Monopolar sau bipolar? - disjunctor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    Monopolar sau bipolar? - disjunctor

    Ma apropii de finalizare cu reteaua mea de apartament (ma rog, o parte) si vreau sa stiu:

    Ce e mai bine pt disjunctoare: monopolar sau bipolar? Cu argumente.

    Reteaua e una in bloc comunist, dar nu-mi cereti exact schema de legare la pamant, ca nu os tiu, impamantarea ajunge undeva (nu stiu unde) asa ca nu ma pot pronunta. In orice caz, in firida de pe hol ajung 2 sau 3 faze, si de acolo se distribuie la apartamente.

    Eu ma gandeam sa pun bipolar, in ideea ca daca e ceva, am totul deconectat. Insa mi se par cam inghesuite (cele de 1 modul)
  • pekka
    Incepator
    • 25.mar.2008
    • 11

    #2
    Poti folosi sigurantele monopolare, e chiar recomandat sa nu intrerupi nulul. De fapt sigurantele bipolare trebuiesc folosite doar in instalatii speciale unde in caz de defect trebuie intrerupt complect circuitul. In schemele TN-C care se folosesc la instalatiile de distributie casnice nulul nu trebuie intrerupt. Ceea ce nu e bine sa omiti este un RCD (releu de curent diferential) montat pe coloana de alimentare (circuitul care alimenteaza tabloul). De fapt ar trebui montate pe toate circuitele de prize, dar daca pui unul pe coloana ajunge! Poti monta unul bipolar de 32-40 A/300 mA.

    Comentariu

    • vasyle
      Incepator
      • 08.feb.2008
      • 21

      #3
      Nu folositi disjunctor bipolar in monofazic, puteti pune un P+N sau la fel de bine un monopolar.

      Comentariu

      • xena
        Membru Marcant
        • 05.aug.2007
        • 786

        #4
        Postat în original de pekka
        Poti folosi sigurantele monopolare, e chiar recomandat sa nu intrerupi nulul. De fapt sigurantele bipolare trebuiesc folosite doar in instalatii speciale unde in caz de defect trebuie intrerupt complect circuitul. In schemele TN-C care se folosesc la instalatiile de distributie casnice nulul nu trebuie intrerupt. Ceea ce nu e bine sa omiti este un RCD (releu de curent diferential) montat pe coloana de alimentare (circuitul care alimenteaza tabloul). De fapt ar trebui montate pe toate circuitele de prize, dar daca pui unul pe coloana ajunge! Poti monta unul bipolar de 32-40 A/300 mA.
        Tare as fi curios de unde ai scos-o pe asta cu intreruperea nulului.
        Daca iti pui un diferential de 300 mA, mori cu firul in mana, degeaba il pui.
        Recomandarea mea; foloseste cu incredere sigurante automate bipolare mai ales ca ocupa acelasi spatiu in tablou ca una monopolara si siguranta(e) diferential(e) cu prag de declansare 30 mA dimensionate cf. consumului tau.

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          Bipolar. E mai sigur sa ai totul sub control si sa fii sigur de ce vine si ce nu vine de la tablou, nu? Eu folosesc ABB si mereu am bipolare monofazate in tablou. Ca nu stii cine vine dupa tine si e mai bine sa faci totul ok.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • liviu2004
            Membru marcant
            • 03.ian.2007
            • 508

            #6
            Nu as vrea sa fie reclama, s-a mai discutat aici:



            Cu argumente.

            Comentariu

            • pekka
              Incepator
              • 25.mar.2008
              • 11

              #7
              xena-masa pune mana si citeste normativele!!!

              Comentariu

              • dmugurel
                Membru marcant
                • 14.feb.2006
                • 306

                #8
                Pekka, ce normativ sa citim ?
                Sa dau un exemplu, ce se poate intampla la o instalatie facuta dupa normativul invocat de tine.
                " ramai la un moment dat pe intuneric, decuplezi una sau mai multe din sigurantele monopolare din tablou si incepi sa lucrezi, sa repari pui mana pe un conductor de nul si..te trinteste de te ia .....
                motivul: s-a intrerupt nulul undeva in amonte unde lucrezi, ai un consumator alimentat in aval de locul unde este intrerupt nulul si avand sigurante monopolare si dupa cum zici nulul nu e recomandat sa fie intrerupt"
                Asa ca te rog nu mai posta recomandari fara nici un argument, mai ales in probleme care pot aduce grave prejudicii celor care urmeaza recomandarile. Posteaza te rog articolul si normativul la care faci referire.
                Intradevar In I7 este un articol care prevede:
                "4.2.23. Se interzice montarea pe conductoarele de protectie (PE, PEN) a oricaror elemente care pot produce intreruperea circuitului (sigurante, intrerupatoare etc.). "
                dar el se refera doar la nulul de protectie, in zona din instalatie unde PE este separat de N nu se aplica.
                Alte aricole din i7 care fac referire la subiect :
                "4.2.25. In schemele TT si TN trebuie prevazuta o detectie a supracurentilor pe conductorul neutru (corespunzatoare sectiunii acestuia) daca sectiunea conductorului neutru este mai mica decat a conductorului de faza. Aceasta detectie trebuie sa conduca la decuplarea conductoarelor de faza dar nu in mod obligatoriu si la decuplarea conductorului neutru.
                Se admite sa nu se prevada detecaia de supracurenti pe conductorul neutru chiar daca sectiunea lui este inferioara aceleia a conductoarelor de faza daca sunt indeplinite simultan urmatoarele doua conditii:
                - conductorul neutru este protejat impotriva scurtcircuitelor prin dispozitivul de protectie al conductoarelor de faza ale circuitului;
                - curentul maxim care se presupune ca ar putea s? parcurg? conductorul neutru este, in regim normal, inferior fata de valoarea curentului maxim admisibil in conductor (aceasta conditie este indeplinita daca fazele sunt echilibrat incarcate).
                Fac exceptie instalatiile electrice din locuinte la care prevederea detectiei de supracurenti este obligatorie. "
                4.2.26. in schemele TT si TN nu este necesara prevederea unei detectii de supracurent si nici a unui dispozitiv de decuplare pe conductorul neutru (sau median) daca sectiunea conductorului neutru este egala sau echivalenta cu aceea a conductoarelor de faza cu exceptia instalatiilor electrice din locuinte.
                4.2.27. In cazul adoptarii schemei IT, se recomanda ca aceasta sa fie cu neutrul nedistribuit.
                La schemele IT prevazute cu conductor neutru distribuit trebuie sa se prevada o detectie la supracurent care va produce atit decuplarea conductoarelor active cit si a conductorului neutru.
                Detec?ia la supracurent nu este necesara in cazul in care conductorul neutru este protejat la scurtcircuit printr-un dispozitiv plasat in amonte sau printr-un dispozitiv de protectie diferentiala al carui curent diferential nominal (Idn) este cel mult egal cu de 0,15 ori curentul admisibil in conductorul neutru respectiv. Acest dispozitiv trebuie sa decupleze toate conductoarele active ale circuitului, inclusiv conductorul neutru.
                4.2.28. Daca este impusa decuplarea conductorului neutru, acesta trebuie sa nu se faca inaintea decuplarii conductoarelor de faza si cuplarea lui sa se faca simultan sau inaintea cuplarii conductoarelor de faza.
                Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                Comentariu

                • xena
                  Membru Marcant
                  • 05.aug.2007
                  • 786

                  #9
                  Postat în original de pekka
                  xena-masa pune mana si citeste normativele!!!
                  Fi sigur ca le-am citit.
                  Daca si tu le-ai citit si recomanzi asa ceva, inseamna ca n-ai inteles mare lucru.
                  Se vede ca nici practica nu ai din ce afirmi.
                  No offence, dar explicatia practica a dat-o foarte bine dmugurel.

                  Comentariu

                  • gogu_ologu
                    Membru marcant
                    • 11.nov.2006
                    • 421

                    #10
                    Eu ma intreb asa:

                    Daca pun numai monopolare (sau 1P+N, adica nulul decuplat mecanic odata cu faza), exista riscul sa am supracurent pe nul (si nu pe faza!). Buuun. Asta se poate intampla, de exemplu, daca se atinge cumva nulul meu de faza vecinului, ori de alta faza (si acea faza e neprotejata etc)

                    Dar eu am intrerupator diferential in amonte de disjunctorul in monopolar! Prin urmare, situatia descrisa mai sus devine imposibila, nu-i asa?

                    Va mai intreb: cat costa in principiu un disjunctor bipolar fata de unul mono (ma refer de firme de renume)?

                    In cazul meu e o problema, pt ca am vreo 12 circuite si va trebui sa iau un tablou maaare, ca mai am de pus si alte protectii. De asta intreb de fapt

                    Comentariu

                    • gogu_ologu
                      Membru marcant
                      • 11.nov.2006
                      • 421

                      #11
                      Postat în original de gogu_ologu
                      Eu ma intreb asa:

                      Daca pun numai monopolare (sau 1P+N, adica nulul decuplat mecanic odata cu faza), exista riscul sa am supracurent pe nul (si nu pe faza!). Buuun. Asta se poate intampla, de exemplu, daca se atinge cumva nulul meu de faza vecinului, ori de alta faza (si acea faza e neprotejata etc)

                      Dar eu am intrerupator diferential in amonte de disjunctorul in monopolar! Prin urmare, situatia descrisa mai sus devine imposibila, nu-i asa?

                      Va mai intreb: cat costa in principiu un disjunctor bipolar fata de unul mono (ma refer de firme de renume)?

                      In cazul meu e o problema, pt ca am vreo 12 circuite si va trebui sa iau un tablou maaare, ca mai am de pus si alte protectii. De asta intreb de fapt
                      Gresesc! Eu de fapt am un diferential si in aval de el cateva monopolare! Sa zicem ca am supracurent intre faza unui circuit C1 de 2.5mm2 si nulul altui circuit C2 de 1.5mm2, protejate in amonte de aceeasi diferentiala (ca deh sunt scumpe). Atunci diferentialul nu va decupla! si mai mult ma pot trezi cu nulul circuitului de 1.5 topit!

                      Deci rationamentul meu pica!

                      Totusi bipolarele mi se par cam mari (late).

                      Comentariu

                      • Adri1478
                        Incepator
                        • 03.iun.2018
                        • 1

                        #12
                        Răspuns la: Monopolar sau bipolar? - disjunctor

                        Postat în original de pekka
                        Poti folosi sigurantele monopolare, e chiar recomandat sa nu intrerupi nulul. De fapt sigurantele bipolare trebuiesc folosite doar in instalatii speciale unde in caz de defect trebuie intrerupt complect circuitul. In schemele TN-C care se folosesc la instalatiile de distributie casnice nulul nu trebuie intrerupt. Ceea ce nu e bine sa omiti este un RCD (releu de curent diferential) montat pe coloana de alimentare (circuitul care alimenteaza tabloul). De fapt ar trebui montate pe toate circuitele de prize, dar daca pui unul pe coloana ajunge! Poti monta unul bipolar de 32-40 A/300 mA.
                        Presupun ca te referi öla 0,03 A adica 30 mA nu 300

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #13
                          Răspuns la: Monopolar sau bipolar? - disjunctor

                          Discutia era de prin 2008...
                          30mA se poate pune pe circuite separate, ca general in BMP se folosesc de 300mA
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          Procesare...