Schimbare calorifere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bbusiness
    Membru
    • 05.iun.2006
    • 150

    Schimbare calorifere

    Salut,

    Vreau sa schimb caloriferele din apartament, iar preturile la instalatori au urcat destul de mult. Pe de alta parte mi-ar face chiar placere sa fac personal operatiunea asta.

    Poate sa ma ajute cineva cu niste sfaturi, in special ce scule trebuie sa cumpar, pe ce e mai bine sa realizez (polipropilena, cupru), etc

    Merci
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Re: Schimbare calorifere

    Postat în original de bbusiness
    Salut,

    Vreau sa schimb caloriferele din apartament, iar preturile la instalatori au urcat destul de mult. Pe de alta parte mi-ar face chiar placere sa fac personal operatiunea asta.

    Poate sa ma ajute cineva cu niste sfaturi, in special ce scule trebuie sa cumpar, pe ce e mai bine sa realizez (polipropilena, cupru), etc

    Merci
    Sinteti racordat la termoficare sau aveti centrala personala ? Achizitionarea sculelelor necesare + faptul ca de placere nu se pot monta ci trebuie sa va si pricepeti , sigur este mai rentabil , rapid-sigur , sa apelati la un instalator . Daca sinteti la bloc trebuie sa va ginditi numai ce inseamna sa inundati !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • bbusiness
      Membru
      • 05.iun.2006
      • 150

      #3
      Sunt legat la termoficare si o sa ma asigur ca instalatia este golita inainte sa incep lucrarea.

      Am mai vazut la altii ce e de facut si sincer nu pare foarte greu. Probabil ca o sa dureze mult mai mult sa fac operatia singur, dar sunt sigur ca pot sa o fac cu putin ajutor.

      Comentariu

      • DIY
        Living Legend
        • 07.sep.2007
        • 1736

        #4
        Avind in vedere ca radiatoarele respective sint racordate la termoficare eu as insista sa nu uiti de urmatoarele: valve automate de aerisire, robineti de izolare si golire la fiecare calorifer, filtru gravitational la fiecare intrare din distributia comuna.
        Numai bine,
        DIY

        Comentariu

        Procesare...