Cum sa fac un dren?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • piancada
    Membru
    • 01.feb.2010
    • 197

    #16
    Exista multe articole pro si contra. Cred ca cel mai sigur ar fi marturii ale persoanelor ce au asa ceva in casa lor dar astfel de marturii, eu, nu le-am gasit.
    Mai jos dau ceea ce am gasit pe internet fara a considera ca sunt afirmatiile mele.

    "Nu există explicaţii ştiinţifice sau probe cu experimente comparate care sa arate cum sau de ce o unda electromagnetica, mai slabă decât cea a unui telefon mobil, poate acţiona la o distanţă de câţiva metri pentru a "elimina umiditatea" contrastand urcarea in capilare in zidurile unui edificiu.
    Echipamente care acţionează în aceste principii nu se numără printre cele permise pentru dezumidificarea clădirilor O-NORM 3355-2 austriece.
    La fel de misterios,se poate spune,sunt principiile "elettrocibernetici" sau "gravocinetici" sau care "invertesc vibraţiile naturale ale pământului".

    Prof. Margherita Hack, laureat al Premiului Nobel în astrofizică, intervievat, pe programul TV Striscia la Notizia mijlocul lunii februarie 2008 a numit aceste afirmaţii "bischerate".].]"
    mangiasali.it/cocbarriere.htm

    Verdictul împotriva XXX pentru concurenţei neloiale
    Într-un caz recent, curtea regionala Monaco1,a interzis furnizorului de ".XXX" cu o penalizare de 250.000 dolari pentru a continua promovarea şi vânzarea a dispozitivului.
    Aceste dispozitive sunt în concurenţă directă cu principiul nostru in ceea ce priveste silicaţi de calciu "epatherm" dar XXX, a refuzat a efectua teste oficiale. Fiecare companie care a ridicat obiecţii cu privire la proprietăţile de securitate a fost urmărit de către avocaţii săi.

    Acum, continua să sustina:
    - Reducerea de radiaţii gama de camere
    - Reducerea în domenii de intervenţie semnificativă a geologice
    - Reducerea de radioactivitate în
    - Piese de mirosul de mucegai şi uscarea pereţilor umezi
    - Chiriasii vor dormi mai bine, îmbunătăţirea climatului în cameră va dispărea şi inconveniente.
    - Aceste dispozitive sunt capabile să se usuce pereţii.
    Poate nu mai folosesc termeni ca
    - Chimică, zidarie
    - Dezumidificare
    În total mai mult de 50 de cereri nu vor mai fi folosite.

    Curtea a explicat că XXX "desfăşoară o concurenţă neloială", pentru că este în imposibilitatea de a materializa ceea ce se spune.
    Partea a recunoscut că până acum nu au fost capabili de a obţine orice probe în conformitate cu proprietăţi fizice oficiale. De asemenea, nu sunt în măsură să dovedească faptul că de uscare a peretilor este de fapt dat de instrument.
    În timpul procesului retailerul a recunoscut că, în realitate, succesul nu ar fi posibil deoarece nu există nici verificabile.

    Sursa: dhbv.de
    (Germană Asociaţia pentru Protecţia clădirilor)

    Eu dau doar surse, ca sunt sau nu adevarate asta nu pot sa stiu.
    Pe de alta parte:

    AQUAPOL victorii împotriva DHBV în Germania
    Instanţa arată eficienţa scăzută a sistemului de injectie promovat de DHBV. Viena / Köln (15/01/2010) - "Deutsche und Bautenschutzverband Holz GmbH (DHBV - Germană Asociatia pentru Protectia de construcţie şi lemn), editor al revistei" Protecţia şi conservarea "de DHBV eV, a trebuit să în numerar lovitură, deoarece procesul formulat de AQUAPOL Austria.

    .................................................
    Se pare că la controparte nu a considerat benefic să se opună confirmarea faptului că sunt eficiente sisteme de injecţie de la 20% la 40%.

    De peste 25 de ani AQUAPOL a secat pereţii în toată Europa, cu peste 43,000 de unităţi instalate. numeroase referinţe atesta eficacitatea AQUAPOL, inclusiv a Parlamentului ungar din Budapesta, Reitenau Castelul Stiftvinothek în Klosterneuburg, Schlatt castelul, precum şi Muzeul de Haydn.

    Sursa: .pressetext.de/news/100115009/aquapol-gewinnt-gegen-dhbv

    dozarte.com/wordpress/2007/01/15/eliminare-la-muffa-dai-muri/

    Comentariu

    • piancada
      Membru
      • 01.feb.2010
      • 197

      #17
      este cineva care vinde asa ceva? as vrea sa stiu cat costa in Romania un aparat pentru eletroosmosa sau AQUAPOL pentru o suprafata de cca 85-90 mp. Pe aici sunt extrem de scumpe si nu vor sa dea pentru o perioada de proba. La un pret avantajos as avea curiozitatea sa incerc.

      Comentariu

      • piancada
        Membru
        • 01.feb.2010
        • 197

        #18
        am mai gasit niste materiale interesante. Cine nu stie italiana poate traduce accetabil cu google
        UMIDITA’ DI RISALITA NELLE MURATURE
        APPROFONDIMENTO TEORICO – PRATICO
        .dlk2002.it/Internet%20APPROFONDIMENTO%20TEORICO-PRATICO.doc

        Umidità di risalita, considerazioni finali
        ingegneri.cc/blog.php?id=467

        Comentariu

        • mirageboss
          Incepator
          • 23.apr.2013
          • 54

          #19
          Răspuns la: Cum sa fac un dren?

          Ar fi fost minunat dacă inițiatorul topicului ar fi revenit și ne-ar fi comunicat și nouă dacă și cum a rezolvat problema.

          Comentariu

          Procesare...