Panta calorifer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • starchim01
    Incepator
    • 19.iul.2008
    • 27

    Panta calorifer

    Ce panta trebuie sa aiba radiatoarele?Am o inst. de icalzire cu circulatie naturala.Radiatoarele trebuie montate cu panta de la tur la retur s-au cu panta retur-tur?De ce?
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #2
    stiu ca undeva la 0,3%,panta dinspre tur.

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1736

      #3
      Re: Panta calorifer

      Radiatoarele se monteaza orizontal; fara discutie. Pentru tevi, insa, se recomanda o panta de 1.5-3% atit pe tur cit si pe retur cu punctul de minim la cazan, deasupra nivelului robinetului de golire.
      Atentie marita la calcularea diametrelor tevilor, diametre de cu totul alta dimensiune decit la circulatia fortata. De asemeni, atentie marita la modul cum rezolvi aerisirea. Nu uita de dimensionarea corespunzatoare a vasului de expansiune in raport cu pozitia lui exacta.

      Mai sint si alte amanunte de luat in calcul si, ca de obicei, recomand angajarea unui proiectant.

      Numai bine,
      DIY

      P.S. @crinaelena: 0.3% nu e din instalatii ci din mecanica fina

      Comentariu

      • starchim01
        Incepator
        • 19.iul.2008
        • 27

        #4
        Buna dimineata.Eu stiu ca ,radiatoarele se monteaza cu panta de la tur catre retur pentru a permite golirea lor,dar si pentru o mai buna circulatie a apei.Altii spun ca trebuie montate cu panta de la retur catre tur fiindca se dezaerisesc mai bine.Tevile sunt montate corect,si cazanul este mai jos decat inst.Cearta este in legatura cu panta radiatoarelor.

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3639

          #5
          Radiatoarele se monteaza orizontal.

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            #6
            Re: Panta calorifer

            Postat în original de DIY
            Radiatoarele se monteaza orizontal; fara discutie. Pentru tevi, insa, se recomanda o panta de 1.5-3% atit pe tur cit si pe retur cu punctul de minim la cazan, deasupra nivelului robinetului de golire.
            Atentie marita la calcularea diametrelor tevilor, diametre de cu totul alta dimensiune decit la circulatia fortata. De asemeni, atentie marita la modul cum rezolvi aerisirea. Nu uita de dimensionarea corespunzatoare a vasului de expansiune in raport cu pozitia lui exacta.

            Mai sint si alte amanunte de luat in calcul si, ca de obicei, recomand angajarea unui proiectant.

            Numai bine,
            DIY

            P.S. @crinaelena: 0.3% nu e din instalatii ci din mecanica fina
            ca sa fiu cinstit,eu am luat valoarea asta din manualul de instalare a lui Supraclass de la Junkers....cit priveste mecanica fina,e de discutat.
            spre ex. traseele(profilele longitudinale) la calea ferata,pantele la canalizari (parca) se dau in promile,nu in procente....ce are mecanica fina cu sina de cale ferata,ma rog.

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              #7
              1,5-2%...adica dif. de 15-20 mm/m de la un calorifer la altul....practic cum realizezi asta ? 0,3% inseamna 3mm/m,adica la 3 m distanta,aproape un centimetru.....mie mi se pare mai aproape de realitate....stiu ca discutam de panta tevilor, nu a dif. de nivel intre doua calorifere vecine....dar inca odata,cum realizezi practic asta ?

              Comentariu

              • DIY
                Living Legend
                • 07.sep.2007
                • 1736

                #8
                Re: Panta calorifer

                Postat în original de crinaelena
                <<...>>ca sa fiu cinstit,eu am luat valoarea asta din manualul de instalare a lui Supraclass de la Junkers....cit priveste mecanica fina,e de discutat.
                spre ex. traseele(profilele longitudinale) la calea ferata,pantele la canalizari (parca) se dau in promile,nu in procente....ce are mecanica fina cu sina de cale ferata,ma rog.
                ... asta-i un fel de "unde dai si unde crapa" ...

                Comentariu

                • DIY
                  Living Legend
                  • 07.sep.2007
                  • 1736

                  #9
                  Postat în original de crinaelena
                  1,5-2%...adica dif. de 15-20 mm/m de la un calorifer la altul....practic cum realizezi asta ? 0,3% inseamna 3mm/m,adica la 3 m distanta,aproape un centimetru.....mie mi se pare mai aproape de realitate....stiu ca discutam de panta tevilor, nu a dif. de nivel intre doua calorifere vecine....dar inca odata,cum realizezi practic asta ?
                  Cum realizezi o astfel de instalatie? Mai greu decit pe cea cu circulatie fortata; asta-i clar. De obicei, tevile merg printr-un subsol tehnic si-atunci nu e problema cu realizarea pantei.

                  Nu uita, te rog, ca discutam despre circulatie gravitationala si singura presiune disponibila in sistem este cea data de coloana de apa! In concluzie, daca pierderile de sarcina sint mai mari decit 95% din presiunea disponibila, toata instalatia trebuie regindita si recalculata. Da, in cazul instalatiilor gravitationale calculul si alegerea dimensiunilor (tevilor, radiatoarelor) ajunge sa se faca de cel putin doua ori. O panta de 2% se considera coeficient de siguranta in cazul in care diferenta aceea este de exact 5% sau foarte aproape.
                  In plus, instalatiile gravitationale functioneaza, de obicei, cu temperaturi inalte (95-75) si cu vas de expansiune deschis. In concluzie, panta recomandata de mine (si nu numai!) ajuta si la eliminarea aerului din instalatie.
                  Cam asta ar fi, extrem de succint!, despre instalatiile cu circulatie naturala ...

                  Numai bine,
                  DIY

                  Comentariu

                  • DIY
                    Living Legend
                    • 07.sep.2007
                    • 1736

                    #10
                    Postat în original de starchim01
                    Buna dimineata.Eu stiu ca ,radiatoarele se monteaza cu panta de la tur catre retur pentru a permite golirea lor,dar si pentru o mai buna circulatie a apei.Altii spun ca trebuie montate cu panta de la retur catre tur fiindca se dezaerisesc mai bine.Tevile sunt montate corect,si cazanul este mai jos decat inst.Cearta este in legatura cu panta radiatoarelor.
                    Care cearta?
                    Radiatoarele se monteaza perfect orizontal!
                    Daca tu vrei sa le montezi cu panta (m-am pierdut la faza cum panta radiatoarelor ajuta circulatia, asa ca o voi ignora-o) pentru golire ... atunci (avind in vedere faptul ca exista o diferenta de ceva cm intre racordul radiatorului si limita sa superioara; idem la partea inferioara) as sugera o panta de vreo 20% ... ca sa le poti goli . Dupa aceea, sa faci si niste poze sa le postezi aici.

                    Lasind gluma la o parte, oare n-ar fi momentul sa te adresezi unui proiectant?!?

                    Numai bine,
                    DIY

                    Comentariu

                    • starchim01
                      Incepator
                      • 19.iul.2008
                      • 27

                      #11
                      Cearta este la mine in familie.O sa revin cu amanunte.Oricum, eu va multumesc pentru informatiile date.

                      Comentariu

                      • starchim01
                        Incepator
                        • 19.iul.2008
                        • 27

                        #12
                        Inainte de a posta un mesaj cat o zi de post,mai am o intrebare:ce i-mi recomandati sa pun atunci cand fac filete la teava:ulei,apa,vaselina s-au nu pun nimic.

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Postat în original de starchim01
                          Inainte de a posta un mesaj cat o zi de post,mai am o intrebare:ce i-mi recomandati sa pun atunci cand fac filete la teava:ulei,apa,vaselina s-au nu pun nimic.
                          Pasta de filete !
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • zxm_patrick
                            Membru marcant
                            • 27.iul.2006
                            • 665

                            #14
                            Sa ne spui neaparat daca ti-a reusit instalatia!
                            "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                            Comentariu

                            • starchim01
                              Incepator
                              • 19.iul.2008
                              • 27

                              #15
                              panta!?

                              Eu sunt inst.de meserie,am absolvit sc.profesionala in 1990 martie,cand am si fost angajat,la ceea ce era atunci sectia mecano-energetic la o fosta mare fabrica.De atunci a trecut multa vreme si de sectie s-a ales praful.Chestia cu panta am fost invatat de inst. mai batrani si mai cu experienta decat mine.Insa ,eu am vreo 6 carti despre instalatii si nicaieri nu scrie despre panta la radiatoare,si ma gandesc ca ar fi scris.Oricum nimeni nu mi-a explicat clar despre panta.Cea ce inseamna ca acestea se MONTEAZA PERFECT ORIZONTAL.Lucru pe care l-am sustinut si eu de multe ori dar...Am intrat in conflict cu multe persoane care sustin panta ori de la tur catre retur ,ori de la retur catre tur si toti vin cu argumente pro.Si eu impotriva tuturor e cam greu. Despre instalatie:instalatia pe care o am ,a fost facuta acum 12 ani si functioneaza destul de bine .DAR...cum sa-i lamuresc eu pe cei din familie ca tevile se izoleaza?Tevile(de otel) dau caldura,asta mi se spune tot timpul inclusiv de catre oameni de meserie.Casa este construita pe lungime,asta inseamna cam 30 metri teava tur+30 retur.Prin izolare as castiga enorm la caldura data de radiatoare cele care de fapt incalzesc,si de fapt as castiga la ultimele radiatoare.Iar in holul care este lung as putea monta un radiator de vreo 5 elementi(am unul deja montat cu 12 elementi,6 coloane si care sta inchis deoarece incalzesc tevile,si uite asa platim o gramada de gaz consumat aiurea,corect?)Acum ce sa mai zic,despre scuzele gen se umfla garnitura/canepa spuse atunci cand nu se face o etansare perfecta,spuse de catre unii mult mai destepti decat mine(s-au nu?)Mai discutam,fiindca nu-mi pare rau ca ma-m inscris pe acest forum.Si mai bine sa gresesc aici, decat la munca.Saptamana care incepe sa va aduca multi bani,sanatate etc.

                              Comentariu

                              Procesare...