Dimensionare termosistem

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sirbu constantin
    Incepator
    • 07.feb.2006
    • 34

    Dimensionare termosistem

    Am in constructie o casa formata din P+M. Zidaria peretilor exteriori a fost facuta din BCA de 25 cm grosime. Am intentia ca termosistemul sa-l fac din polistiren expandat de 8 cm sau extrudat de 5 cm, motiv pentru care v-as ruga sa ma sfatuiti care este varianta pentru care sa optez.
    Saptamana trecuta am pus grinzile dintre parter si mansarda, grinzi de 15x20cm la interval de 60cm (deoarece nu torn placa), am batut peste ele scandura cu grosimea de 3 cm si latimea de 10cm, insa de cateva zile ploua si nu se mai poate lucra. Cat de rau afecteaza ploaia structura de lemn?
    Am intentia ca peste aceasta scandura sa pun carton bitumat, polistiren extrudat de 3cm si apoi in bai sapa si gresie, iar in rest parchet laminat.
    Credeti ca este viabila aceasta structura de podea?
    Multumesc anticipat.
    Cu stima
    C. SIRBU
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Puteti opta pentru oricare din cele doua sisteme.
    Este mai la indemana sistemul cu expandat.
    Acum ar trebui sa analizati si celelalte componente ale termosistemului, nu numai partea de material izolator.

    Referitor la planseul de lemn, pentru partea de pardoseala pentru camere ar trebui sa aveti in vedere utilizarea unui material izolator fonic in locul polistirenului. Inainte de aplicarea parchetului ar mai fi nevoie de un strat de panotare, OSB sau alte placi lemnoase, in vederea montarii finisajului final (parchet).
    In spatiul din baie va trebui sa turnati o sapa peste polistirenul extrudat lipit pe suprafata hidroizolatoare. Peste sapa va recomand sa mai faceti o hidroizolare - asa-numita hidroizolatie sub placarea ceramica.

    Ar fi fost bine sa protejati cat de cat lemnul aflat sub actiunea ploii.

    Comentariu

    Procesare...