Decorare camera copii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Alecsa
    Incepator
    • 04.iun.2008
    • 5

    Decorare camera copii

    Salut tuturor

    am cautat si am cautat pe forum un subiect de acest gen,dar trebuie sa fi putin de origine chineza ca sa ai rabdare sa rasfoiesti 143 de pagini.Am dat si cu cautatul si tot degeaba.Deci,m-am hotarat sa deschid acest subiect nou si sper sa nu repet ceva ce deja sa discutat si rasdiscutat
    deci,ca sa incep cu inceputul
    am o camera pe care vreau sa incep incet incet sa o amenajez pentru fetita mea care implineste 1 anisor saptamana viitoare.Mobila am gasit,mocheta cu stradute si masinute am gasit,peretii sunt izolati gletuiti amorsati etc.dar a mai ramas problema decoratiunilor efective
    m-am mai interesat si eu pe net de picturi murale.Par destul de simplu de efectuat daca ai cat de cat simt artistic si un contur facut in creion.Tarifele artistilor mi se par cam piperate deci as dori sa fac ceva cu manuta mea.
    ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi?
    iarasi o idee super pe care as vrea neaparat sa o pun in practica, este sa fac norisori pe tavan cu un roz si albastru pastelat.Ceva feeric.Ma gandesc ca fondul ar trebui sa fie alb si restul se rezolva cu lavabil roz si albastrui si un burete natural spongios.Am vazut ceva de genul asta pe Discovery Ch.Are cineva idei mai bune?
    astept cu nerabdare idei sugestii poze .... orice
    Cat traieste omul, invata.Depinde numai de el
  • AnaP
    Incepator
    • 06.mai.2008
    • 75

    #2
    Sunt ceva posibilitati de decorare, depinde de indemanarea dumneavoastra:
    1. Cautati pe internet cateva poze cu personaje din desene animate sau orice altceva doriti (astea sunt cel mai usor de copiat si pictat), si folositi culori acrilice direct pe perete.
    2. Decupati din carton sau o folie ceva mai dura de plastic diverse forme (stelute, inimioare, floricele) si folositi vopsea-spray-uri.
    3. Orice desen ati gasi pe internet poate fi transformat intr-un autocolant (incercati la xerox-urile mai serioase din oras) sau sunt diverse site-uri din Romania care fac totul, iar dumneavoastra trebuie doar sa le lipiti direct pe perete (1mp costa cam 25 de euro).
    4. Sunt figuine din cauciuc moale care merg lipite direct de perete (vin ele cu un lipici special).
    5. La aplicarea efectului "nori" va pot fi de folos filmuletele de pe www.mctv.ro , la sectiunea "interioare" - decorare si aplicari efecte
    6. Sunt si studenti la Arte care lucreaza foarte frumos la preturi modice.

    Comentariu

    • Alecsa
      Incepator
      • 04.iun.2008
      • 5

      #3
      Multumesc pentru idei,sunt ineresante.
      La treaba cu studentii de la arte m-am gandit si eu,dar cum domiciliul meu nu este intr-un centru universitar....
      Mai asteptam idei si de la alti membri
      Orice e binevenit
      Cat traieste omul, invata.Depinde numai de el

      Comentariu

      Procesare...