Sistem drenaj si hidroizolatie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • hidroplasto
    Membru
    • 27.iun.2008
    • 227

    #16
    Daca pardoseala este putrezita doar inspre pereti atunci e din cauza umezelii care intra prin perete si a afectat scandura. Prin injectarea rasinilor aceasta umezeala nu va mai ajunge la pardoseala. Daca este umezita si in alta parte atunci trebuie hidroizolata toata pardoseala, cu o membrana. Lucrarea poate fi facuta de o firma de constructii si se masoara la metri liniari. Noi furnizam doar materialele si in functie de zona avem constructori cu care am lucrat si pe care ii putem recomanda.

    Comentariu

    • Oiste ion
      Incepator
      • 23.mar.2010
      • 40

      #17
      Am inteles.Multumesc pt informatii.E vorba de jud Valcea, zona Dragasani.Aveti pe aici pe cineva cu care ati lucrat?Sunt interesat de o evaluare sumativa pt a vedea cat ne costa.

      Comentariu

      • xplozia
        Incepator
        • 17.aug.2007
        • 91

        #18
        In una din imaginile de la inceputul subiectului, vad ca membrana pentru drenul apei (cea cu crampoane) trece pe sub teava de dren. Presupun ca apa ce se scurge pe perete in jos, nu ajunge toata in teva de dren, o parte din apa ajungand pe membrana. Ce se intampla cu apa asta?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #19
          Este totusi o imagine principiala.
          Amplasarea drenajului se face astfel incat sa colecteze apa de la un nivel H ce corespunde cu talpa fundatiei.
          Apa va fi colectat de drenaj si evacuta la o distanta x de fundatie.
          Orice alta umezeala provenita din sol va fi oprita de hidroizolatia casei, drenajul are menirea sa reduca umiditatea excesiva.

          Comentariu

          • cretu22
            Membru
            • 24.oct.2008
            • 113

            #20
            Imi permit sa propun o solutie, care in cazul meu a functionat perfect.
            Confruntandu-ma cu probleme de genul celei de mai sus, initial doream sa sap pe langa fundatia casei pentru a hidroizola.Gresit, intrucat pe talpa fundatiei nu vei putea hidroizola o constructie existenta, pe de alta parte punand in discutie stabilitatea si rezistenta casei din cauza excavatiilor langa fundatie.
            Solutia aleasa: la 1 m distanta de peretii exteriori am facut sant paralel cu acestia, la adancime egala cu a fundatiei, sau chiar un pic mai mare.
            Exista in comert, dar pot fi si adaptate tevi pentru drenaj.Am pus astfel de tevi in pamant, de jur imprejurul casei, colectarea apelor rezultate fiind facuta intr-un put absorbant.Tevile respective le-am imbracat intr-un geotextil pentru a evita colmatarea gaurilor din tevi, peste care am umplut cu piatra pana la aprox. 20 cm de suprafata solului, apoi pamant.
            Ulterior am facut trotuarele casei, marginea acestora fiind situata exact in mijlocul santurilor anterioare.
            De atunci nu mai am absolut nici o problema.
            Sper ca ideea sa fie folositoare.
            Multumesc.

            Comentariu

            • Manole007
              Incepator
              • 12.oct.2009
              • 57

              #21
              Postat în original de cretu22
              Imi permit sa propun o solutie, care in cazul meu a functionat perfect....Sper ca ideea sa fie folositoare...
              La tot ce am citit pe forum si dupa ce m-am mai documentat pe ici, pi colea...ideea asta m-a traznit si pe mine.
              Este bine ce fac?

              Apoi, amplasamentul constructiei este pe cea mai inalta locatie din zona, si panza freatica cred ca este la cel putin 25 m...adica, stiu o fantana care are 15 m adancime, si diferenta de nivel dintre acea fantana si casa cu pricina este de cam 10m.

              Comentariu

              • hidroplasto
                Membru
                • 27.iun.2008
                • 227

                #22
                dar aveti probleme cu infiltratiile de apa? solutia se face atunci cand apa este la o adancime relativ mica si ar "balti" in jurul fundatiei, nu cand exista doar umiditate.

                Comentariu

                • xplozia
                  Incepator
                  • 17.aug.2007
                  • 91

                  #23
                  O problema asemanatoare cu cea de mai sus am si eu. Dupa ce am citit zeci de topicuri pe forum, mi-am facut o idee clara de cum trebuie realizata o hidroizolatie la o fundatie. Cele doua desene drenare_perimetrala.jpg si hidro-termo izolatie.JPG puse de Gemini sunt foarte concludente.
                  Acum am gasit si o echipa care sa imi faca lucrarea, dar am totusi o problema cu ideea lor de hidroizolatie. Mi-au spus ca vor folosi pe fundatie o solutio hidroizolanta (un praf amestecat cu apa, ca un ciment) peste care vor pune membrana, iar membrana, la baza fundatiei, va fi bagata sub fundatie aproximativ 5 - 10 cm. Din cate se vade in desenele de mai sus, nici vorba de bagat sub fundatie. Oricum cred ca ideea asta cu bagatul sub fundatie, nu este buna, intrucat, cred eu, ca ar baga sub fundatie apa care se prelinge pe membrana. Ar fi ok sa ii las sa bage sub fundaie membrana bituminoasa, iar membrana cu crampoane sa o indoaie spre exterior asa cum este si in pozele de mai sus?

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #24
                    Cum arata fundatia dvs.?
                    La ce cota ajunge?

                    Comentariu

                    • xplozia
                      Incepator
                      • 17.aug.2007
                      • 91

                      #25
                      Fundatia este la o adancime de 80 cm

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #26
                        Nu este necesar sa faceti mai mult decat o izolare verticala pe fundatie si legatura cu stratul de rupere a capilaritatii dintre fundatie si zidarie.

                        Comentariu

                        • xplozia
                          Incepator
                          • 17.aug.2007
                          • 91

                          #27
                          Problema este ca nu cred ca partea asta de cladire are vreo izolatie intre caramida si fundatie. Nu am vazut nimic care sa semene cu asa ceva.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            #28
                            In ce an este construita casa?
                            Aveti poze cu zonele in cauza?

                            Nu puteti elimin ao parte din zidarie (o zona de cativa cm patrati) pentru a constata daca exista strat de rupere capilaritate?

                            Comentariu

                            • xplozia
                              Incepator
                              • 17.aug.2007
                              • 91

                              #29
                              Cladirea este facuta prin 2000 si din pacate nu prea pot desface tencuiala pentru a vedea ce este intre caramida si fundatie. Cert este ca peretii sunt foarte patati si am tras concluzia, ca daca ar fi existat izolatie intre fundatie si caramida, nu ar fi trebuit sa urce umezeala pe perete

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                #30
                                Nici pe exterior nici pe interior nu se poate desface?
                                Este posibil sa fie doar condens si mucegai datorat puntilor termice, nu neaparat din vina umiditatii de la fundatie.

                                Comentariu

                                Procesare...