Sudare polipropilena

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihaiela1977
    Incepator
    • 28.ian.2007
    • 84

    Sudare polipropilena

    la aparat sunt niste bacuri mama si tata cum se face lipirea?
    eu am bagat teava in mama si cotul in tata dupa care le-am inbinat.nu stiu daca am procedat bine?lipirea a fost facuta cred eu bine .
    teava cu insertie de aluminiu este pt. apa calda?lipirea se face la fel ca cea de la apa rece?dece teava de apa calda intra asa greu in aparat fata de cea de apa rece care nu are insertia?
    la ce tenperatura este indicat sa functioneze aparatul 260 grade ?
  • codreanu
    Membru
    • 18.sep.2006
    • 263

    #2
    la teava cu insertie de aluminiu trebuie indepartat aluminiu pe portiunea de lipire

    Comentariu

    • BGDAN
      Incepator
      • 23.mar.2007
      • 30

      #3
      lipirea se face astfel:
      -bacul tata se introduce in fiting
      -in bacul mama si introduce teava
      Teava ppr cu insertie se foloseste la apa calda, iar cea fara se foloseste numai la apa rece.Daca se foloseste ppr fara insertie la apa calda , aceasta va face o "valuri" intre punctele de sustinere .
      PPR fara insertie se poate folosi la apa calda , numai daca acesta vine ingropat.
      Sudura se face la fel pentru ambele.

      Comentariu

      • mihaiela1977
        Incepator
        • 28.ian.2007
        • 84

        #4
        multumesc
        cu ce se indeparteaza insertia?

        Comentariu

        • mihaiela1977
          Incepator
          • 28.ian.2007
          • 84

          #5
          la ce temp. se lucreaza mai bine?

          Comentariu

          • mihaiela1977
            Incepator
            • 28.ian.2007
            • 84

            #6
            este obligatoriu sa incalzesti ambele capete deodata?

            Comentariu

            • BGDAN
              Incepator
              • 23.mar.2007
              • 30

              #7
              insertia se indeparteaza cu o "ascutitoare"(care o gasesti in comert).
              De preferat este ca ambele capete sa se incalzeasca in acelasi timp.

              Comentariu

              • edy_100
                Incepator
                • 21.aug.2006
                • 9

                #8
                AJUTOR MONTARE INSTALATIE CALDURA

                Vreau sa imi execut singur instalatia de incalzire cu polipropilena. M-am interesat si pe la mesteri costa in jur de 100 ron de montat un calorifer. Asa ca m-am hotarat sa imi fac singur instalatia. Problema mea este ca mi-ar fi de ajutor ceva imagini sau sfaturi concrete cum se utilizeaza aparatul de lipit polipropilena. L-am cumparat cu toate ustensilele inclusiv "ascutitoarea" dar nu prea stiu cum se folosesc toate instrumentele asa ca va rog un help mi-ar prinde bine. VA multumesc.

                Comentariu

                • Dumitru popa
                  Membru marcant
                  • 28.aug.2006
                  • 407

                  #9
                  Ascutitoatea (calibratorul ) se introduce pe capatul tevii si se roteste spre dreapta pana iese spanul uniform defapt se simte la mana o schimbare a fotei cu care se invate, adica la inceput mai usor pentru ca spanul nu este continuu. Pentru aceasta va trebuii sa faceti cateva probe sticand un capat de teava si cateva mufe. N-am lucrat cu asa ceva dar am vazut cand ne-au shimbat tevile de la RADET in apartamente. Dar am observat ca daca inadirea nu a fost facuta bine (probabil ca a existat un pic de joc la imbinare) tevile au iesit lipite stamb. Cel mai rau a fost cand au bagat presiune in ele, atunci s-au strambat si mai mult si a trebuit sa fac niste bride sa le prind de pereti pentru ca executantii le-au lasat asa. Va doresc succes, mare lucru nu e sunt sigur ca va veti descurca si veti mai face si la altii daca ati facut investitie in dispozitivul de lipit. Eu am lucrat numai cu tevi de pexal si mai nou cu cupru. Si mie mi s-a parut mult 100 ron pentru montarea unui calorifer.

                  Comentariu

                  • edy_100
                    Incepator
                    • 21.aug.2006
                    • 9

                    #10
                    Multumesc de sfat. Am gasit un ghid dar este in alta limba decat cea materna. Asa ca ceva poze mi-ar di de un real ajutor. Ma gandesc ca poate cineva de pe forum se ocupa cu asa ceva si are posibilitatea sa faca niste poze si sa le posteze pe forum. Astept ceva poze. Multumesc mult.

                    Comentariu

                    • vigeak
                      Membru marcant
                      • 22.oct.2007
                      • 406

                      #11
                      Sudura polipropilena

                      cum se foloseste o trusa de sudat polipropilena? mesterul nu mai are timp sa vina, asa ca nu am decat sa ma apuc eu de treaba. evident instalatie de apa rece, bransament nou. am teava de un tol (32 parca), am cateva coturi, teuri, robineti... si santul sapat la 1metru.
                      nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        #12
                        Re: sudura polipropilena

                        Pe foarte scurt, cam aşa: http://www.youtube.com/watch?v=mD93__cPV2M
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • vigeak
                          Membru marcant
                          • 22.oct.2007
                          • 406

                          #13
                          perfect. multumiri. am gasit si trusa. 230ron.
                          nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #14
                            În privinţa regimului de lucru (timpi, temperaturi etc.) mai întrebaţi pe cineva de specialitate, nu vă ghidaţi doar după acel filmuleţ. Spor la treabă!

                            Postat în original de Vigeak!
                            [...] am gasit si trusa. 230ron.
                            Unde? (dacă nu se poate da răspunsul pe forum, atunci pe MP)
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • vigeak
                              Membru marcant
                              • 22.oct.2007
                              • 406

                              #15
                              e o trusa turceasca. eu sunt din Giurgiu. nu e un magazin caruia sa nu-i poata fi dat numele, dar din respect pentru anumite reguli nu am sa o fac. in schimb, e un pret bun si poate fi gasit si in alte locuri.
                              nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                              Comentariu

                              Procesare...