Scule Einhell

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rain
    Incepator
    • 24.sep.2015
    • 8

    Răspuns la: Scule Einhell

    Multumesc pentru sfaturi. La partea cu gasitul diverselor chestii pentru ca e poarta maritima este total fals, din pacate. Nu gasesti mai nimic in orasul asta, hornbach nu exista aici. Pe partea de prize si intrerupatoare asa este, spre cele modulare ma indrept, la tablou nu m-am gandit inca daca o sa fie ingropat sau nu, asta e si in functie de ce imi permite spatiul acolo. Am sa ma interesez si de preturi pentru executarea canalelor, insa nu stiu exact pe unde sa caut, vom vedea. Ca si aspirator aveam de gand sa il folosesc pe cel casnic, este un zanussi cu filtru hepa

    Comentariu

    • iahim_namor
      Membru
      • 02.mar.2015
      • 215

      Re: Răspuns la: Scule Einhell

      Postat în original de rain
      ... Ca si aspirator aveam de gand sa il folosesc pe cel casnic...
      Nici o sansa. Se va infunda la primii centimetri. Daca totusi nu crezi si vrei sa incerci inainte si sa il strici, smilgheruieste niste glet si trage cu aspiratorul casnic.

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1395

        Răspuns la: Scule Einhell

        Sal. Esti simpatic tare. Ma refer la faza 'zanussi cu filtru hepa' . Ce spune Iahim e perfect real in sensul ca se va infunda rapid si nu il vei putea folosi
        Cind am spus aspirator ma refereream la aspirator industrial. Daca nu ai unul de marca merge si un Einhell dar industrial, exclus casnic
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • rain
          Incepator
          • 24.sep.2015
          • 8

          Răspuns la: Scule Einhell

          Hai sa fim seriosi, cine cumpara aspirator industrial daca nu face bani din asa ceva? E ca si cum ti-as recomanda un alienware pentru stat pe facebook.
          Cel mult de inchiriat ar fi o solutie, voi vedea.

          Comentariu

          • iahim_namor
            Membru
            • 02.mar.2015
            • 215

            Re: Răspuns la: Scule Einhell

            Postat în original de rain
            Hai sa fim seriosi, cine cumpara aspirator industrial daca nu face bani din asa ceva?
            Cei care isi fac/renoveaza o casa si cei care stau la casa. Cine mai mestereste cate ceva, stie ce inseamna sa tragi cu aspiratorul pilitura de la flex, praf de la taiat gresie, rumegus, nisip, resturi de mortar,..., etc. Un aspirator "de firma", pentru treburi "marunte", e cam 300-500 RON. Face toti banii. Nu se justifica intr-un apartament.
            Ultima editare de iahim_namor; 15.oct.2015, 22:18.

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1395

              Răspuns la: Scule Einhell

              Corect. Plus ca mai prinzi aspiratoare second tip industrial dar de dimensiunii mai moderate aduse de afara la preturi mici de genul 100 lei
              Stiu pe cineva care a luat un Bosch adus din Germania in stare f buna,il are de citiva ani si inca merge bine
              Asa cum spune Iahim,e excelent la casa omului care mestereste una alta la diverse chestii
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Tberius
                Incepator
                • 13.ian.2016
                • 22

                Răspuns la: Scule Einhell

                Ca o parere personala , avand in vedee ca m-am ocupat de-a lungul timpului cu tot felul de scule electrice , pentru lucrari mici pentru casa nu se merita sa dati milioane pe produse profesionale , sunt ferm convins ca si o scula hobby isi face treaba atata timp cat nu tragem de ea 24/24 .

                Pt cine isi asigura existenta din "mesterit" intradevar se justifica cumpararea unui produs care nu te lasa la greu. De asemenea pt ateliere confecti etc.

                Mare atentie la produsele SH de prin târguri "aduse de la nemti" , nicaieri nu se arunca produse in stare foarte buna marea majoritate sunt aduse stricate si facute din bucati rebobinate cat mai low cost.

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1395

                  Răspuns la: Scule Einhell

                  Mare atentie la produsele SH de prin târguri "aduse de la nemti" , nicaieri nu se arunca produse in stare foarte buna marea majoritate sunt aduse stricate si facute din bucati rebobinate cat mai low cost.

                  Sal. Chestia cu rebobinatul nu prea mai merita pt nimeni. (vb de motoare mici la turatii f mari,folosite la scule, nu intra in discutie motoarele mari la turatii gen 1500-3000rpm) Au apus acele vremuri. Plus ca un motor ce se roteste cu 30000-40000rpm , nu tine rebobinat,nu-l mai poti echilibra ca din fabrica veac'
                  Am intilnit mai multe aspiratoare tip butoias ( cel mai ok pt mesterit) in stare buna ce au mers pe la diverse hoteluri,pensiuni si au fost schimbate din alte ratiuni,nu ca nu mai mergeau. La noi exista mentalitatea de a folosi un lucru pina crapa. E adevarat in cazul rotopercutantelor sa spunem,nu merita SH, sanele sa mai tina 3 gauri sunt mari,dar la aspiratoare e alceva,au alt regim de lucru.Si daca cumperi ceva SH trebuie sa te pricepi pt a nu lua ceva care a fost aruncat de rau.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • Tberius
                    Incepator
                    • 13.ian.2016
                    • 22

                    Răspuns la: Răspuns la: Scule Einhell

                    chiar cunosc un om mai in varsta care dupa ce a iesit la pensie , copii fiind plecati afara si aducandu-i fel de fel de scule...le mestereste , bombineaza etc evident ca nu mai sunt in veci ca noi echilibrate calumea sau etc

                    Comentariu

                    • felishvet
                      Incepator
                      • 22.sep.2007
                      • 98

                      Răspuns la: Scule Einhell

                      Postat în original de Tberius
                      Ca o parere personala , avand in vedee ca m-am ocupat de-a lungul timpului cu tot felul de scule electrice , pentru lucrari mici pentru casa nu se merita sa dati milioane pe produse profesionale , sunt ferm convins ca si o scula hobby isi face treaba atata timp cat nu tragem de ea 24/24 .

                      Pt cine isi asigura existenta din "mesterit" intradevar se justifica cumpararea unui produs care nu te lasa la greu. De asemenea pt ateliere confecti etc.

                      Mare atentie la produsele SH de prin târguri "aduse de la nemti" , nicaieri nu se arunca produse in stare foarte buna marea majoritate sunt aduse stricate si facute din bucati rebobinate cat mai low cost.
                      Asa am zis si eu cand am inceput sa ma gospodaresc! am luat teapa si am scapat pana acum de un pbh 180 re, un pws 680 parca, un orbital OK, bormasini vreo 3 de diferite firme de 2 lei, o autofiletanta black&decker, circular einhell. concluzie : imprecise, se incalzesc usor, pauze dese, reglaje ordinare, oboseala si frustrare in utilizare, bani aruncati. sunt un infocat diy-ist si detin makita, bosch albastru, metabo. apropo: lectia am invatat-o pe buzunarul meu. cauta cel mai bun compromis pret/calitate. no offence!

                      Comentariu

                      • Mihaiutzuu
                        Incepator
                        • 04.feb.2016
                        • 1

                        Răspuns la: Scule Einhell

                        Salutare! As dori si eu cateva pareri despre rotopercutorul Einhell RT RH 32 1250W, as dori sa renovez o baie iar apoi va mai fi folosit ocazional la diferite mici lucrari.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6701

                          Răspuns la: Scule Einhell

                          Pretiul cam mare pt o scula hobby ; mai bine http://bormasina-ciocan-rotopercutor...500-p42600439/ macar are un pret decent si la ce va trebuie sigur face fata ( daca il folositi moderat si cu simt ) parerea mea.
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          Procesare...