Unde tinem sticlele de vin si bautura?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • razvyyc
    Membru Marcant
    • 04.ian.2008
    • 450

    #16
    Sunt vinuri si vinuri... unele se pastreaza in pozitie orizontala, altele inclinate in jos (spre exemplu unele sampanii). Altele inclinate cu dopul in sus. Altele se depoziteaza in pozitie verticala, cu dopul in sus. De obicei aceasta pozitie de depozitare este frecvent intalnita in cramele de depozitare, acolo unde nu se intra decat cu ocazii speciale, pentru degustari. Aceasta metoda de depozitare este adoptata pentru ca in aceste condiţii, pe sticle se dezvoltă cu uşurinţă un mucegai negru, care se hrăneşte cu alcoolul evaporat din vin şi care înnobilează, de-a lungul timpului, licoarea. Des intalnit acest mod de depozitare in Burgundia, Tokaji, crame din Moldova, si prin Italia (Toscana, Piemonte, etc).

    Comentariu

    • embedded
      Membru
      • 08.iun.2006
      • 160

      #17
      Re: Unde tinem sticlele de vin si bautura?

      daca nu aveti unde le tine, dati-mi-le mie ca le tin eu


      Postat în original de AdelaTm
      As dorii sa stiu despre cum as putea sa tin sticle de vin?L-a inceput ma gandeam,ca ar fi indicat sa ma ajutati cu o schita a unui dulap de vinuri.
      Am vazut unele la televizor sub forma de butoi,sau sa intreb sa-mi spune-ti totul despre un bar.
      Am o colectie de 50 de sticle de bautura si noi si vechi,in principal vin,desi acolo poate as vrea sa tin si doze de bere.Am vazut apoi un sistem de pastrat sticle la rece (frigider),dar acesta consuma curent si destul de mult ,la dimensiunea lui.
      Deocamdata il tin intr-un dulap.Am si un demisol unde temperatura e mai mica.
      As vrea ceva sa realizez manual,cu un design deosebit,dar nu la niste preturi sa nu ma ajunga la 500 de euro.
      As putea realiza ceva cu rigips.Astept idei,poze,schite.

      Comentariu

      • danero2005
        Incepator
        • 28.oct.2007
        • 1

        #18
        Postat în original de RaduCA
        @ helerea nicolae: Din cîte am mai văzut, sticlele din poza Dvs. nu stau în poziţia corectă pentru vinul de colecţie (pluta trebuie să fie permanent udă, ca să se umfle şi să nu permită absolut deloc aerului să pătrundă).

        Încă o variantă.
        buna ai idee de unde se pot lua asa ceva , ma refre la caramizi (vinul il am eu :P)

        multumesc mult

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #19
          Postat în original de danero2005
          buna! ai idee de unde se pot lua asa ceva, ma refer la caramizi (vinul il am eu :P) [...]
          Încerc să-mi aduc aminte unde am gasit poza. Imediat ce am un rezultat, îl voi posta aici.


          P.S. Detaliile cu degustarea... după livrarea comenzii.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • DjBoBo
            Incepator
            • 28.mai.2008
            • 47

            #20
            Temperatura optima ptr pastrarea vinului este de 12-14 grd celsius.

            Comentariu

            Procesare...