalean Cristian
                          Incepator
                          • 02.mar.2008
                          • 7

                          #13
                          legatura pt. intrerupator

                          Daca montezi 2 interupatoare separat (unul in camera celalalt pe hol)asta este solutia{firul comun la ambele intr. si cate unul din cele de aceasi culoare}ATENTIE nu fixa intrerupatoarele pana nu verifici care unde apinde becul . firele de aceasi culoare se pot schimba intre ele pentru aobtine rezultatul dorit.BAFTA
                          cristiuif

                          Comentariu

                          • kgbencze
                            Incepator
                            • 06.nov.2007
                            • 62

                            #14
                            Re: legaturi in doza

                            ... intr-adevar, unul este verde si 2 albe ...

                            deci trebuie sa leg firul verde la ambele intrerupatoare... si cate unul alb la fiecare, corect ?

                            Nu culorile conteaza, ci conexiunile facute intre fire si aparate !
                            Urmareste instructiunile din desenul care ti-am trimis, fa coresponenta intre desen si situatia reala de la tine.
                            Daca nici cum nu reusesti, cauta-ma pe yahoo messenger, numele meu si acolo este kgbencze.
                            este loc de "si mai bine ! " ...

                            Comentariu

                            • krissssssss
                              Incepator
                              • 16.mai.2008
                              • 7

                              #15
                              ok... nu am avut timp sa ma ocup... mai scriu aici daca mai am vreo nelamurire sau nu reusesc ...

                              Comentariu

                              Procesare...