Cismea curte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    Cismea curte

    Banuiesc ca nu exista o curte fara cismea . Se gasesc si gata facute si doar se monteaza dar multi improvizeaza ... Va arat o cismea facuta dintr-un tub de put .
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Izolatii ceva, pe timp de iarna?

    Ce misto ... vi de la serv., stai in curte, mai mestersti ceva, mai intri pe forum de pe terasa !

    Ce adeziv ai folosit?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Postat în original de VYS
      Izolatii ceva, pe timp de iarna?

      Ce misto ... vi de la serv., stai in curte, mai mestersti ceva, mai intri pe forum de pe terasa !

      Ce adeziv ai folosit?
      Izolatie nu este nevoie deoarece iarna nu functioneaza . O opresc si am robinet de golire . Adeziv de exterior , chituit tot cu el si apoi pe rosturi am dat cu o solutie de protectie pt piatra . Nimic special ba chiar total aiurea fata de tehnologii . Da , poti sa sti ca a durat cam 5 zile lucrarea ! normal , intre timp am mai facut si altele ...dar toate la timpul lor . Deci ? E ceva de capul ei sau iau un ciocan mai mare ?
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Un punct de vedere obiectiv putem sa ne exprimam numai dupa o expertiza la fata locului.
        Pana atunci continuati si va spunem noi cand sa demolati!

        Sunt sigur ca sti ce faci.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6359

          #5
          Postat în original de MIRCEA MAXIMG
          [...] E ceva de capul ei sau iau un ciocan mai mare ?
          Fara ciocan! Mie imi place. E inedita, e colorata (deci vesela), are si alte utilitati (suport flori, suport furtun).
          Cred ca este un model care se poate copia cu succes (mai ales daca ati reusi sa le faceti astfel de operatii estetice si vecinilor ei din spate), asta daca nu este protejata de copyright.

          Nu am reusit sa vad prea bine, dar exista posibilitatea de a inlocui robinetul in cazul aparitei unor probleme?
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Mircea, cismeaua ca cismeaua insa eu sunt curios ce ai in proiect, mai departe.
            Restul zonelor invecinate cu cismeaua ce tratament vor suporta?
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • zxm_patrick
              Membru marcant
              • 27.iul.2006
              • 665

              #7
              E frumoasa...eu m-as fi dus cu brauri de aceeasi culoare...dar gusturile nu se discuta ..se executa ! Cat a costat robinetul?
              "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Alegerea culorilor din partea inferioara nu cred ca este intamplatoare.
                Probabil continuarea placarii suprafetelor alaturate se va face in stransa legatura cu acele brauri.
                Ce zici Mircea? Asa ai de gand sa faci?
                Verde pe anumite zone (se potriveste cu gazonul) si maro pe altele (scurgere apa cismea) ....!!!!!!!
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Cu vecinii ...mare " broblem " ! Am sa fac tot eu un gard din panouri de tabla ( rapid si fara santier mare ) apoi un gard viu care sa mascheze . Sincer nu am alta solutie si asta pare rezonabila . Zonele invecinate cu cismeaua urmeaza sa fie finisate , sa vad cum , dupa ce voi inchide garajul si termina strada . Vreau sa finisez tot gard-garaj- camin hidrofor cit de cit unitar , sper ca in doua saptamini sa fie gata . Robinetul il am de citiva ani , se gasesc si costa cca 40 lei . Da , Viorel cam ai dreptate , acum sa vedem ce va iesi !
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6359

                    #10
                    Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                    Cu vecinii... mare "broblem"! [...]
                    Acesta este unul din motivele pentru care eu agreez varianta hidrofor cu pompa submersibila si rezervorul in camera tehnica din casa.

                    Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                    [...] Sincer nu am alta solutie si asta pare rezonabila. [...]
                    Am vazut intr-un loc si varianta acoperirii cu un covoras ce imita iarba, varianta care arata satisfacator (vezi atasamentul).

                    Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                    [...] dupa ce voi inchide garajul si termina strada. [...]
                    Iti tragi strada? Bravo! Cred ca vei fi primul proprietar de strada din Romania. Cind o termini?

                    Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                    [...] Robinetul il am de citiva ani [...]
                    Eu intrebam daca il puteti schimba fara sa afectati finisajul aplicat.
                    Fișiere Atașate
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • zxm_patrick
                      Membru marcant
                      • 27.iul.2006
                      • 665

                      #11
                      Aia cu robinetul era pt mine! L-am intrebat cat costa!
                      "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Nu inteleg ce legatura au vecinii cu hidroforul meu . Eu am inteles ca e vorba de gardul din lemn si va spuneam ce voi face . Varianta acoperirii cu covor tip iarba este in calcul dar ce am gasit pina acum nu ma satisfacea . Garnitura la robinet se schimba usor dar pt schimbat robinetul ar trebui spart deasupra tubului . Acolo nu am facut finisaj este doar lavabil . Practic teava trece prin tub peste ea este vata minerala , o folie de plasic si o sapa de citiva cm . Se sparge fara probleme . Da , mi-am tras strada noua , asa cum am spus intru si eu , la capitolul acesta, in lumea civilizata . Sper ca intr-o saptamina doua sa vad si negru in fata ochilor adica asfalt .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • zxm_patrick
                          Membru marcant
                          • 27.iul.2006
                          • 665

                          #13
                          O greseala...vys-ul zicea de vecinatatea cismelei..adica zona de scurgere..etc
                          Suntem cam grabiti in dimineata asta !
                          Dar devine interesanta faza cu asfaltul ... Niste costuri.. ceva ..putem beneficia si noi???
                          "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Postat în original de zxm_patrick
                            O greseala...vys-ul zicea de vecinatatea cismelei..adica zona de scurgere..etc
                            Suntem cam grabiti in dimineata asta !
                            Dar devine interesanta faza cu asfaltul ... Niste costuri.. ceva ..putem beneficia si noi???
                            Si eu sint pe fuga si am inteles abia acum Nu am de gind sa mai fac asa ceva in curte , nu ca ar fi greu , dar mai mult de o piesa lucrata asa , devine , dupa parerea mea , obositor si urit ! E suficient atit , o piesa , un punct de atractie . Asfaltul ? Va raspund oficial - 6 ( sase ) ani a durat proiectarea , luarea creditelor si licitatia ! 6 ani insa e un proiect major pe 700 ( sapte sute ) de strazi ! Proiectul prevede apa/canal/modernizare strazi/semnalizare rutiera/ spatii verzi / transport in comun / adica tot ce este vital si normal in anul2008. Acest proiect a fost piesa de rezistenta cu care a cistigat Vanghelie ( ati auzit de el ! ) a treia oara primaria sec 5 Bucuresti . Proiect facut pe barba lui , fara sprijin de la guvern sau european . Am inteles ca 8 000 mii de miliarde este costul !
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • zxm_patrick
                              Membru marcant
                              • 27.iul.2006
                              • 665

                              #15
                              Era o idee pentru drumul meu din curte !
                              "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                              Comentariu

                              Procesare...