Calcul necesar calorifere si centrala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • elixir
    Membru marcant
    • 01.nov.2009
    • 368

    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Da, 25 kw sunt suficienti, dar daca nu e mare diferenta de pret, mergi pe 30, ptr o autonomie mai mare!

    Comentariu

    • freakazoid90
      Incepator
      • 12.nov.2012
      • 15

      Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

      Postat în original de f0rdiesel
      Pt incalzirea unei suprafete de 90mp (207mc) ce putere trebuie sa aibe centrala (cu gazeificare)?
      Va multumesc anticipat.
      Tre sa aiba o putere... ce tine cont de rezistenta termica a anvelopei, adancimea panzei freatice, suprafata vitrata, orientare, numar de schimburi orare de aer, masivitatea peretilor, zona climatica (din cele 4) unde se afla imobilul, cam 10 kW dupa parerea mea, ca raspuns grosier, dar cum spune si administratorul, determinarea corecta a sarcinii termice se face pe baza unui calcul din proiectul de incalzire, nu cum zice nea Gica instalatorul, ca a facut la cumnata-su si la vecinu' si merge bine

      Comentariu

      • freakazoid90
        Incepator
        • 12.nov.2012
        • 15

        Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

        Postat în original de elixir
        Da, 25 kw sunt suficienti, dar daca nu e mare diferenta de pret, mergi pe 30, ptr o autonomie mai mare!
        e exagerat 30, ca pui apa calda prioritar si nu tre sa suprapui cele 2 sarcini, asta cu autonomia o zic consultantii de vanzari de la Romstal sa vanda ce au pe stoc )

        Comentariu

        • elixir
          Membru marcant
          • 01.nov.2009
          • 368

          Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

          Nu am nimic de vanzare, dar am centrala pe lemne de vreo 7 ani, intai una artizanala apoi una de comert, cu 2 tipuri de instalatii- nu vorbesc din auzite! daca omul nu are caza izolata si lemnele nu vor fi uscate corespunzator, s-ar putea sa faca figul in casa, cu acei 25kw. in plus, camera de incarcare la 25kw e cam mica... In plus, am vazut destule cazane cu ,,gazeificarea" doar pe hartie, in practica nefiind altceva decat niste centrale cu ardere fortata, sau inversa, nicidecum gaezificare, care inseamna altceva... aici e teapa data de vanzatori la diverse magazine! si nu e vina lor, ei vand la fel cartofi, chiloti sau centrale- ptr ca asta sunt: vanzatori

          Comentariu

          • freakazoid90
            Incepator
            • 12.nov.2012
            • 15

            Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

            Postat în original de elixir
            Nu am nimic de vanzare, dar am centrala pe lemne de vreo 7 ani, intai una artizanala apoi una de comert, cu 2 tipuri de instalatii- nu vorbesc din auzite! daca omul nu are caza izolata si lemnele nu vor fi uscate corespunzator, s-ar putea sa faca figul in casa, cu acei 25kw. in plus, camera de incarcare la 25kw e cam mica... In plus, am vazut destule cazane cu ,,gazeificarea" doar pe hartie, in practica nefiind altceva decat niste centrale cu ardere fortata, sau inversa, nicidecum gaezificare, care inseamna altceva... aici e teapa data de vanzatori la diverse magazine! si nu e vina lor, ei vand la fel cartofi, chiloti sau centrale- ptr ca asta sunt: vanzatori
            Ardere fortata inseamna ca are exhaustor(ventilator) pe traseul gazelor de ardere. Dar arderea inversa si gazeificarea lemnului sunt simliare, citez titlu curs Aparate Termice "Cazanul cu gazeificarea combustibilului solid, sau ardere inversa", in ceea ce priveste nivelul de uscare al combustibilului si gradul de izolare al spatiului incalzit nu pot decat sa iti dau dreptate, dar cu 25 de kW nu prea ai cum sa faci frigul intr-o casa unde necesarul e de 10-11 kW

            Comentariu

            • f0rdiesel
              Membru
              • 04.mar.2012
              • 112

              Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

              Postat în original de elixir
              daca omul nu are caza izolata si lemnele nu vor fi uscate corespunzator, s-ar putea sa faca figul in casa, cu acei 25kw
              Casa se va izola cu polistiren de 100mm.Va multumesc

              Comentariu

              • freakazoid90
                Incepator
                • 12.nov.2012
                • 15

                Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                Postat în original de f0rdiesel
                Casa se va izola cu polistiren de 100mm.Va multumesc
                25 kW e suficient... si-n plus, ideea e sa alegeti corect corpurile de incalzire.

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3639

                  Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                  25 kW este o putere mult prea mare, dar intradevar nu aveti ce face deoarece nu gasiti centrale mai mici. De aceea ar fi util sa aveti un proiect bine dimensionat deoarece daca veti monta o centrala mult mai mare veti avea pierderi inutile de energie si costuri de exploatare mai mari. Intradevar o centrala corect echipata ce va duce la costuri mici de exploatare impune si un cost mai mare in momentul invetitiei.

                  Comentariu

                  • todo_tdo
                    Incepator
                    • 26.dec.2012
                    • 76

                    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                    Buna seara si va salut, o sa atasez un plan al casei mele care va fi doar parter, 2 dormitoare, living, baie si bucatarie, a da sa nu uit si un mic hol, conform datelor gasite pe forum mi-am fcut un calcul aprox si mi-ar trebui un cazan de 15 kw, incalzirea vreau sa o fac pe lemne, cu radiatoare de 22*60.... radiatoaele normale de otel, asa si sa nu uit va veni un garaj lipit de casa cu acces din bucatarie si vreau sa il incalzesc si pe acela dimensiunile le scriu acum ca nu am atasat planul garajului 4*7.5 cu h de 2.5, si un geam de 120*100, in spatele garajului va fi sala de cazane cu acces din garaj. casa este construita in BCA de 25 la exterior si pereti despartitori de 20 acoperisul va fi ventilat, izolatia va fi cu polistiren de 10 si plafonul cu vata de 10, gemurile vor fi de 150*120 pvc cu geam termopan si la living voi avea o usa care da la o terasa in lateral. ma ajutati daca va rog cu un calcul necesar calorifere si centrala daca va rog sa fiu si eu linistit, nu pot atasa scanul cu proiectul ca imi spune ca trebuie sa il redimenzionez si nu se vede mai numica, va scriu dimensiunile casei 1090*865

                    livingul e de 420*470=19.7 mp
                    dorm - 350*420=14.7 mp
                    dorm - 350*320=11.2 mp
                    bucatarie - 350*450=15.8 mp
                    baie - 200*210= 4.1 mp
                    plus un hol de 9 mp
                    garaj de 400*750=30 mp
                    toate cu o inaltime de 2.5 m
                    Ultima editare de todo_tdo; 20.feb.2013, 22:53.

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2298

                      Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                      Daca inca nu ati facut constructia, va recomand sa adaugati minim 5 cm extrudat izolatie pentru pardoseala, si cel putin 20 cm vata la tavan. Ganditi-va ca acestea nu sunt pierderi, isi vor scoate banii intr-un timp relativ scurt.

                      Pentru un necesar termic, cititi ce am scris aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...-termic/page92
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • todo_tdo
                        Incepator
                        • 26.dec.2012
                        • 76

                        Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                        te referi la placarea placii cu extrudat,adica peste beton ? placa e deja turnata, acuma astept sa vina caldura sa incepem sa o ridicam. si m-am gandit sa pun extrudat pe sub parchet dar ma gandeam de 3, acuma unde merge 3 merge si 5 ca na e pt mine,

                        Comentariu

                        • todo_tdo
                          Incepator
                          • 26.dec.2012
                          • 76

                          Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                          Da mercy si de link dar am obs ca e prea aprinsa discutia acolo si eu am multe necunoscute in ecuatia mea care le cer colegii, o sa incerc totusi sa vad daca o sa sara la mine daca postez ce am scris mai sus

                          Comentariu

                          • todo_tdo
                            Incepator
                            • 26.dec.2012
                            • 76

                            Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                            Buna seara si va salut, si sper sa nu "sariti la mine" daca va rog ceva, casa in constructie 2 dormitoare, living, baie si bucatarie, a da sa nu uit si un mic hol, conform datelor gasite pe forum mi-am fcut un calcul aprox si mi-ar trebui un cazan de 15 kw, incalzirea vreau sa o fac pe lemne, cu radiatoare de 22*60.... radiatoaele normale de otel, asa si sa nu uit va veni un garaj lipit de casa cu acces din bucatarie si vreau sa il incalzesc si pe acela dimensiunile le scriu acum ca nu am atasat planul garajului 4*7.5 cu h de 2.5, si un geam de 120*100, in spatele garajului va fi sala de cazane cu acces din garaj. casa este construita in BCA ytong de 25 la exterior si pereti despartitori de 20 acoperisul va fi ventilat, izolatia va fi cu polistiren de 10 si plafonul din lemn izolat cu vata de 20, pardoseala e placa de beton izolata cu extrudat de 5 , gemurile vor fi de 150*120 pvc cu geam termopan si la living voi avea o usa care da la o terasa in lateral. ma ajutati daca va rog cu un calcul necesar calorifere si centrala daca va rog sa fiu si eu linistit, nu pot atasa scanul cu proiectul ca imi spune ca trebuie sa il redimenzionez si nu se vede mai numica, va scriu dimensiunile casei 1090*865, cu spatele la Nord, temp. medie vara afara 26 gr celsius si iarna -2 grad, temperatura interioara dorita 20-22 gr. nu ma intrebati de coeficiente de nustiu ce ca habar nu am am vazut mai sus toate cerintele si m-am cam speriat sa postez dar ......

                            livingul e de 420*470=19.7 mp *perete ext suprafata 10.5 mp
                            dorm - 350*420=14.7 mp *perete ext suprafata 19.2
                            dorm - 350*320=11.2 mp *perete ext suprafata 8.8 mp
                            bucatarie - 350*450=15.8 mp *perete ext suprafata 8.8 mp
                            baie - 200*210= 4.1 mp *perete ext suprafata 5 mp
                            plus un hol de 9 mp
                            garaj de 400*750=30 mp *perete ext suprafata 29 mp
                            toate cu o inaltime de 2.5 m
                            Ultima editare de todo_tdo; 20.feb.2013, 23:44.

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                              Ati inteles gresit, acesta nu este un forum pentru cearta sau scandaluri, dar cand se cer anumite informatii, se cer pentru a se face acele calcule, nu doar pentru a afla ce casa aveti sau cum aveti.

                              Normal, izolarea placii se face astfel : extrudat, folie PE, placa. Dar poate colegii pot spune daca merge adaugat si extrudatul peste placa.

                              Pentru calcul, ati spus deja o parte. Un plan al casei ar fi binevenit deasemenea. O poza face cat o mie de cuvinte.

                              Modificare Ulterioara:

                              Nu trebuia neaparat sa postati acolo. Era suficient aici sa adaugati ce scrie acolo.
                              Numarul geamurilor si dimensiunile nu apar pe nicaieri.
                              Tavanul din ce este facut? Placa beton, rigips, lambriu? Pardoseala, ce finisaj o sa aiba? parchet, gresie? Cititi mai atent toate cele mentionate acolo.
                              Ultima editare de cheluakame; 20.feb.2013, 23:56.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • todo_tdo
                                Incepator
                                • 26.dec.2012
                                • 76

                                Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                                asa am reusit sa atasez un scan al proiectului sper sa se vada si sa fie de ajutor.
                                Am scris eu cam cum m-am gandit sa iau radiatoarele in camere, si plafonul e din lemn, si pe jos vom avea parchet in camere doar in baie si bucatarie gresie. dimensiunile geamurilor 150*120 si usa de la terasa va fi de 210*190
                                Fișiere Atașate
                                Ultima editare de todo_tdo; 21.feb.2013, 10:45.

                                Comentariu

                                Procesare...