calorifere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Florin74
    Incepator
    • 24.oct.2004
    • 5

    calorifere

    Buna ziua.
    As dori sa va cer si eu un sfat legat de shimbarea caloriferelor la bloc.
    Mentionez ca nu am centrala de apartament si as dori sa inlocuiesc caloriferele. Am gasit de aluminiu, otel, fonta sau de cupru cu lamele de aluminiu sau de otel acoperit cu aluminiu. Dumneavoastra ce tip imi recomandati ca fiabilitate, durata de utilizare...
    As mai vrea sa va intreb si ce firme producatoare imi recomandati. Din auzite mi s-a recomandat Ferroli dar astept sfatul Dvs.
    Cu multumiri, Florin.
  • Avatar Vizitator

    #2
    in sistem centralizat, fonta
    in nici un caz sa nu pui otel. pentru ca in momentul in care se opreste caldura, alea de otel se racesc imediat, si pierzi, ptr ca platesti cit platesti, si o sa ai mai putina caldura
    si s-ar putea ca atunci cind este caldura, sa fie prea cald in casa. nu cred ca s-a calculat ca sistemul centralizat sa mearga pe alea de otel, doar pe fonta
    pe cind cele de fonta au inertie mai mare, nu se incalzesc asa brusc, dar in primul rind nu se racesc imediat ce s-a oprit caldura

    Comentariu

    • M TERM

      #3
      Sfatul meu, este sa nu le schimbati deloc, pt. ca toata mizeria de pe traseu , se va regasi in caloriferele dvs. Mai bine le spalati bine pe astea care le aveti.

      Comentariu

      • eu

        #4
        calorifere

        Chiar daca vreti sa va puneti centrala proprie pastrati caloriferele pe fonta ca sunt cele mai rezistente si procurati-va centrala care sa se adapteze la aceste calorifere cu inertie termica mare. trebuie doar sa le spalati bine si puteti sa le mascati cu lemn natur si scutiti niste bani

        Comentariu

        • Avatar Vizitator

          #5
          radiatoarele din otel nu rezista in timp decat pe instalatie proprie , pe sistemul radet sunt bune cele de aluminiu si cele ne fonta . Este bine ca atunci cand este executat montajul sa se monteze elemente de filtrare ,robinet retur ,robinet termostatat ,robinet de coloana si teva sa fie de cupru

          Comentariu

          • idg
            Membru marcant
            • 18.iun.2004
            • 321

            #6
            corect, pe sistem centralizat pastreaza caloriferele vechi (curatate in prealabil pe interior de depuneri si rugina). Inlocuieste-le tot cu fonta numai in cazul in care sunt prea deteriorate.

            Comentariu

            Procesare...