Sudare polipropilena

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vigeak
    Membru marcant
    • 22.oct.2007
    • 406

    #31
    Domnilor, am reusit sa fac lucrarea. am bagat si presiune pe teava, e totul bine. va multumesc! urmeaza scurgere canal... si ape pluviale.
    nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

    Comentariu

    • vigeak
      Membru marcant
      • 22.oct.2007
      • 406

      #32
      Domnule Costi_n, eu in urma cu 5 zile nici nu stiam cum se foloseste aparatul de sudat ppr. acum, sincer, cum sa mai am incredere in lucrarea mea, daca pot aparea probleme si dupa atata experienta, cum aveti dvs.
      nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12069

        #33
        Postat în original de Vigeak!
        Domnule Costi_n, eu in urma cu 5 zile nici nu stiam cum se foloseste aparatul de sudat ppr. acum, sincer, cum sa mai am incredere in lucrarea mea, daca pot aparea probleme si dupa atata experienta, cum aveti dvs.
        Vreti sa aveti incredere ? Testati instalatia cu aer la o presiune cel putin dubla fata de cea la care va fi folosita . Apropo de rezistenta tevii ppr , niste tolomaci au vrut sa probeze cu aer o instalatie la o vila cu 4 nivele . Au bagat 18 atmosfere ! Concluzia ? Instalatia a rezistat insa a cedat un calorifer !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #34
          Postat în original de MIRCEA MAXIMG
          [...] Apropo de rezistenta tevii ppr, niste tolomaci au vrut sa probeze cu aer o instalatie la o vila cu 4 nivele. Au bagat 18 atmosfere ! Concluzia? Instalatia a rezistat insa a cedat un calorifer!
          Eternul şi inteligentul "Gigel"!
          Ca să nu mai spun că prea mare încredere n-aş mai avea nici în caloriferele care n-au cedat... încă.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12069

            #35
            Postat în original de raduca
            Postat în original de MIRCEA MAXIMG
            [...] Apropo de rezistenta tevii ppr, niste tolomaci au vrut sa probeze cu aer o instalatie la o vila cu 4 nivele. Au bagat 18 atmosfere ! Concluzia? Instalatia a rezistat insa a cedat un calorifer!
            Eternul şi inteligentul "Gigel"!
            Ca să nu mai spun că prea mare încredere n-aş mai avea nici în caloriferele care n-au cedat... încă.
            Si eu ma asteptam sa cedeze dar au citiva ani si vad ca nu sint probleme . Apropo , sint TURCESTI !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • vektor
              Incepator
              • 28.feb.2007
              • 86

              #36
              Aproro de polipropilena, credeti ca este buna pentru o instalatie de incalzire la un apartament?

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12069

                #37
                Postat în original de vektor
                Aproro de polipropilena, credeti ca este buna pentru o instalatie de incalzire la un apartament?
                Foarte buna dar numai daca va impacati cu ideea sa le lasati aparente . Datorita grosimii sint greu de ingropat .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • vektor
                  Incepator
                  • 28.feb.2007
                  • 86

                  #38
                  Postat în original de Mircea G
                  Postat în original de vektor
                  Aproro de polipropilena, credeti ca este buna pentru o instalatie de incalzire la un apartament?
                  Foarte buna dar numai daca va impacati cu ideea sa le lasati aparente . Datorita grosimii sint greu de ingropat .
                  Miar place ma-i mult de cit cupru care se oxideaza.

                  Mercii

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12976

                    #39
                    Si cine te tine sa nu il vopsesti?
                    VYS Blog - 100 % D I Y
                    Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

                    Comentariu

                    • stefanev
                      Membru marcant
                      • 05.iul.2007
                      • 437

                      #40
                      cel mai frumos ar iesi cu teava CU flexibila ingropata

                      Comentariu

                      • ioan prodan
                        Membru Marcant
                        • 10.nov.2008
                        • 366

                        #41
                        da chiar alte metode nu exista decat folosirea polipropilenei?
                        chiar am observat ca in romania ce arunca occidentalii de rau noi luam de bun.Polipropilena a inceput sa dispara cu ani in urma in afara .Se mai foloseste dar foarte rar caci au aparut foarte multe sisteme noi cum ar fi multistrato prin presare fara piulite din alea numai ca o presa din aia cu acumulator costa in jur de 1.200 de euro iar in romania se gasesc rar

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12069

                          #42
                          Postat în original de ioan prodan
                          da chiar alte metode nu exista decat folosirea polipropilenei?
                          Din pacate romanii sint saraci si acest lucru ii face sa caute lucruri rezonabile la pret , bune calitativ si usor de pus in opera , cu manopera si scule ieftine ! Pina una alta ppr-ul , cuprul si pexalul indeplinesc aceste conditii . Ca afara se schimba moda ....treaba lor !
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • paul_78
                            Membru
                            • 08.feb.2009
                            • 195

                            #43
                            polipropilena un material bun daca e sudat bine

                            buna ziua la toata lumea, si un sincer la multi ani pentru anul acesta!
                            de curand m-am hotarat sa incep si eu constructia unei instalatii de incalzire si alimentare cu apa calda pentru apartamentul meu, de la o centrala proprie, din consultatiile pe care le-am avut cu alti instalatori am ajuns la concluzia ca ppr este un material f bun , durabil , insa putin inestetic,hotararea fiin luata rugamintea mea catre dumneavoastra ar fi cu pot fac erost de un manual sau cel putin de un material mai elocvent in cea-ce priveste modul de sudare al ppr, precum si timpii de incalzire al matritelor, si racirea lor dupa>
                            -o alta intrebare ar fi daca pentru instalatia de incalzire si de alimentare cu apa calda este neaparat necesar sa folosesc teava cu insertie de al, am vazut ca pretul este un pic mai mare dar , dupa cum am citit aici ea ar trebui cojita de insertia de al inainte de sudura?
                            multumesc ptr ascultare si astept raspunsul dumneavostra.

                            Comentariu

                            • stefanev
                              Membru marcant
                              • 05.iul.2007
                              • 437

                              #44
                              Postat în original de ioan prodan
                              da chiar alte metode nu exista decat folosirea polipropilenei?
                              chiar am observat ca in romania ce arunca occidentalii de rau noi luam de bun.Polipropilena a inceput sa dispara cu ani in urma in afara .Se mai foloseste dar foarte rar caci au aparut foarte multe sisteme noi cum ar fi multistrato prin presare fara piulite din alea numai ca o presa din aia cu acumulator costa in jur de 1.200 de euro iar in romania se gasesc rar
                              introducerea tevei ppr pe piata romaneasca o consider un lucru bun. De ce? pentru ca vad cum se construia inainte... Tevile de apa sub presiune erau din ... plastic. Sunt exact tevile care se folosesc astazi la scurgeri. Comparati grosimea unei tevi de scurgere (bine, inainte e adevarat, se faceau un pic mai groase fata de cele actuale) si teava de ppr. Este adevarat ca la noi tehnologia se imbunatateste mai greu ca in strainatate, insa e un progres. Eu prefer intotdeauna teava de ppr fata de pexal. Preferinta mea la tevi ramane insa teava de cupru in forma de bare dar mai ales cel flexibil (la colac).

                              Comentariu

                              • da_n
                                Banned
                                - Exclus de pe forum -
                                • 10.mai.2009
                                • 1225

                                #45
                                Postat în original de Mircea G
                                Vreti sa aveti incredere ? Testati instalatia cu aer la o presiune cel putin dubla fata de cea la care va fi folosita . Apropo de rezistenta tevii ppr , niste tolomaci au vrut sa probeze cu aer o instalatie la o vila cu 4 nivele . Au bagat 18 atmosfere ! Concluzia ? Instalatia a rezistat insa a cedat un calorifer !
                                ce compresor au folosit?

                                Comentariu

                                Procesare...