Convectoare electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andrelutz27
    Incepator
    • 20.mai.2008
    • 7

    Convectoare electrice

    Buna ziua,

    Nu stiu daca s-a mai discutat aici despre convectoare electrice.
    Eu am gasit ca si firma producatoare Stiebel Eltron.
    stiebel-eltron.de/en/privatkunden/raumheizung/produkte/direktheizung/wand-konvektoren/wand-konvektoren-cns/
    Ce credeti despre ele? Are cineva de pe forum montate? Mentionez ca am ajuns sa ma interesez de ele deoarece momentan nu este gaz in zona si nu vreau sa apelez la o centrala pe lemne.
    Eventual ce variante/firme mai stiti?
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1736

    #2
    Re: Convectoare electrice

    Postat în original de andrelutz27
    Buna ziua,

    Nu stiu daca s-a mai discutat aici despre convectoare electrice.
    Eu am gasit ca si firma producatoare Stiebel Eltron.
    stiebel-eltron.de/en/privatkunden/raumheizung/produkte/direktheizung/wand-konvektoren/wand-konvektoren-cns/
    Ce credeti despre ele? Are cineva de pe forum montate? Mentionez ca am ajuns sa ma interesez de ele deoarece momentan nu este gaz in zona si nu vreau sa apelez la o centrala pe lemne.
    Eventual ce variante/firme mai stiti?
    Dupa parerea mea, atit timp cit pretul curentului electric nu te deranjeaza, convectoarele electrice sint super o.k.
    Sint silentioase, arata mult mai bine decit un radiator si au eficienta ridicata; raportata la alte metode de incalzire care consuma electricitate.
    Neparat pe circuit electric separat fiecare si cu termostat programabil.

    Numai bine,
    DIY

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      #3
      Dupa cum se preconizeaza cred ca toti o sa apelam la energia electrica pentru incalzire.

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        #4
        nu cred ca vom trece in masa pe electric,pina nu se va investi masiv in infrastructura (retele de transport si distributie).sau gresesc ?

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Deja se "investeşte"! Cred ca ai citit şi tu cum se fac aceste dezvoltări pe banii viitorilor abonaţi, care plătesc extinderile de reţea şi apoi "donează" totul furnizorului de energie electrică.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • andrelutz27
            Incepator
            • 20.mai.2008
            • 7

            #6
            Deci nu are nimeni instalat asa ceva la o casa locuita permanent? Credeti ca fata de gaz s-ar merita? Cel putin in prima faza nu se mai cheltuie pe calorifere, tzevi, coturi etc.

            Comentariu

            • gogoson
              Membru Marcant
              • 14.oct.2006
              • 621

              #7
              coloriferele electrice au randament 100% (aproape cel mai mare randament - )
              Problema cu electricul este daca ai o pana de curent, te incalzesti la lumanare, pt ca nu ai solutii alternative.

              Daca ai trifazic si pretul elergiei electrice nu te deranjeaza, sistemul de incalzile electric este cel mai usor de instalat, exploatat si mai ales are un design excelent

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                #8
                Problema cu energia electrica este ca deocamdata sunt zone unde nu poate reteaua sa reziste la un consum mare si va mai dura ceva pana cand o sa se investeasca indeajuns de mult .

                Comentariu

                • gogoson
                  Membru Marcant
                  • 14.oct.2006
                  • 621

                  #9
                  Ca regula generala, contructia sistemului energetic la noi in tara ( incepand de la termocentrala pana la consumator) nu este gandit pentru a fi folosit la incalzire.

                  Deci pe masura ce toti mai multi utilizatori vor trec epe curent pentru incalzire sistemul va intra in colaps.

                  P.S. deabia merge vara si toata lumea foloseste AC.

                  Comentariu

                  • zxm_patrick
                    Membru marcant
                    • 27.iul.2006
                    • 665

                    #10
                    Ai facut investitie sa bagi gaz, acum alti bani sa treci pe curent, dupa care nu rezista sistemul si faci alte investitii pt panouri fotovoltaice, centrale eoliene etc...vai de capul meu...mai bine cumperi o padure
                    "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                    Comentariu

                    • Zsolty007
                      Membru
                      • 30.sep.2007
                      • 217

                      #11
                      buna ziua,

                      Recent mi-am cumparat un convector electric Stiebel Eltron de 2000W (fara programator). Pentru reglarea temperaturii am un reglator care este de la 1 ...pana la 7 numerotat. Intrebarea mea vine acuma ....de unde stiu ca am pus pe 21 sau pe 15... care numar ce temperatura are???? Ias monta si in cronotermostat dar nu prea inteleg cum trebuie sa fac legatura fie prin fir fie fara fir........daca cine ma poate ajuta cu o schema sau ceva informatii despre numeroratarea mai susu mentionata as fi foarte recunoscator...


                      Cu respect zsolty
                      Omul invata cat traieste, nu e nimeni perfect!!!

                      Comentariu

                      • marius26
                        Incepator
                        • 02.nov.2010
                        • 8

                        #12
                        radiatoare nobo

                        salut, are careva instalate radiatoare nobo???, nu stiti sunt ok ca eficienta de incalzire + costuri, m-ar interesa pentru un ap. cu 2 camere, suprafata totala 52 mp
                        daca stie cineva de ele va rog un raspuns. mersi

                        Comentariu

                        • marius26
                          Incepator
                          • 02.nov.2010
                          • 8

                          #13
                          nimeni nimic?

                          Comentariu

                          Procesare...