Cum se zideste?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #16
    Postat în original de massy
    Eu zic ca a iesit cat de cat bine(pentru un incepator...).
    Maine o sa pun si cateva poze.
    Oricum sunt multumit.
    Pozele sint destul de mici ..ai facut hidroizolatie sub zid / un carton , ceva ??? Inca o problema , cele doua ziduri trebuiau legate printr-un stip iar sus o centura legata in centura veche . Motivul ? modul de lucru la seism ! in caz contrar , si cel mai fericit , le aduni ( zidurile ) de jos , in cazul mai nefericit , la aduna altii...
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • massy
      Membru Marcant
      • 01.oct.2005
      • 464

      #17
      La capatul cu peretele de caramida la fiecare rand am facut din OB de 6 niste L-uri pe care cu o parte le-am batut in zid si cu cealalta in primul BCU zidit.La celalalt capat este un stalp de beton si era mai greu de facut aceeasi chestie.

      La aceasta grinda, pe care pana la urma o sa o torn ,ar trebui sa-i fac legaturi in grinzile de beton de sus ?
      O parere in plus nu strica niciodata !

      Comentariu

      • massy
        Membru Marcant
        • 01.oct.2005
        • 464

        #18
        Peste fundatia care se vede in prima poza am lipit cu smoala carton bituminos.Este singura hidroizolatie facuta.
        O parere in plus nu strica niciodata !

        Comentariu

        • Consultant constructii
          Membru
          • 17.iun.2008
          • 224

          #19
          Daca centura aceea nu o legi de o centura existenta nu te ajuta cu nimik.

          Comentariu

          • DIY++
            Incepator
            • 26.oct.2007
            • 56

            #20
            am si eu vreo 2 intrebari:
            1. in loc de BCU, tot pentru un zid de compartimentare, de aprox 3m/2.5m, se poate folosi caramida pe lat? adica zidul ar iesi gros de vreo 10cm + maltar.
            2. grinda se face cu fier-beton? se fixeaza bara de fier prin gaurire in grinzile adiacente?
            multumesc

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #21
              Domnule CONSULTANT CONSTRUCTII sinteti amabil ca in masura timpui disponibil sa sintetizati si sa postati pe forum , ce este tencuiala , la ce foloseste tencuiala pe un zid , cind si cum trebuie tencuit ....in fine , cam tot ce este bine de stiut . Va multumesc !
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              Procesare...