Presiunea apei din instalatia de incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    Presiunea apei din instalatia de incalzire

    Salutari tuturor !
    Am o centrala de apartament pusa in functie in luna iunie anul trecut.Toata iarna trecuta am avut o problema cu presiunea in circuitul de incalzire,in sensul ca imi scadea presiunea foarte incet,dar sigur.Intr-un interval de 2 saptamani scaderea era de la 1,2 la 1 bar.Am facut verificari si para-verificari,dar n-am gasit nicio prelingere de apa din instalatie.Nu am elemente de imbinare ascunse prin pereti,toate sunt la vedere,iar instalatia este relativ mica (stau intr-o garsoniera),asa ca este usor de verificat.Cu toate acestea,chiar si acum,cand incalzirea este oprita,imi scade incontinuu presiunea (de la 1 bar cat a fost in luna mai,la o temperatura a apei de 20 grade,la 0,9 bari saptamana trecuta,cand am bagat un pic de apa ca sa cresc din nou presiunea).Repet,nu am niciun fel de pierderi in instalatie.Poate cineva sa-mi lumineze creierul si sa-mi spuna de ce scade presiunea si cum este posibila aceasta scadere fara a exista pierderi ?
    Multumesc mult.
    LARGO AL FACTOTUM
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Pot exista pierderi fara a fi vizibile prin umezire ci numai pri urmele lasate din evaporarea apei . Pierderile pot fi atit pe instalatie cit si in centrala . Primul lucru care se poate face acum , inchideti caldura , tur si retur , si urmariti presiunea . daca mai scade , buba este in ct , daca nu scade , buba este pe instalatie . Inchis caldura inseamna inchis robinetii de tur si retur !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • crinaelena
      Living Legend
      • 11.sep.2007
      • 1596

      #3
      poate fi si pe la vasul de expansiune.....ventilul prost.

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1688

        #4
        Va multumesc frumos.Voi urmari sugestiile dvs.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        Procesare...