Cofrag soclu cu burta, beton inca crud

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ovideos2003
    Membru
    • 07.mai.2008
    • 205

    Cofrag soclu cu burta, beton inca crud

    Din cauza ca nu am pus suficiente prinderi cu sarma intre lateralele cofragului elevatiei acesta mi-a facut o burta de vre-o 10 cm in partea de jos chiar pe fatada principala si ma incurca tare ca acolo vine ulterior un trotuar chiar pe langa el plus ca urmeaza sa fie placat cu polistiren si gresie. Betonul B 250 e inca crud doar azi l-am turnat. Este cumva vre-o posibilitate de al ciopli drept cu vre-o scula ceva?Mi-e frica sa ma apuc cu toporul de el sa nu-l stric si mai rau.Va rog o idee buna acum pana nu se intareste . Multumesc.
  • dmih
    Membru Marcant
    • 05.feb.2007
    • 611

    #2
    In privinta asta din pacate nu te pot ajuta, dar ... te sfatuiesc sa scapi repede de dulgher si sa-ti cauti altul.

    Comentariu

    • Moldovan Vasile Dan
      Membru Marcant
      • 15.nov.2006
      • 420

      #3
      dupa decofrare se poate ciopli cu toporul umflatura cu conditia ca 3 saptamani sa pui nimic peste beton

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12086

        #4
        Scoti cofragul dupa citeva zile si barbieresti zidul cu o dalta . Asta e tot ce poti face . In privinta celor care au facut cofragul , se mai intimpla , e fundatie .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6359

          #5
          Postat în original de MIRCEA MAXIMG
          [...] e fundatie .
          Nu este fundaţie, este elevaţie. Şi tocmai de aceea se puteau pune proptele "fără număr". Subscriu la ceea ce a spus dmih.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12086

            #6
            Postat în original de raduca
            Postat în original de MIRCEA MAXIMG
            [...] e fundatie .
            Nu este fundaţie, este elevaţie. Şi tocmai de aceea se puteau pune proptele "fără număr". Subscriu la ceea ce a spus dmih.
            Problema era ce face cu zidul nu cu dulgherul ! Problema " fara numar " duce la costuri mari pina la final asa ca unele mici probleme sint acceptabile .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Seni
              Living Legend
              • 05.mar.2006
              • 3481

              #7
              dulgherul ar trebui pus sa ciopleasca surplusul de beton!
              prea usor li se trec cu vederea greselile si le cautam scuze!

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6359

                #8
                Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                [...] Problema "fara numar" duce la costuri mari pina la final[...]
                Cînd am spus "fără numar" mă refeream la faptul că nimic nu-l împiedica să-şi ia cîteva măsuri de siguranţă acolo unde acestea erau necesare. Oricum, nu cred că aceste costuri de prevenţie vor fi mai mari decît cele cu reparaţiile greşelilor.

                Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                [...] unele mici probleme sint acceptabile.
                Tot aşa se va scuza şi cel care a făcut greşeala.
                Iar dacă data viitoare se va rupe o scîndură a cofrajului de la planşeu pentru că nu a catadicsit să pună un pop acolo unde trebuia şi mare parte din beton se va scurge la nivelul inferior, cine va fi vinovatul de data asta? tot dulgherul? NU, cel care i-a trecut cu vederea prima greşeală, ba l-a mai şi bătut amical pe umăr spunîndu-i "las-o bă că merge-aşa".
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                Procesare...