Curatare si reconditionare usa metalica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Consultant Tamplarie
    Moderator
    • 27.mai.2008
    • 903

    #91
    Răspuns la: Curatare si reconditionare usa metalica

    Sunt de exterior sau de apartament, nu este acelasi lucru. Prima s-a deteriorat datorita actiunii soarelui, a doua de la umezeala si condens.
    Va recomand sa le schimbati cu niste usi serioase sau cu unele din PVC.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6866

      #92
      Răspuns la: Curatare si reconditionare usa metalica

      Postat în original de Cipri1
      Se slefuiesc cu smirghel fin si se vopsesc cu o vopsea pe baza de ulei si rasini alchidice .
      Postat în original de Consultant Tamplarie
      Sunt de exterior sau de apartament, nu este acelasi lucru. Prima s-a deteriorat datorita actiunii soarelui, a doua de la umezeala si condens.
      Va recomand sa le schimbati cu niste usi serioase sau cu unele din PVC.
      NU trebuie schimbate usile !!! Daca tot le veti schimba macar sa nu faceti prostia sa puneti usi de PVC => cea mai mare prostie posibila !
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • cripus
        Incepator
        • 14.mai.2008
        • 23

        #93
        Răspuns la: Curatare si reconditionare usa metalica

        Postat în original de coby
        Se slefuiesc cu smirghel fin si se vopsesc cu o vopsea pe baza de ulei si rasini alchidice .


        NU trebuie schimbate usile !!! Daca tot le veti schimba macar sa nu faceti prostia sa puneti usi de PVC => cea mai mare prostie posibila !
        Am si eu 2 usi metalice de intrari la o casa, tot cam ca Cipri1, dar la mine ambele s-au cam decojit pe partea exterioara a usilor, pana la tabla. ( de la soare, inghet, apa, etc )
        N-as vrea sa le schimb acum, vreau sa incerc sa le reconditionez doar pe fata exterioara.

        Am observat dupa ce am curatat locurile exfoliate, ca exista aplicate cel putin 3 straturi ( probabil grund, primer si vopseaua ). Lac nu imi dau seama daca e sau nu. Intrebarea mea e cate straturi trebuie smirgheluite si date jos, doar primu - vopseaua, sau trebuie neaparat curatate toate pana la tabla ?
        Vreau sa ii dau cu vopsea auto si eventual cu lac auto, dar nu stiu daca trebuie sa curat tot, sau merge sa dau cu vopsea spray peste vopseaua existenta (in locurile unde nu e exfoliata) si cu grund, chit (are si zone unde trebuie incarcat cu chit) si vopsea spray in locurile exfoliate.

        Aveti idee ce grund, chit si ce smirghel sunt bune pt operatia asta ?

        Naspa e ca sunt chiar usile de intrare si nu pot sa fug cu ele la nu stiu ce atelier ca sa mi le faca cineva asa cum trebuie.
        Mersi.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6866

          #94
          Răspuns la: Curatare si reconditionare usa metalica

          Teoretic slefuiesti toata suprafata fara a lasa urme de alte vopsele insa e munca de chinez batran . Slefuiesti cu hartie abraziva lamelara pt bormasina , ca merge mai rapid si mai usor si in nervurile usii ( daca are model in relief ) , apoi folosesti smirghel fin 1000 cu apa ca ultim proces de slefuire , degresezi cu diluant si aplici vopseaua .
          Vopseaua auto daca nu o aplici cu pistolul , faci o kko ( oricum ar trebui data jos pt vopsire si pusa la orizontala ca sa nu curga vopseaua .
          Chit nu trebuie ( doar daca are indoituri / gauri ) , eu nu am folosit nici un fel de chit .
          2 straturi de vopsea sunt suficiente parerea mea .
          Vopsea alchidica e o alegere buna , eu am folosit o nuanta maro mat . Daca vrei o poza cum e acuma , spune ca voi face .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • cripus
            Incepator
            • 14.mai.2008
            • 23

            #95
            Răspuns la: Curatare si reconditionare usa metalica

            Usa are modele in relief da, o sa fie mai greu cu curatatu total. Am incercat deja sa curat putin cu disc abraziv pt bormasina ( un disc subtire cu gaurele, smirghel pe o parte si arici pe cealalta) si merge, dar pare ca musca putin si din metal, dar depinde si de mana si de smirghel. Am incercat parca cu 80 ca asta am avut. In cateva ore cu rabdare, cred ca se poate curata toata.
            Momentan am un compresor acasa si pot sa ii dau cu pistolul la final, dar ma gandeam ca poate merge mai simplu direct cu spray
            Culoarea e 3005, adica tot un maro inchis, se gaseste spray auto la culoarea asta dar s-ar putea sa gasesc la spray si alchidica. Habar n-am daca nu sunt sunt acelasi lucru
            De chit nu cred ca scap, a avut si initial pe ea, si are zone unde chiar a fost gros in dreptul unui nit ?, deci a fost nevoie de chit ca sa nu iasa stramba. Nu e imposibil ca din zonele cu chit sa fi inceput sa se exfolieze...
            Ar fi buna o poza daca poti sa trimiti, ca sa vad cum arata usa dupa ceva vreme.

            Multumesc pentru sfaturi !

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6866

              #96
              Răspuns la: Curatare si reconditionare usa metalica

              Ai nevoie de hartie abraziva lamelara , ai jos un model .
              Am pus si 2 poze cu usa impricinata .

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4.jpg 
Afișări:	2261 
Mărime:	232,7 KB 
ID:	628257 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5.jpg 
Afișări:	2180 
Mărime:	271,3 KB 
ID:	628258 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	6.jpg 
Afișări:	2128 
Mărime:	272,7 KB 
ID:	628259
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              Procesare...