Calitate fier beton chinezesc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabby
    Incepator
    • 14.iun.2008
    • 2

    Calitate fier beton chinezesc

    Salut,
    Am gasit sa cumpar de la cineva niste fier chinezesc.
    Am inteles ca este cel mai prost din punct de vedere calitativ,dar eu o sa construiesc o casa de P+1 si 108 mp amprenta la sol.
    Ce imi recomandati ? Sa cumpar mai mare ca dimensiune decat in proiect sau sa nu cumpar ?

    Multumesc anticipat.
  • pcfan
    Incepator
    • 18.aug.2007
    • 10

    #2
    Aiaiaiiii ! Rau am ajuns ! Fier beton de la chinezi.... Am vazut chiar si usturoi de la ei .
    Dupa parerea mea, parca nu m-as juca cu structura de rezistenta.
    Ma gindesc ca daca are pret mai bun decit cel din tara, pret in care a fost inclus un adaos comercial si niste mii de km de transport pe vapor, este clar ca pretur de productie este apropiat de 0 ! Nu vreau sa ma gindesc ce aliaj o fi !

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Documente ceva are ?
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Consultant constructii
        Membru
        • 17.iun.2008
        • 224

        #4
        Cel mai important e sa aiba documente. O data ce le-ai obtinut le arati inginerului structurist. El iti va spune daca este sau nu bun otelul.
        Sa nu crezi ca dc este vb de o casa P+M este bun si un otel de calitate mai slaba. In zona Moldova de ex. in cazul unui cutremur mai supuse riscului sunt tocmai aceste case. Pe de alta parte a mai fost un caz cu un otel din Ucraina care nu prezenta palier de curgere (prea mult de explicat, oricum e o caracteristica foarte importanta), astfel chiar daca prezenta rezistenta destul de mare, ii lipsea o alta caracteristica importanta.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          @ Consultant constructii: Bine ati venit!

          Si poate ca prezenta Dvs. va fi benefica atit pentru a lamuri lucrurile, cit si pentru a mai calma apele de aici.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          Procesare...