Fundatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • heretic24m
    Incepator
    • 27.mai.2008
    • 11

    Fundatie

    buna ziua. sunt nou aici de accea va cer scuze anticipat daca gresesc cu ceva. vreau sa construiesc o casa pe un singur nivel acoperita de pod nemansardat. nu am ajuns inca in faza de proiect dar vreau sa-mi fac o parere despre costuri. aas vrea sa stiu daca pentru o casa pe un nivel de 100 m patrati este nevoie sa bag fier in fundatie. pamintul e ok.am vazut multe imagini in care se toarna in pamint la inceput fundatia fara fier. apoi se cofreaza, se armeaza si apoi se toarna elevatia. e bine asa? eu ma gindeam sa bag cam 80 cm in pamint fara fier iar deasupra sa ies un 40-50 cm armat. ce parere aveti?

    astept cu nerabdare raspunsurile dvs
  • alexis
    Living Legend
    • 05.nov.2006
    • 1332

    #2
    Re: Fundatie

    Postat în original de heretic24m
    buna ziua. sunt nou aici de accea va cer scuze anticipat daca gresesc cu ceva. vreau sa construiesc o casa pe un singur nivel acoperita de pod nemansardat. nu am ajuns inca in faza de proiect dar vreau sa-mi fac o parere despre costuri. aas vrea sa stiu daca pentru o casa pe un nivel de 100 m patrati este nevoie sa bag fier in fundatie. pamintul e ok.am vazut multe imagini in care se toarna in pamint la inceput fundatia fara fier. apoi se cofreaza, se armeaza si apoi se toarna elevatia. e bine asa? eu ma gindeam sa bag cam 80 cm in pamint fara fier iar deasupra sa ies un 40-50 cm armat. ce parere aveti?

    astept cu nerabdare raspunsurile dvs
    Chestia cu armarea fundatiei este relativ noua si nu se justifica, dupa calcule de rezistenta pentru o casa, mai ales una pe pamant fara etaj. Exemplu: Eu am casa etaj, mansarda si o camera in pod, maica-mea proiectant de rezistenta si nu am fier in fundatie, dar am armat foarte bine si dupa reguli rezultate din calcule, elevatia. Adancimea minima de fundare este adancimea de inghet, 90 cm, dar din studiul geotehnic se poate sa fi obligat sa mergi la 1,0-1,1 m. Este bine sa faci elevatia mai mare de 50 cm pentru ca o sa faci si trotuare si mai pierzi 10-15 cm.
    faci o casa si pentru urmasii tai

    Comentariu

    • s.m.ovidiu
      Membru Marcant
      • 12.feb.2007
      • 456

      #3
      Din ce zona sunteti ?
      Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
      Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

      Comentariu

      • PowerMC
        Administrator
        • 02.mai.2007
        • 2210

        #4
        heretic24m
        Trimis: Mie 05 28, 2008 8:14 am Titlul subiectului: fundatie


        "sunt din galati. casa va fi construita la 15 km de galati. va fi o casa usoara din bca cu stalpi si grinzi din beton armat. ma gindeam sa pun ytong de 30 la peretii exteriori si de 20 la interior. am auzit ca ytong are calitati de izolare termica superioare altor bca. nu ma doare foarte tare portanta intrucat casa nu are mansarda ci doar pod si totul deasupra va fi din lemn. am dreptate? totusi ce rol are armarea in fundatie? am vazut lucrari cu si fara fier. cu fier in fundatie si etrieri rari adica un 20x35 cm ceea ce mie cel putin mi se pare cam rar. nu ar fi mai buna o armare doar pentru elevatie dar cu etrieri la 20x20. vorbesc ca un profan. imi cer scuze. nu am experienta. doar din ce am mai vazut construit si am citit pe internet. vreau sa construiesc o casuta familiala cu 2 dormitoare, living, baie, bucatarie si camera cazanului. am deja in cap si un proiect. sunt acum in faza de achizitionare a terenului. dar ca orice om care a stat mereu la bloc ard de nerabdare sa ma apuc de treaba. nu vreau sa fac rabat de la calitate dar nici sa fac o lucrare care chiar nu e nevoie. tip armarea fundatiei. ce ziceti?
        si inca o dilema. daca torn sa spunem fundatia in pamint fara fier(cel mult sa prind stalpii din colturi) se leaga dupa accea elevatia armata de fundatie? adica face priza? ajutor? ca eu oricum de ce citesc mai mult mi se pare din ce in ce mai complicat

        multumesc tuturor celor dispusi sa impartaseasca din experienta lor"


        Continuati discutia in acest topic, prin utilizarea butonului RASPUNDE (LA SUBIECT). NU utilizati butonul MESAJ NOU (CREAZA UN SUBIECT NOU).
        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

        Community Manager MC

        Comentariu

        • s.m.ovidiu
          Membru Marcant
          • 12.feb.2007
          • 456

          #5
          Din modul cum puneti problema nu aveti un proiect de rezistenta.
          Din cate-mi aduc aminte fundatia nearmata trebuia sa indeplineasca anumite caracteristici geometrice ale sectiunii ( astea sunt de cu 20 de ani in urma ) nu as putea sa va spun daca aceste lucruri mai indeplinesc normativele noi de proiectare
          In functie de timp am sa va detaliez acest tip de fundatie cu trimiteri la cartea unde-l puteti gasi
          Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
          Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

          Comentariu

          • sile_c
            Incepator
            • 16.iun.2008
            • 3

            #6
            Cel mai indicat ar fi sa cumparati terenul, de preferinta sa mai fie case in jur ca fiti sigur ca se poate contrui in zona; apoi mergeti la o firma de proiectare care o sa va ajute cu fundatia si cu tot.

            Cat despre fierul din fundatie, tipul fundatiei si adancimea ei, acestea rezulta numai si numai din calcul, nu va poate spune NIMENI aici cat fier sa puneti sau cat sa sapati. Acestea depinzand in primul rand de studiul geotehnic.

            In alta ordine de idei, fundatii fara fier nu cred ca exista la noi in tara, mai ales dupa ultimele norme de proiectare.

            In general cred ca mai puteti intreba sa va faceti idee despre ce urmeaza sa construiti, dar meseria de inginer nu este una care se poate invata pe internet.

            Toate cele bune.
            dolphins are gay sharks

            Comentariu

            • Consultant constructii
              Membru
              • 17.iun.2008
              • 224

              #7
              In zona Galati, este obligatorie armarea talpii fundatiei.
              Nu se armeaza talpa fundatiei in zonele cu grad seismic mic.

              Comentariu

              • heretic24m
                Incepator
                • 27.mai.2008
                • 11

                #8
                multumesc de rapunsuri. deci e clar ca trebuie fier in fundatie. si mai e clar ca trebuie proiect. sunt in faza in care am cumparat terenul, nu am facut inca proiectul dar cam stiu ceea ce vreau sa construiesc. as vrea sa torn anul asta doar fundatia doar si incerc sa estimez un pic inainte costurile pe care le voi avea. intrucat nu va fi o casa cu etaj sau cu prea multe pretentii o sa o realizez in regie proprie. am gasit deja si echipa. oamenii sunt meseriasi dar inaiinte sama iau dupa ei vreoiam sa fac si eu 2 socoteli.
                cam ce intrebari as avea????
                1. chiar trebuie aceasta adincime de fundare 90 cm chiar daca casa nu are mare greutate portanta?
                2. cum se fac etrierele pentru o fundatie 90 in pamint si 50 afara? - adica o inaltime de armare de 1,4 - cate fire de 12 pe adincime? cam la ce distanta intre ele. si cum se leaga cu fierul de 6. aici am auzit pareri diferite.

                3. este bine ca la partea superioara a elevatiei sa se lase afara chiar armatura ( barele de fi 12) ca se lege placa peste fundatie?

                cred ca mai am dar ma opresc aici

                daca ma putei ajuta cu sfaturi din experienta dvs v-as fi recunoscator. nu de alta dar vreau sa fiu sigur ca reusesc sa torn TOATA fundatia

                Comentariu

                • heretic24m
                  Incepator
                  • 27.mai.2008
                  • 11

                  #9
                  salutare. pentru cei care cred ca in romania nu se mai construieste fara fier in fundatie totusi o impresie. http://www.eurocasevile.ro/foto-lucrari-fundatie.html ce credeti?
                  sa va citez din oferta altei firme de constructii:
                  FUNDATII, continue, pana la adancimea de 1m, latime 40 cm.
                  - centuri in elevatie, din fier beton Ø12, cu etrieri Ø8 din 20 in 20 cm, cu h= 35cm, l = 25 cm
                  - placa de beton armat cu grosime 10 cm cu un rand de plasa sudata Ø6,
                  - folie polietilena sub plasa armata pt. ruperea capilaritatii
                  - umplutura compactata din pamant si pietris 16-31.

                  unde scrie de fier in fundatie?

                  nu ca as avea ceva impotriva fierului in fundatie dar am vazut multe exemple unde se prefera turnarea unei fundatii mai groase si adinci fara fierului. voi ce credeti?

                  Comentariu

                  • evisceratum
                    Membru marcant
                    • 29.aug.2006
                    • 410

                    #10
                    Pai odata folia de polietilena nu se pune pentru ruperea capilaritatii, ci pentru evitarea scurgerii laptelui de ciment din betonul respectiv prin pietrisul de sub folia respectiva care de fapt are rol de ruperea capilaritatii, acesta avind goluri mai mari decit pamintul dedesubt si apa nu poate urca prin capilaritate.
                    In concluzie, va mai spun si eu ca si antevorbitorii mei, faceti-va un proiect, dar la o firma de proiectare, iar executantul va respecta proiectul respectiv.
                    Conform ultimului normativ de fundatii intr-adevar toate fundatiile continue trebuie sa aiba talpi armate. ca acestea se fac sau nu este alta poveste.

                    Parerile mele despre firma respectiva nu cred ca trebuie amintite, le puteti aproxima dupa prostiile pe care le emit ei.

                    Comentariu

                    • s.m.ovidiu
                      Membru Marcant
                      • 12.feb.2007
                      • 456

                      #11
                      Ce vad in imaginile de la trimiterea dvs si nu mi se pare chiar in ordine
                      Calaretii nu au nici un fel de ,, capre " iar cand se toarna betonul acestia fiind calcati de muncitori ajung in cu totul alta pozitie decat cea normala
                      Nu este nici un fel de protectie ptr pamantul scos din gropile de fundare ce cu siguranta datorita lucrului pe maluri va fi antrenat in masa betonului
                      Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                      Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                      Comentariu

                      • andreisor1
                        Incepator
                        • 16.iul.2007
                        • 76

                        #12
                        Chiar sa nu fie nici un fier de legatura intre talpa si elevatie? Mi se pare ciudat cum construiesc "meseriasii" din poze.

                        Comentariu

                        • sile_c
                          Incepator
                          • 16.iun.2008
                          • 3

                          #13
                          Am pus pe un server de transfer o armare 3d de la niste grinzi de fundare,
                          va fi pe server 10 zile.
                          dati click pe link:
                          dolphins are gay sharks

                          Comentariu

                          • Consultant constructii
                            Membru
                            • 17.iun.2008
                            • 224

                            #14
                            In Galati este obligatorie armarea talpii de fundare nu doar a fundatiei o spun din nou, care vrea sa ma contrazica sa citeasca normativul de fundatii si apoi sa o faca. Pe de alta parte in Galati din cate stiu eu am si niste pamanturi de fundare mai dificile, sfatul meu e sa contactati un geotehnist.
                            Trebuie sa mergeti la cel putin 90 de cm adancime datorita adancimii de inghet, dar la fel, s-ar putea geotehnistul sa va spuna sa fundati la o adancime mai mare pentru ca pamantul sa aiba o capacitate portanta suficienta.

                            Comentariu

                            Procesare...