Probleme apa calda centrala ariston

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ginetta
    Incepator
    • 07.apr.2008
    • 2

    Probleme apa calda centrala ariston

    va rog sa ma ajutati ...am o problema cu centrala....apa calda curge pret de 2-3 minute si dupa aceea se aprinde ledul rosu iar apa se raceste...va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac...centrala este instalata de 2 ani si este in garantie...dar as vrea sa stiu concret ce are ...astia de la garantii cred ca nu or sa dea mare importanta.... in speranta ca o sa ma ajutati,multumesc anticipat...
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #2
    senzor de temperatura defect sau placa electronica.totusi inverseaza stecherul in priza,ptr. ca inversarea polaritatii poate duce la probleme.(putin probabil,dar totusi fa treaba asta).

    Comentariu

    • ovidius14
      Incepator
      • 21.nov.2005
      • 68

      #3
      centralele termice se diagnosticheaza si repara la fata locului de catre un service autorizat.
      restul sunt pareri...
      daca aveti ariston UNO probabil este placa electronica(90%)

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        #4
        Postat în original de ovidius14
        centralele termice se diagnosticheaza si repara la fata locului de catre un service autorizat.
        restul sunt pareri...
        daca aveti ariston UNO probabil este placa electronica(90%)
        exact,asa trebuie procedat...seamana cu chirurgia,dar fara radiografie.

        Comentariu

        • GOGUFRIZERU
          Incepator
          • 07.nov.2015
          • 1

          #5
          Răspuns la: Probleme apa calda centrala ariston

          Postat în original de crinaelena
          senzor de temperatura defect sau placa electronica.totusi inverseaza stecherul in priza,ptr. ca inversarea polaritatii poate duce la probleme.(putin probabil,dar totusi fa treaba asta).
          la curentul alternativ schimbi polaritatea???poate la curentul continuu!!!

          Comentariu

          • grifonul_alb
            Incepator
            • 22.oct.2006
            • 43

            #6
            Răspuns la: Probleme apa calda centrala ariston

            Are treaba cu impamantarea si cu electrodul de ionizare /detectie a flacarii (sper sa nu spun prostii).
            Aceste centrale Ariston sunt cam panarama. La mine a oxidat conexiunea de la senzorul de debit a apei calde (conxiune realizata prin simpla sertizare a firelor in mufa senzorului), dar eroarea era de temperatura prea mare a apei calde. Este drept ca o iarna a stat intr-un mediu cam umed - bucatarie, aburi de la mancare, desi hota functiona in timpul prepararii mancarurilor, geam deschis in partea sus mai tot timpul, tot se aduna condens pe geamuri si pe peretii exteriori.
            Anul urmator a fost izolat blocul si s-a simtit - condens foarte foarte putin.

            Mesterii pe care i-am chemat, initial, au dat vina pe senzorul de temperatura. Le-am cerut sa aduca un senzor de temperatura, sa-l lase 2-3 saptamani, si, daca functioneaza, cumpar senzorul si le platesc depanarea. Au adus un senzor si dupa o zi iar a facut probleme. Apoi au dat vina pe fluxostat, ca nu citeste bine debitul de apa. Da, aici au fost pe aproape , si, la fel, le-al zis sa-mi lase un fluxostat - si daca merge il cumpar.
            Nu a mers decat doua zile. Probabil atat a tinut miscarea firelor. Apoi am cautat pe internet si am vazut ca majoritatea aveau probleme cu acest senzor - fluxostat. Am citit scheme si am gasit ce tensiuni trebuiau sa fie pe mufa senzorului si astfel am gasit problema.

            Comentariu

            Procesare...