Calcul necesar calorifere si centrala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dosarele x
    Membru Marcant
    • 22.iul.2012
    • 522

    #91
    Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

    Nu scrie in fisa caloriferului?
    Calculul se face = calorifere+tevi+centrala.
    Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      #92
      Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

      Postat în original de TudorB
      poate cineva sa-mi spuna, va rog, cam cati litri de apa intra intr-un calorifer de 22/60/1000? Nu de alta, dar la sfatul celui care mi-a pus in functiune centrala (de la Vaillant), a zis ca e bine sa bag apa distilata pe circuitul de calorifere, care este un circuit inchis, la mine apa fiind foarte dura in calcar, protejand astfel caloriferele si centrala.
      Un radiator 22/600x900 contine aproximativ 6,5 l.

      Comentariu

      • petrescutu
        Incepator
        • 08.mar.2010
        • 48

        #93
        Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

        Postat în original de xrt3
        dap, se pare ca toata lumea tace acum cand vine vorba de o intrebare mai complicata...
        asa ca am sa raspund eu (intr-un limbaj cat mai uzual) in caz ca mai cauta si altii ....
        Pt ca sa aflii de cat de mare ai nevoie caloriferul in camera trebuie sa aflii intai necesarul de KW ai camerei in care o sa amplasezi respectivul calorifer, de obicei asta se face inmultind volumul camerei cu 50/60 (e un calcul aproximativ... dar practic, el in sine facandu-se dupa anumite tabele/formule de anumiti ingineri). pasul doi este sa realizezi ca in general producatorii de calorifere scriu pe eticheta puterea maxima, care se obtine atunci cand pe tur sunt 90*C si retur 70*C, prin urmare acea putere a caloriferului nu o vei pute obtine decat atunci can iti va "dudui" centrala, de unde si un consum maxim, pe ethicheta ar mai trebui sa scrie si puterea la 75/65/20 (tur/retur/*C). ei bine aceea este puterea termică standard
        după EN 442. daca totusi vrei sa mergi cu temperaturi mai mici(asa cum vreau eu) te iei dupa tabelul din poza 1, te uiti la temperaturile dorite, tur retur si *C in camera si afi factorul de corectie.
        factorul de corectie il inmultesti cu necesarul de KW ai camerei si afli de ce putere iti trebuie caloriferul, puterea termică standard
        după EN 442, adica te uiti la al doilea rand de pe ethicheta unde scrie 75/65/20.

        3: aduni toti KW ale caloriferelor de pe un traseu si din poza 3 alegi dimensiunea tevilor (diametrul)
        Deci sa inteleg ca la un total de 8 KW pe o ramura lunga de 13m, teava principala trebuie de 22 si legaturile de 15? Nu e prea mult 22? Am incercat sa fac un calcul hidraulic dar e mult prea stufos si m-am lasat. tendinta era catre 18 la teava principala.

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #94
          Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

          Nu va bazati pe acele tabele care nu au legatura cu realitatea .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3639

            #95
            Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

            Postat în original de Mircea G
            Nu va bazati pe acele tabele care nu au legatura cu realitatea .
            Sunt multe lucruri care se fac si nu au legatura cu realitatea.

            Comentariu

            • astratc
              Incepator
              • 08.oct.2010
              • 83

              #96
              Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

              Am facut alt horn anul asta, de 9 metrii, cu 0.5 peste coama casei, Uni Plus.
              Am centrala de 29 KW fara gazeificare si 5 calorifere. La 4 calorifere am montat robineti termostatati si i-am reglat sa se opreasca pe la 24 de grade. Caloriferul din baie este fara robinet termostatat.
              Merg cu centrala la 75 grade, termostat pompa la 60 grade.
              In seara asta, clapa era inchisa, pompa mergea, dar temperatura ajunsese la 90 de grade.
              Probabil am tiraj prea mare pe cos, si practic centrala prea mare pentru planul de economie/autonomie pe care l-am ales cu robinetii termostatati.
              Am dat toate caloriferele la maxim, si s-a rezolvat problema, a scazut la 75 grade.
              Centrala are clapeta pe evacuare pentru reglare tiraj.
              Ce sa fac sa pot mentine planul de economie/autonomie?
              Sa sucesc clapeta de tiraj in pozitia minima sa urmaresc? Dupa sa mai dau o treapta si tot asa?
              Cred ca am vreo 6 trepte.

              Comentariu

              • gmtiby
                Living Legend
                • 24.oct.2008
                • 1044

                #97
                Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                Postat în original de astratc
                Am facut alt horn anul asta, de 9 metrii, cu 0.5 peste coama casei, Uni Plus.
                Am centrala de 29 KW fara gazeificare si 5 calorifere. La 4 calorifere am montat robineti termostatati si i-am reglat sa se opreasca pe la 24 de grade. Caloriferul din baie este fara robinet termostatat.
                Merg cu centrala la 75 grade, termostat pompa la 60 grade.
                In seara asta, clapa era inchisa, pompa mergea, dar temperatura ajunsese la 90 de grade.
                Probabil am tiraj prea mare pe cos, si practic centrala prea mare pentru planul de economie/autonomie pe care l-am ales cu robinetii termostatati.
                Am dat toate caloriferele la maxim, si s-a rezolvat problema, a scazut la 75 grade.
                Centrala are clapeta pe evacuare pentru reglare tiraj.
                Ce sa fac sa pot mentine planul de economie/autonomie?
                Sa sucesc clapeta de tiraj in pozitia minima sa urmaresc? Dupa sa mai dau o treapta si tot asa?
                Cred ca am vreo 6 trepte.
                Ce centrala ai ?

                Comentariu

                • astratc
                  Incepator
                  • 08.oct.2010
                  • 83

                  #98
                  Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                  Am o centrala mai veche, din '84 fara gazeificare, de 29 de KW
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • gmtiby
                    Living Legend
                    • 24.oct.2008
                    • 1044

                    #99
                    Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                    Postat în original de astratc
                    Am o centrala mai veche, din '84 fara gazeificare, de 29 de KW
                    Ai posibilitatea inchiderii evacuarii fumului.... are o clapeta in spate, unde iese racordul de evacuare a gaselor arse si intra in cos, pe care o actionezi cu ajutorul unei tije ? Acea clapeta trebuie actionata si reglat tirajul de acolo!

                    Bafta si sa ne tii la curent !

                    Comentariu

                    • cristimar
                      Incepator
                      • 20.iul.2007
                      • 49

                      Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                      Stimati prieteni (sper ca-mi dati voie sa va numesc prieteni) Am urmatoarea problema : vreau sa pun antigel in instalatie insa nu stiu ce capacitate au caloriferele ,am din alea de fonta zdravene rusesti cred ca sunt cu 14 elementi .Multumesc!

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3639

                        Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                        Postat în original de cristimar
                        Stimati prieteni (sper ca-mi dati voie sa va numesc prieteni) Am urmatoarea problema : vreau sa pun antigel in instalatie insa nu stiu ce capacitate au caloriferele ,am din alea de fonta zdravene rusesti cred ca sunt cu 14 elementi .Multumesc!
                        Trebuie sa gasiti niste tabele pe internet, dar daca vreti sa fiti mai sigur izolati un radiator si goliti-l masuranf veti afla ce cantitatea de apa ce se afla in el.

                        Comentariu

                        • cristimar
                          Incepator
                          • 20.iul.2007
                          • 49

                          Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                          Exista tabele cu asa ceva?

                          Comentariu

                          • f0rdiesel
                            Membru
                            • 04.mar.2012
                            • 112

                            Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                            Pt incalzirea unei suprafete de 90mp (207mc) ce putere trebuie sa aibe centrala (cu gazeificare)?
                            Va multumesc anticipat.

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3639

                              Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                              Postat în original de f0rdiesel
                              Pt incalzirea unei suprafete de 90mp (207mc) ce putere trebuie sa aibe centrala (cu gazeificare)?
                              Va multumesc anticipat.
                              Un raspuns la plesneala ar fi de 13-14 kW, dar repet pentru a mia oara pe acest forum ca necesarul de caldura nu se calculeaza asa, diferentele sunt uriase atat la rezultate cat si la consumurile rezultate in exploatare.

                              Comentariu

                              • f0rdiesel
                                Membru
                                • 04.mar.2012
                                • 112

                                Răspuns la: Răspuns la: Calcul necesar calorifere si centrala

                                Asadar, daca achizitionez o centrala pe gazeificare de minim 24kw si maxim 30 este ok?

                                Comentariu

                                Procesare...