Scule Einhell

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Himmel_Emil_Robert
    Incepator
    • 19.dec.2011
    • 1

    #61
    Domnilor, ORICE LUCRU TINE CAT TI SI TU LA EL!

    Einhell Silver line, sunt foarte bune ca pret si ca utilizare. Am un roto-percutor 50euro din Germania, a fost folosit in regim profesional si nu a avut nici o problema, pana a pus cineva mana pe el si l-a facut praf, nu stiu.
    Circular cu masa Einhell din Practiker Germania, foarte bun, 99euro, acum era 79euro, atentie catati sa cumparati cu transmisia pe direct ca pe curea e vai de gasit curea.
    Matrix foarte ieftine ( am cirular de mana 1600w, pistol de vopsit, slefuitor), dar slabe la arcuri, flanse si vai si amar cat costa sa iti aduca componente si nu au pe stoc. La pistol trebuie diluat bine vopseau ca sa iasa bine.
    Black and Decker ( polizor unghiular aprox 750w verde FOARTE TARE si 2000w portocaliu , pendular verde se strica foarte repede rotile dintate doua sau dus, pendular portocaliu mai ieftin, slab la talpa dar merge bine, bormasina cu percutie 750w portocaliu a fost foarte buna pana sa dus roata dintata.
    Skill este varianta hobby de la Bosch,( surubelnita electrica si slefuitor cu filtru), trebuie respectati timpii de lucru si nu trebuie fortate sculele mai mult decat scrie pe instructiuni. La slefuitor foile de smirghel nu se potrivesc la gauri cu cele de la bosch 183/92 parca
    Ryobi bune, dar cam scumpe uneori pentru ceea ce ofera.

    OK sunt bune doar pentru hobby.

    Profesionale si industriale.
    Se aleg in functie de regimul si conditiile de munca. Trebuie sa puneti pe angajati ca fiecare sa raspunda pentru scula cu care lucreaza!
    Hilti, Metabo,Dewalt, spit, Bosch albastru,MAkita sunt scule tari!

    Comentariu

    • felishvet
      Incepator
      • 22.sep.2007
      • 98

      #62
      Nu va mai stresati cu prostii! Nu imi castig banii de trai cu scule doar stau la casa si pot sa sustin argumentat pe cei care afirma ca o scula buna isi va face banii tot timpul. Pt casa faci un efort si cumperi niste scule bune gen maktek sau bosch verde ca nu lucrezi toata ziua cu ele si daca le folosesti conform scopului pt care au fost concepute nu va fi nici o problema. Daca iti permiti ia bosch albastru sau makita si nu va aruncati la dewalt sau aeg hilti pt alea sunt cu adevarat scule de santier si chiar nu se merita pt casa. Pe de alta parte vecinul si-a schimbat gardul de tevi si plasa cu centura de beton si doreii care lucrau acolo vroiau sa sparga betonul ala cu un 5-40 dce in conditiile in care le trebuia un demolator de 11 kg sau mai bine de 30 kg. lucrarea a durat o luna dupa care ciocanul a mers bineinteles la service si reparatia a costat ceva bani (spitzul era polonez made in china) si s-a stricat portscula parca 100 EURO. Hilti lucreaza numai cu firme mari care au lucrari bazate si multi angajati unde pe un santier spre ex cartier rezidential sau construire de sosea ocolitoare scoti la treaba de dimineata zeci de muncitori si iti trebuie scule pe masura si nu te incurci cu prostii(ai un termen de predare ferm si intarzierile iti aduc penalizari de te ustura fundul). mai am un vecin care pentru constructia casei si finalizarea ei lua tot timpul scule ok din bau...x si odata la doua trei zile venea cu miloaga _ da-mi 4-32 ul, 14-150 ci ul samd. sunt oferte de nerefuzat acum in prag de sarbatori ex am vazut 2470x7 cu 600 ron. folosita cum trebuie pt casa te va tine 20 ani fara probleme ; sau flex 2200 w la doar 550 ron makita. in speranta ca nu am ofensat pe nimeni va doresc un craciun fericit!!!

      Comentariu

      • IancuMIC
        Membru
        • 27.ian.2013
        • 276

        #63
        Răspuns la: Scule Einhell

        Buna seara.
        Sunt in cautarea unei pompe de gradina de la Einhell, care va fi folosita intr-o gospodarie la tara, la udatul straturilor din gradinita si de ce nu la spalatul masinilor; cand vin si eu la tara deja sunt 4 in curte. Sursa de apa; subterana, max 4 adancime. Nu doresc o investitie mare, circa 250 -300lei maxim; cum s-ar zice, ceva "hobby".
        As dori parerea cuiva care detine un produs asemanator, iar nu recomandarile de pe site-urile cu vanzari.
        Multumesc.

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2271

          #64
          Răspuns la: Scule Einhell

          Postat în original de IancuMIC
          Buna seara.
          Sunt in cautarea unei pompe de gradina de la Einhell, care va fi folosita intr-o gospodarie la tara, la udatul straturilor din gradinita si de ce nu la spalatul masinilor; cand vin si eu la tara deja sunt 4 in curte. Sursa de apa; subterana, max 4 adancime. Nu doresc o investitie mare, circa 250 -300lei maxim; cum s-ar zice, ceva "hobby".
          As dori parerea cuiva care detine un produs asemanator, iar nu recomandarile de pe site-urile cu vanzari.
          Multumesc.
          Asta suna mai mult a reclama, daca nu e o prostie !

          Comentariu

          • pangarici
            Incepator
            • 19.ian.2013
            • 20

            #65
            Răspuns la: Scule Einhell

            Din ce am vazut pe piata acuma, exista 2 categorii de produse din gama Einhell; gama albastra (hobby) si gara rosie (semiprofesionala), cel putin asa se spune. Din experienta voastra, care gama ar fi mai fiabila? cea albastra sau cea rosie? Vreau sa-mi iau niste scule pentru lucru acasa si as vrea sa merg pe cele de la Einhell dar nu prea stiu care gama sa optez, pe cea albastra sau pe cea rosie, pentru ca diferentele nu sunt foarte mari intre ele, dar daca exista diferente de calitate intre game, as opta pe o gama mai buna.
            Astept pareri, multumesc.

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2271

              #66
              Răspuns la: Scule Einhell

              Einhell nu exista decat in gama hobby ! Mai bune sunt pompele chinezesti de 120-150 ron.

              Comentariu

              • dummy_
                Membru Marcant
                • 16.mai.2009
                • 670

                #67
                Răspuns la: Răspuns la: Scule Einhell

                Postat în original de pangarici
                Din ce am vazut pe piata acuma, exista 2 categorii de produse din gama Einhell; gama albastra (hobby) si gara rosie (semiprofesionala), cel putin asa se spune. Din experienta voastra, care gama ar fi mai fiabila? cea albastra sau cea rosie? Vreau sa-mi iau niste scule pentru lucru acasa si as vrea sa merg pe cele de la Einhell dar nu prea stiu care gama sa optez, pe cea albastra sau pe cea rosie, pentru ca diferentele nu sunt foarte mari intre ele, dar daca exista diferente de calitate intre game, as opta pe o gama mai buna.
                Astept pareri, multumesc.
                Dupa cum a mai spus un coleg de pe forum sunt la fel -ADICA EXTRAORDINAR DE PROASTE - sincer nu asi folosii nici daca le-asi primii gratis , cel putin polizoarele si surubelnitele electrice . Ca e rosie sau galbena e doar de dizain artistic , in realitate toate modelele low cost gen Einhell sunt produse in China si difera doar eticheta - Assist , Hobby , Metrix , ....calitate de 2 bani -

                Comentariu

                • IancuMIC
                  Membru
                  • 27.ian.2013
                  • 276

                  #68
                  Răspuns la: Răspuns la: Scule Einhell

                  Postat în original de spik1
                  Asta suna mai mult a reclama, daca nu e o prostie !
                  Vrei sa dezvolti, te rog; n-am prins faza cu prostia.

                  Comentariu

                  • spik1
                    Living Legend
                    • 20.apr.2012
                    • 2271

                    #69
                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Scule Einhell

                    Salut ! Am vazut ca esti "chitit" pe aceasta marca, dar nu stii nimic despre ea, stiindu-se faptul, totusi, ca sunt scule proaste. Mi se pare o greseala sa-ti cumperi o pompa "hobby" de 250-300 ron, sa uzi si gradina.La banii astia cumperi Kama ce nu se compara cu Einhell.Eu, personal, din lipsa de bani, dupa ce s-a stricat pompa veche am cumparat una chinezeasca (submersibila) de 130 ron si am "uitat" sa o schimb de vreo 3 ani ( am si 150 mp de gradina + altele). Scuze, dar nu a fost cu rea intentie. Cele bune !

                    Comentariu

                    • pangarici
                      Incepator
                      • 19.ian.2013
                      • 20

                      #70
                      Răspuns la: Scule Einhell

                      Din ce am vazut pe acest forum, toti spun ca Einhell, Budget, Stern, etc..., sunt scule proaste. Eu aveam de gand sa-mi iau niste scule pentru lucrul acasa, ceva ieftin, nu pentru lucru la o firma, care sa necesite scule profesionale. Ok, am fost la o reprezentanta Bosch si m-am uitat la niste scule din gama verde (duble ca pret fata de Einhell, Budget...); marea majoritate fabricate in Ungaria si China. Ok, poate respecta standardul de calitate Bosch chiar si in China, dar de exemplu eu vroiam sa-mi cumpar o rindea electrica 850 W Einhell RT-PL 82 si un slefuitor cu banda Einhell RT-BS 75. La Bosch, mai mult decat duble ca pret. Nu comentez, sunt mult mai bune calitativ fata de Einhell
                      Dar as vrea o parere obiectiva despre Einhell si alte scule low-cost de la persoane care le-au cumparat si le-au folosit acasa, in regim hobby, nu de la persoane care folosesc sculele 8 ore pe zi, in fiecare zi (normal ca aceste scule nu vor rezista prea mult). Evident, cei care le folosesc 8 ore pe zi vor spune ca sunt proaste, ca nu sunt fiabile si rezistente in timp; dar cei care le folosesc intr-o dupa amiaza, o data sau de doua ori pe luna, atunci cand au nevoie in casa, sa-si faca de exemplu o etajera in garaj, sau sa faca o cusca pentru cainele din curte; aceste persoane ce vor spune despre sculele low-cost? Aici ma refer la o investitie modesta pentru lucruri modeste si ocazionale in gospodarie... merita aceste scule din gama hobby? Si care ar fi aceste marci?
                      Ultima editare de pangarici; 22.feb.2013, 10:38.

                      Comentariu

                      • IancuMIC
                        Membru
                        • 27.ian.2013
                        • 276

                        #71
                        Răspuns la: Scule Einhell

                        Postat în original de pangarici
                        Aici ma refer la o investitie modesta pentru lucruri modeste si ocazionale in gospodarie... merita aceste scule din gama hobby? Si care ar fi aceste marci?
                        Mda; aveti oarecare dreptate in ce spuneti, dar aici topicul se refera DOAR, la scule Einhell; despre scule hobby/profesionale putem discuta aici, unde avem topic dedicat.
                        Ultima editare de IancuMIC; 22.feb.2013, 10:44.

                        Comentariu

                        • pangarici
                          Incepator
                          • 19.ian.2013
                          • 20

                          #72
                          Răspuns la: Răspuns la: Scule Einhell

                          Postat în original de IancuMIC
                          Mda; aveti oarecare dreptate in ce spuneti, dar aici topicul se refera DOAR, la scule Einhell; despre scule hobby/profesionale putem discuta aici, unde avem topic dedicat.
                          http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...006#post534006
                          Si eu DOAR la sculele Einhell ma tot refer pentru ca vreau sa-mi cumpar cateva din gama rosie si vad ca toti spun ca sunt proaste calitativ. Nu ma intereseaza cele profesionale.
                          Ce nu inteleg eu este urmatorul aspect; cine spune ca aceste scule sunt proaste, sau altfel spus... ca nu sunt fiabile si ca au o calitate scazuta... cei care le-au cumparat si le-au folosit 8 ore pe zi, in fiecare zi, sau cei care le-au folosit ocaziona, asa cum am spus in postarea de mai sus.

                          Sincer, chiar vreau sa-mi cumpar cateva scule pe care sa nu dau foarte multi bani (avand in vedere ca vreau sa le folosesc ocazional in gospodarie) si sunt intr-o mare dilema pentru ca eu ma orientasem catre Einhell gama rosie si acuma toti imi spun ca nu merita, ca sunt proaste.

                          Comentariu

                          • stefan1
                            Membru Marcant
                            • 20.sep.2009
                            • 346

                            #73
                            Răspuns la: Scule Einhell

                            Eu am o bormasina Einhell rosu, am folosito de noua la niste gauri in lemn fara probleme, dar dupa cateva gauri in beton s-au dus bacurile, sa ma duc pe la vreun atelier ceva, poate merg schimbate.

                            Comentariu

                            • uceniculgica
                              Membru Marcant
                              • 10.ian.2013
                              • 572

                              #74
                              Răspuns la: Răspuns la: Scule Einhell

                              Postat în original de pangarici
                              dar cei care le folosesc intr-o dupa amiaza, o data sau de doua ori pe luna, [...] aceste persoane ce vor spune despre sculele low-cost?
                              eu am un polizor unghiular Einhell de 2000w, a costat vreo 30 euro daca nu ma-nsel, s-a stricat un rulment

                              de asemenea am un rotopercutor Parkside 1050w (marca Lidl), a costat 45 euro,cred ca-i facut de Einhell si este ok
                              Ultima editare de uceniculgica; 22.feb.2013, 11:52.

                              Comentariu

                              • pangarici
                                Incepator
                                • 19.ian.2013
                                • 20

                                #75
                                Răspuns la: Scule Einhell

                                Postat în original de stefan1
                                Eu am o bormasina Einhell rosu, am folosito de noua la niste gauri in lemn fara probleme, dar dupa cateva gauri in beton s-au dus bacurile, sa ma duc pe la vreun atelier ceva, poate merg schimbate.
                                Salut. Pe mine ma bate gandul sa-mi cumpar asa ceva pentru lucrul acasa: Masina de gaurit cu percuţie Einhell RT-ID 110, e tot din gama rosie. Dar acuma m-ai cam speriat.
                                Are cineva modelul asta? Sau are cineva idee despre acest model cum este?

                                Comentariu

                                Procesare...