Tavan gipscarton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2240

    Multumim pentru atentionare. Este o scapare pentru care ne cerem scuze, vom edita articolul pentru a elimina eroarea.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • Caiusvlad
      Membru
      • 31.dec.2016
      • 129

      Buna ziua..
      Vreau sa amenajez o cameră la o casa cu etaj si am o dilemă..
      Dacă fac tavanul cu rigips,deasupra am placa de la acoperiș,O sa pun aproximativ 10 cm de vata(atata imi permite locul) ,pe urma trebuie sa pun profilele de rigips peste vata,si pe urma mai trebuie ceva folie pusă intre profile si placa de rigips?,
      Sau pot prinde direct placa pe profile ?!!!
      Mentionez ca momentan am doar placa pe casa,nu am acoperiș...iar vara cand se incinge placa aia,este o căldură în camera respectiva insuportabilă.

      Comentariu

      • Caiusvlad
        Membru
        • 31.dec.2016
        • 129

        Buna ziua..
        Vreau sa amenajez o cameră la o casa cu etaj si am o dilemă..
        Dacă fac tavanul cu rigips,deasupra am placa de la acoperiș,O sa pun aproximativ 10 cm de vata(atata imi permite locul) ,pe urma trebuie sa pun profilele de rigips peste vata,si pe urma mai trebuie ceva folie pusă intre profile si placa de rigips?,
        Sau pot prinde direct placa pe profile ?!!!
        Mentionez ca momentan am doar placa pe casa,nu am acoperiș...iar vara cand se incinge placa aia,este o căldură în camera respectiva insuportabilă.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13005

          Adaugi o bariera de vapori, montata etans, peste profile. Ulterior montezi placa din gipscarton.
          Peste placa ai tigla sau membrana bituminoasa?
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Caiusvlad
            Membru
            • 31.dec.2016
            • 129

            Postat în original de VYS
            Adaugi o bariera de vapori, montata etans, peste profile. Ulterior montezi placa din gipscarton.
            Peste placa ai tigla sau membrana bituminoasa?
            Membrana bituminoasa !(ca la blocuri)
            Cand se încălzește aia vara,sauna direct😂

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13005

              Postat în original de Caiusvlad

              Membrana bituminoasa !(ca la blocuri)
              Cand se încălzește aia vara,sauna direct😂
              Poate este mai bine sa va aplecati cu atentie catre o solutie de termoizolare a terasei! Oricat de mult izolati pe interior, tot nu raciti placa, doar puneti o mica bariera termica dupa ea. O izolatie pe exterior ar impiedica incalzirea placii din beton.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12200

                Cind veti face acoperis , trebuie sa va orientati spre acoperis ventilat . Asta se recomanda .https://derdomus.ru/ro/floor/ventily...dnoi-kryshi-o/ dar si unul terasa se poate face ventilat https://www.scritub.com/stiinta/arhi...1246172412.php
                Ventilatia rezolva o mare parte din problema
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Caiusvlad
                  Membru
                  • 31.dec.2016
                  • 129

                  Postat în original de VYS

                  Poate este mai bine sa va aplecati cu atentie catre o solutie de termoizolare a terasei! Oricat de mult izolati pe interior, tot nu raciti placa, doar puneti o mica bariera termica dupa ea. O izolatie pe exterior ar impiedica incalzirea placii din beton.
                  Perfectă dreptate!
                  Urmează si un acoperiș pe casa...Doar ca momentan ma ocup de ultimele 2 camere de interior,Si probabil la anul urmează si acoperișul.
                  Eu nu m-am exprimat bine...Ma gandesc daca e o solutie si acuma,si pe viitor sa pun bariera de vapori?!

                  Comentariu

                  Procesare...