Burghiu (sfredel) pentru pamant

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florin_etz
    Incepator
    • 21.mai.2008
    • 9

    Burghiu (sfredel) pentru pamant

    salutari tutor...........
    As dori daca se poate sa imi zica si mie unde pot gasi de vanzare in Brasov un sfredel pentru pamant sau cum se confectioneaza unul.
    Am un teren pe care doresc sa il imprejmuiesc folosind stalpi din teava de otel si plasa zincata si nu vreau sa ma apuc de sapat cu cazmaua gropi pentru stalpi.
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Pe la noi se gasesc in asa-numitul "bazar" sau, pentru "SH"-uri, la "talcioc". In magazine n-am prea vazut.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • ToolsMaster
      Membru
      • 11.iul.2007
      • 180

      #3
      Cam ce diametru ati avea nevoie? O sa trebuiasca si o masina electrica destul de puternica pentru astfel de diametre! Acum depinde si de categoria pamantului.

      Comentariu

      • Florinmm
        Incepator
        • 11.sep.2006
        • 13

        #4
        Am vazut un utilaj de genul acesta la STIHL.(cu motor termic)
        Nu stiu un pret , dar poti incerca la un distribuitor din Brasov.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          La varianta propusa de mine actionarea se face manual (exista o bara sudata orizontal, perpendicular pe axa sfredelului) si nu este deloc greu sa se realizeze gropile.
          Normal, daca gropile de executat sint foarte multe sau foarte adinci, atunci vor trebui puse in balanta varianta manuala si cea mecanizata.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • florin_etz
            Incepator
            • 21.mai.2008
            • 9

            #6
            Multumesc pentru sfaturi, o sa merg prin piata cu pensionari care isi vand tot ce au prin beciuri si nu mai folosesc.
            Varianta motorizata nu cred ca o sa o iau in calcul deoarece este scumpa si nu stiu ce o sa mai fac cu utilajul duoa ce termin de facut gropile, desi se lucreaza mai usor cu el.
            Mai exista si varianta inchirierii unui asemenea utilaj, dar inca nu am vazut de inchiriat.
            Prin Brasov exista un magazin care inchiriaza masini de tasat pamantul, de vibrat betonul, de taiat beton, de gaurit beton, ciocane demolatoare, etc,.
            Sincer as prefera un sfredel manual, pe care l-as putea folosi si cu alte ocazii ( plantat arbori, pomi fructiferi, etc.)
            Diametrul inca nu il stiu dar tevile pentru gard au diametrul de 2 toli, asa ce sfredelul trebie sa fie mai mare.
            poate are cineva niste poze cu vre-un sfredel manual, macar de inspiratie.

            Comentariu

            • worm
              Incepator
              • 06.feb.2007
              • 3

              #7
              Sfredel pt. gropi.

              Va trimit in atasament imaginea unui sfredel pentru facut gropi. Succes.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Adamescu Ion
                Living Legend
                • 21.sep.2008
                • 1105

                #8
                Worm, utilaj pentru facut gropi...? Scuze, nu am putut sa nu fac asocierea! Domnule florin_etz, puteti sa va inspirati de la fintinarii de prin Oltenia.

                Comentariu

                • florin_etz
                  Incepator
                  • 21.mai.2008
                  • 9

                  #9
                  multumesc mult pentru atasament.
                  cateodata o poza face mai mult decat multe cuvinte

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru Marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 670

                    #10
                    Re: Burghiu (sfredel) pentru pamant

                    Postat în original de florin_etz
                    salutari tutor...........
                    As dori daca se poate sa imi zica si mie unde pot gasi de vanzare in Brasov un sfredel pentru pamant sau cum se confectioneaza unul.
                    Am un teren pe care doresc sa il imprejmuiesc folosind stalpi din teava de otel si plasa zincata si nu vreau sa ma apuc de sapat cu cazmaua gropi pentru stalpi.
                    buna , daca spui ca ai teava de diamatru de 2'' sfredelul ar trebui sa fie de cel putin 4'' iar actionarea manuala a uiui sfredel de 4 '' e foarte dificila , depinde orcum si de natura solului , sa il confectionati manual e destul de dificil , mai ales ca acuma fabricile din brasov nu mai functioneaza , dar am vazut utulajul de inchiriat pe strada Grivitei colt cu Aurel vlaicu , pe partea dreapta , era parca un utilaj de la Sthill , nu cred ca inchirierea costa mai mult de 1.5 mil pe zii , dar ramane problema garantiei ce trebuie depusa pentru inchiriere , am mai vazut si un miniescavator ce avea atasat sfredelul si exeuta gauri pentru garduri vizavii de fostele sere Brasov , dn 103 drumul spre Sanpetru , intro zii executat toate gaurile pentru vro 5 ha de teren , cred ca utilajul se poate inchiria , puteti lua legatura cu beneficiarul lucrarii pentru mai multe detalii

                    Comentariu

                    • Helerea Nicolae
                      Membru marcant
                      • 02.mar.2008
                      • 910

                      #11
                      eu am cumparat un tip de sfredel. sper ca se vede bine in poza, daca nu fac alta. e destul de usor de manevrat si i-si face treaba. e simplu si se poate face acasa cu usurinta in cazul ca nu il gasiti de cumparat.
                      Fișiere Atașate
                      lucrul, se mai face si cu capul

                      Comentariu

                      • gmtro
                        Incepator
                        • 04.dec.2006
                        • 5

                        #12
                        Sfredel de pamant

                        Buna ziua,
                        Caut un sfredel de pamant manual, de preferat cu elicoid multispira. Ma poate ajuta cineva sa aflu unde gasesc asa ceva prin Romanica?

                        mersi
                        Gabi TM
                        gmtro

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13


                          Cam scump http://www.bricoshop.ro/Unelte-de-ma...150-mm-022215A
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • gmtro
                            Incepator
                            • 04.dec.2006
                            • 5

                            #14
                            mersi...

                            Postat în original de VYS
                            http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=15908
                            Am vazut topicul... dar nu contine nici o informatie de unde pot eu sa-mi cumpar(Din Brasov, nu e suficient ...
                            Postat în original de VYS
                            Cam scump e putin spus... la 150mm, pretul e enorm! 1000RON e un sfredel mecanic second-hand...
                            Mai astept sugestii
                            gmtro

                            Comentariu

                            • da_n
                              Banned
                              - Exclus de pe forum -
                              • 10.mai.2009
                              • 1226

                              #15
                              Re: mersi...

                              Postat în original de gmtro
                              ... dar nu contine nici o informatie de unde pot eu sa-mi cumpar(Din Brasov, nu e suficient ...
                              prietene, ce ai vrea? sa puna cineva toate locatiile din Romania unde se gaseste ce doresti? sau sa ghiceasca forumistii de unde ai dori tu sa cumperi scula?

                              Postat în original de gmtro
                              Cam scump e putin spus... la 150mm, pretul e enorm! 1000RON e un sfredel mecanic second-hand...
                              Mai astept sugestii
                              de ce nu incerci la un atelier de confectii metalice, poate iesi mai ieftin

                              Comentariu

                              Procesare...