Temperatura casa izolata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • xplozia
    Incepator
    • 17.aug.2007
    • 91

    Temperatura casa izolata

    In toamna asta vreau sa ma mut intr-o casa nou construta, ridicata anul trecut din caramida Porotherm de 30. Casa este structurata astfel: demisol, parter si etaj mansardat. Etajul mansardat este la fel ca si casa din caramida porotherm de 30 cu placa din beton peste. Intrucat spuneam ca este mansardat etajul, ianinte de a veni cu acoperisul peste pereti, am izolat cu polistiren de 5 peste care s-a pus si plasa cu adeziv. Intrucat nu mai sunt bani pentru terminarea restului de lucrari, doresc sa finalizez lucrarile la interior, pe partea de etaj mansardat, tencuiala, gletuire, vopsire, instalatii electrice, apa si canalizare, astfel incat sa am etajul locuibil. Centrala termica va fi pozitionata la demisol, in bucatarie. Voi fi obligat sa finalizez lucrarile si in bucatarie, pentru a putea monta centrala, dar bucataria nu va fi folosita. Tot pana la toamna doresc sa izolez casa pe dinafara cu polistiren de 10 peste care sa adaug si plasa cu adezivul si sa las asa. Ferestrele sunt montate, PVC cu 5 camere, low-e si argon. De la centrala pleaca caldura cu distribuitori pe fiecare nivel: demisol, parter si etaj mansardat. Casa are o suprafata de aproximativ 150mp utili, impartiti pe 3 nivele, cam 50 mp pe nivel.
    Intrebarea mea, la iarna la -20 grade afara, doresc sa incalzesc normal doar etajul mansardat, restul casei sa las cate un calorifer pentru demisol si un calorifer pentru parter, intrucat nu va fi locuit. Nu sunt usi la incaperile de la parter si demisol. Exista riscul sa inghete apa pe tevile de apa (pe pexal) sau pe incalzire (pe pexal)? Daca exista riscul de inghet cum as putea izola acele tevi. Tevile de incalzire vor trece prin sapa, dar nu va fi turnata anul asta pe parter si demisol, iar tevile de apa vor trece prin perete iar peretii nu vor fi tencuiti anul asta la parter si demisol.
    Cu un polistiren de 10 si cu caramida porotherm de 30 fara incalzire, dar cu ferestre termopan, ce temperatura ar trebui sa am in casa la -20 grade afara?
    Conform acestui document http://www.amvic.ro/Documents/Ext%20...polistiren.pdf la -20 grade afara cu polistiren de 10 ar trebui sa am 0 grade undeva la mijlocul caramizii iar in interior peste 0 grade.
    Oare voi putea locui la iarna in conditiile de mai sus? Sau va trebui sa incalzesc toata casa la parametrii normali.
  • xplozia
    Incepator
    • 17.aug.2007
    • 91

    #2
    Nu stie nimeni cam ce temperatura ar putea fi intr-o casa fara incalzire cu pereti din caramida de 30 porotherm si placata la exterior cu polistiren de 10, daca afara sunt -20 grade? Un calculator sau un studiu pe acesta tema stie cineva?

    Comentariu

    • cristi7521
      Incepator
      • 29.mai.2006
      • 9

      #3
      Temperaturile interioare vor depinde de cantitatea de caldura debitata si de cea care se pierde prin pereti. Nu am inteles ce izolatie ai deasupra mansardei, dar daca la exterior ai 10 cm de polistiren poti sa stai linistit. Probabil la parter o sa ai undeva la 10 grade. Nu cred ca trebuie sa incalzesti toata casa.
      Caz concret: iarna 2007-2008, casa izolata cu polistiren de 8cm, neincalzita, nelocuita, fara izolatie la mansarda, suprafata utila totala 150mp parter + mansarda, apa nu a inghetat in sticla asezata la etaj, locatie Pitesti.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #4
        Postat în original de cristi7521
        [...] nelocuita [...]
        Atentie la acest aspect!
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          O solutie ar fi ca toate tevile care trec prin zonele neincalzite sa le izolati . Izolarea nu reprezinta bani aruncati pe o lucare provizorie ci tevile vor ramine izolate in perete . Daca montati si teuri pt calorifere dar caloriferele nu , izolati si teurile inclusiv teava spre calorifere . In tot cazul TOATE tevile trebuie izolate . In conditiile dvs tevile de caldura sigur nu ingheata iar apa daca se si foloseste , greu sa inghete .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Cateva calcule simplificate

            Comentariu

            • xplozia
              Incepator
              • 17.aug.2007
              • 91

              #7
              Am ajuns la "mometul adevarului"
              Spuneam ca vreau sa ma mut in toamna, a trecut toamna si abia acum am reusit sa termin cu gazele, demersurile au inceput din august.
              Acum am si caldura.
              Ideea este urmatoarea, cand nu aveam caldura la -3 grade afara aveam in casa cu aproximativ 10 grade mai mult ca afara deci undeva la 6-7 grade. Cred ca la -15 grade afara puteau fi si probleme

              Comentariu

              Procesare...