Autorizatie amenajare mansarda

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nicsor
    Incepator
    • 23.iun.2008
    • 3

    Autorizatie amenajare mansarda

    Buna ziua .
    Va rog sa-mi spuneti si mie daca pentru amenajare pod , mansarda , dar fara sa schimbam nimic la exterior sau grinzi de rezistenta este nevoie de autorizatie de constructie , ca parerile sunt cam impartite , iar eu sunt cam dezorientat.
    Multumesc si astept .......
  • Consultant constructii
    Membru
    • 17.iun.2008
    • 224

    #2
    Ai nevoie de autorizatie.

    Comentariu

    • Consultant constructii
      Membru
      • 17.iun.2008
      • 224

      #3
      Mai rau: s-ar putea sa ai nevoie si de expertiza tehnica.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Postat în original de Consultant constructii
        Mai rau: s-ar putea sa ai nevoie si de expertiza tehnica.
        ....dar si mai bine , daca nu se modifica nimic in exterior poti sa amenjezi fara probleme , nu intereseaza pe nimeni ce faci in pod !!!
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Consultant constructii
          Membru
          • 17.iun.2008
          • 224

          #5
          Legal este obligat sa aiba autorizatie, faptul ca nu stie nimeni ce face este alta treaba.
          Dar m-am lovit si de un caz in care la un proces a fost nevoie de un releveu al unei constructii. In acel moment s-a descoperit ca acea casa nu era facuta conform autorizatiei, ca si rezultat a mai avut propietarul de platit o amenda si dupa aceea a trebuit sa intre si in legalitate, adica sa-si faca proiectul.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Postat în original de Consultant constructii
            Legal este obligat sa aiba autorizatie, faptul ca nu stie nimeni ce face este alta treaba.
            Dar m-am lovit si de un caz in care la un proces a fost nevoie de un releveu al unei constructii. In acel moment s-a descoperit ca acea casa nu era facuta conform autorizatiei, ca si rezultat a mai avut propietarul de platit o amenda si dupa aceea a trebuit sa intre si in legalitate, adica sa-si faca proiectul.
            Din experienta de imobiliare , daca nu se modifica sarpanta nu este nevoie de autorizatie de constructie . Daca vrem sa avem totusi ceva " la mina " se poate lua o autorizatie amenajare pod care se ia mai simplu ( fara modificare sarpanta ) . Teoretic autorizatia amenajare foloseste pt a se schimba baza de impozitare de la pod la mansarda ! Amenda nu vad pt ce !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Consultant constructii
              Membru
              • 17.iun.2008
              • 224

              #7
              Ca sa modifici de la pod la mansarda in cele mai multe cazuri ai nevoie de modificarea sarpantei. Bineinteles asta depinde de panta acoperisului, de suprafata podului si ce suprafata vrei sa aiba viitoarea mansarda.

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Eu am spus -fara modificare sarpanta ! Sint o multime de cladiri care au poduri imense si nu necesita modificari structurala sau vizibile din exterior .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Concept
                  Incepator
                  • 01.feb.2011
                  • 60

                  #9
                  Postat în original de Mircea G
                  Postat în original de Consultant constructii
                  Legal este obligat sa aiba autorizatie, faptul ca nu stie nimeni ce face este alta treaba.
                  Dar m-am lovit si de un caz in care la un proces a fost nevoie de un releveu al unei constructii. In acel moment s-a descoperit ca acea casa nu era facuta conform autorizatiei, ca si rezultat a mai avut propietarul de platit o amenda si dupa aceea a trebuit sa intre si in legalitate, adica sa-si faca proiectul.
                  Din experienta de imobiliare , daca nu se modifica sarpanta nu este nevoie de autorizatie de constructie . Daca vrem sa avem totusi ceva " la mina " se poate lua o autorizatie amenajare pod care se ia mai simplu ( fara modificare sarpanta ) . Teoretic autorizatia amenajare foloseste pt a se schimba baza de impozitare de la pod la mansarda ! Amenda nu vad pt ce !
                  Va contrazic! Este nevoie de autorizatie deoarece e vorba de schimbarea destinatiei si conform Legii 50 este necesara o autorizatie. Plus ca incarcarile din exploatare sunt mai mari si intr-adevar, trebuie facuta expertiza tehnica, sa se vada daca pentru noua functiune tine structura existenta sau trebuie consolidata. Plus ca daca nu-si ia autorizatie acea suprafata suplimentara nu va exista niciodata in acte si nu o va putea vinde. De asemenea, se poate sesiza si primaria care percepe taxe in functie de suprafata.
                  --------------------------------------------------------------------------
                  Arhitectura ar trebui sa fie o sculptura la scara orasului!

                  Comentariu

                  • birica
                    Incepator
                    • 04.feb.2011
                    • 8

                    #10
                    Sunt in prima parte a constructiei unei case, am turnat fundatia si ma apuc de zidit peretii din caramida si pe proiect e doar parter, iar podul e putin mai ridicat cu circa 80 cm. Eu as vrea sa fac o mansarda, si as vrea sa stiu daca pot sa o construiesc, fara sa modific proiectul, eventual sa platesc ceva la primarie sa treaca asa cum e ea.
                    Ce credeti, se poate face asa ceva ? sau sa ma duc simplu la primarie si sa il intreb pe cel ce e la urbanism?

                    Comentariu

                    • Concept
                      Incepator
                      • 01.feb.2011
                      • 60

                      #11
                      Daca este autorizata constructia parter-trebuie sa ramana asa! Conform Legii 50 nu aveti voie sa faceti abateri atat de mari, ca adaugarea unui nivel suplimentar sau schimbarea gabaritului si formei acoperisului. Se poate in schimb reface proiectul si se depune inca o data, in noua forma. Daca sunteti in Bucuresti e posibil sa va ceara o expertiza in care sa se evidentieze faptul ca structurta existenta poate sustine un nivel suplimentar sau sa va ceara acordul proiectantului initial.
                      --------------------------------------------------------------------------
                      Arhitectura ar trebui sa fie o sculptura la scara orasului!

                      Comentariu

                      • raton
                        Incepator
                        • 01.iun.2011
                        • 3

                        #12
                        Raspunsul la intrebarea dvs. se afla in legea autorizarii constructiilor si regulamentul general de urbanism . In opinia mea (si a legii 50), "Concept" are dreptate, este nevoie de autorizatie.

                        Comentariu

                        • afterwards
                          Incepator
                          • 30.aug.2011
                          • 21

                          #13
                          Buna ziua. In proiect am o terasa acoperita in spatele casei pe care as dori sa o inchid cu pereti de BCA pentru a o transforma in magazie. Este nevoie de autorizatie de constructie pt asa ceva? Mentionez ca sunt cu casa in faza "la rosu".
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Concept
                            Incepator
                            • 01.feb.2011
                            • 60

                            #14
                            Da,conform legii 50 orice constructie , fie ca vorba de un zgarie-nori sau de o anexa necesita autorizare!
                            --------------------------------------------------------------------------
                            Arhitectura ar trebui sa fie o sculptura la scara orasului!

                            Comentariu

                            Procesare...