Sudare polipropilena

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12069

    #46
    Postat în original de da_n
    Postat în original de Mircea G
    Vreti sa aveti incredere ? Testati instalatia cu aer la o presiune cel putin dubla fata de cea la care va fi folosita . Apropo de rezistenta tevii ppr , niste tolomaci au vrut sa probeze cu aer o instalatie la o vila cu 4 nivele . Au bagat 18 atmosfere ! Concluzia ? Instalatia a rezistat insa a cedat un calorifer !
    ce compresor au folosit?
    Unul meserias , nu o pocnitoare !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • da_n
      Banned
      - Exclus de pe forum -
      • 10.mai.2009
      • 1225

      #47
      Postat în original de Mircea G
      Postat în original de da_n
      Postat în original de Mircea G
      Vreti sa aveti incredere ? Testati instalatia cu aer la o presiune cel putin dubla fata de cea la care va fi folosita . Apropo de rezistenta tevii ppr , niste tolomaci au vrut sa probeze cu aer o instalatie la o vila cu 4 nivele . Au bagat 18 atmosfere ! Concluzia ? Instalatia a rezistat insa a cedat un calorifer !
      ce compresor au folosit?
      Unul meserias , nu o pocnitoare !
      cu toate ca sunt dezamagit de raspuns, va multumesc pentru osteneala

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12069

        #48
        Postat în original de da_n
        Postat în original de Mircea G
        Postat în original de da_n
        Postat în original de Mircea G
        Vreti sa aveti incredere ? Testati instalatia cu aer la o presiune cel putin dubla fata de cea la care va fi folosita . Apropo de rezistenta tevii ppr , niste tolomaci au vrut sa probeze cu aer o instalatie la o vila cu 4 nivele . Au bagat 18 atmosfere ! Concluzia ? Instalatia a rezistat insa a cedat un calorifer !
        ce compresor au folosit?
        Unul meserias , nu o pocnitoare !
        cu toate ca sunt dezamagit de raspuns, va multumesc pentru osteneala
        Pai ce pot sa va spun ...sint niste anii ! Aparatul a fost adus la cerere , de la o firma si asta explica puterea lui .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • emanu
          Membru marcant
          • 06.oct.2008
          • 504

          #49
          Postat în original de Mircea G
          Nu exista alta solutie decit cea spusa de mine . Vrea sa faca asa , bine , nu vrea , sa sparga peretii pt a incapea aparatul !
          Poate folosi cuple rapide ca sa se conecteze pe teava!



          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12069

            #50
            Da , poate fi o solutie numai ca eu ma gindeam sa foloseasca acelasi material , adica ppr . Zilele trecute am mai vazut ceva nou , eu doar presupuneam si n-am fost pus in situatia sa am nevoie ...Datorita proastei gindiri , de unde si cum sa se inceapa si cum sa se termine , ultima legatura la o ct nu se putea face . Loc strimt , imposibil de tras de tevi dreapta -stinga ...asa ca meseriasul respectiv a folosit doua aparate ...
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • dummy_
              Membru marcant
              • 16.mai.2009
              • 673

              #51
              Postat în original de ioan prodan
              da chiar alte metode nu exista decat folosirea polipropilenei?
              chiar am observat ca in romania ce arunca occidentalii de rau noi luam de bun.Polipropilena a inceput sa dispara cu ani in urma in afara .Se mai foloseste dar foarte rar caci au aparut foarte multe sisteme noi cum ar fi multistrato prin presare fara piulite din alea numai ca o presa din aia cu acumulator costa in jur de 1.200 de euro iar in romania se gasesc rar
              exista si varianta fara acumulatori care merg si la diametre mai mari ale tevii , dar faptul ca nu se utilizeaza nu e pretul sculei ci din cauza pretului fitingurilor masina in sine nu e scumpa

              Comentariu

              • dali
                Incepator
                • 19.iun.2010
                • 84

                #52
                imbinare ppr

                salutari ....am si eu o intrebare ..stiti cumva daca pot lipi teava ppr alb compozit cu coturi ppr verde compozit...exista neconcordante intre ele...........mersi de raspunsuri...

                Comentariu

                • insolventul
                  Membru
                  • 26.iul.2012
                  • 236

                  #53
                  Răspuns la: imbinare ppr

                  Se poate lipi.

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3640

                    #54
                    Răspuns la: imbinare ppr

                    Postat în original de dali
                    salutari ....am si eu o intrebare ..stiti cumva daca pot lipi teava ppr alb compozit cu coturi ppr verde compozit...exista neconcordante intre ele...........mersi de raspunsuri...
                    Se poate lipi fara nici o problema.

                    Comentariu

                    • cik
                      Membru
                      • 13.iun.2006
                      • 181

                      #55
                      Achizitionare Aparat Lipire PPR

                      Va salut!

                      Am achizitionat acum 2 zile un aparat de la firma GO-ON, la un pret de 179,99 lei. Toate bune si frumoase, am reusit sa fac vreo 5 lipituri ca la carte, dupa care dupa fiecare lipitura trebuia sa curat atat interiorul cat si exteriorul bacurilor(am facut instalatia cu teava de fi20). Ramane ceva material pe bacurile plitei si mi-e frica pe viitor sa nu afecteze calitatea lipiturii. Plita a fost setata la 260-270 grade C.

                      Sa ma duc inapoi cu aparatul? Am gresit eu cu ceva?

                      VA MULTUMESC!

                      O zi buna!

                      Comentariu

                      • john25
                        Membru Marcant
                        • 10.mar.2010
                        • 304

                        #56
                        Răspuns la: Sudare polipropilena

                        ppr este un sistem invechit si plin de probleme,incercati pex/al cu racorduri sertizate ,ieftin sigur si durabil in timp.
                        in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2297

                          #57
                          Răspuns la: Sudare polipropilena

                          Postat în original de john25
                          ppr este un sistem invechit si plin de probleme,incercati pex/al cu racorduri sertizate ,ieftin sigur si durabil in timp.
                          Cred ca ati vrut sa spuneti Pe-Xa sau Pex.
                          Intr-o instalatie moderna ce functioneaza la temperaturi mici, PPR-ul este exact ce trebuie, ieftin si eficient.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12069

                            #58
                            Răspuns la: Achizitionare Aparat Lipire PPR

                            Postat în original de cik
                            Va salut!

                            Am achizitionat ... un aparat de la firma GO-ON.... ..am reusit sa fac vreo 5 lipituri ca la carte, dupa care dupa fiecare lipitura trebuia sa curat atat interiorul cat si exteriorul bacurilor... Ramane ceva material pe bacurile plitei si mi-e frica pe viitor sa nu afecteze calitatea lipiturii. Plita a fost setata la 260-270 grade C.
                            Cel mai probabil este calitatea slaba a bacurilor , nu au acoperire cu teflon . Nu va ramine decit sa curatati bacurile dupa sudura , cu o cirpa uscata , sau sa cumparati alt set de bacuri mai pricopsit .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • john25
                              Membru Marcant
                              • 10.mar.2010
                              • 304

                              #59
                              Răspuns la: Răspuns la: Sudare polipropilena

                              Postat în original de cheluakame
                              Cred ca ati vrut sa spuneti Pe-Xa sau Pex.
                              Intr-o instalatie moderna ce functioneaza la temperaturi mici, PPR-ul este exact ce trebuie, ieftin si eficient.
                              pt cei cu putine pretentii si care sunt dispusi sa riste este ok.calculati cit timp se pierde pt a executa o instalatie in ppr.sudura nu este niciodata garantata.cei ce o folosesc stiu mai bine dezavantajele.
                              in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                              Comentariu

                              • cheluakame
                                Living legend
                                • 27.oct.2012
                                • 2297

                                #60
                                Răspuns la: Sudare polipropilena

                                Domnule, toata lumea cunoaste stie ca lipitura polipropilenei este cea mai buna daca este executata corect. Ca instalatorul este Dorel si lipeste teava de 20 mm cu 300*C si mai face si miscari rotative cand le mufeaza ...

                                Dupa cum spuneam, intr-o instalatie moderna calculata pentru temperaturi mici PPRul este un material bun (ieftin si eficient). Dar deja dam in offtopic. Nu stiu cate lipituri de PPR sau CU ati vazut dumneavoastra sa curga, insa eu nu am intalnit, si culmea, erau si produse turcesti.
                                Daca stam sa ne contrazicem de ce una e mai buna si una nu pierdem saptamani. Fiecare alege produsul care il avantajeaza (tinand cont ca circul max 55*C prin instalatie, PPR-ul cu fibra este perfect in cazul meu).
                                iTermice --- Sursa ta de caldura

                                Comentariu

                                Procesare...