Nivel de iluminare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • komy
    Membru Marcant
    • 22.iul.2008
    • 442

    Nivel de iluminare

    Cu ocazia primului meu post pe acest forum tin sa salut pe toata lumea.
    Situatia este urmatoarea:
    Doresc sa aflu cu cat poate sa influenteze o plafoniera din aceea cu globul din sticla mata nivelul de iluminare dintr-o camera.
    Calculele le-am facut corespunzator sa imi aflu numarul de lucsi necesar in camere doar ca atunci cand pun globul de sticla parca se mai micsoreaza nivelul de iluminare.
    Rezumand: as vrea sa stiu daca v-ati confruntat cu aceasta situatie si cat ati apreciat ca obtureaza sticla mata.
    Va multumesc.

    Numai bine!
    Imi place lumina!
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Bine ai venit pe forum!


    E greu de stabilit cat influenteaza, cat este de permisiva sau nu sticla respectiva pentru lumina cat reflecta inapoi si cat absoarbe. Poate doar cu un aparat la fata locului. Se impun niste conditii mai speciale de iluminare?
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • komy
      Membru Marcant
      • 22.iul.2008
      • 442

      #3
      Nu se impun conditii speciale.. Solutia este pentru un apartament unde au fost inlocuite becurile cu incandescenta cu unele economice. Acestea din urma sunt skylight si la 24W care e echivalentul la 100W bec cu incandescenta. Treaba e ca unul economic are 1000 candele(lumeni) iar unul de 100W incandescent are 1350 candele(lumeni). Din acest motiv in vechiul corp de iluminat se impune atasarea suplimentara a unui bec pentru a pastra acelasi nivel de iluminare. Eram curios sa aflu daca si sticla mata este pe categorii - cu anumite nivele de obturare a fluxului luminos.

      Numai bine!
      Imi place lumina!

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Becuri de genu skylight e posibil sa nu ofere performante prea bune. Un bec Osram sau Philips isi va spune cuvantul intotdeauna. Nu fac reclama dar intotdeauna fiind diferente de pret substantiale am mai incercat si alte marci de becuri economice si tot timpul a fost ceva care m-a dezamagit gen lumina slaba, temperatura culorii luminii obositoare, lipsa de fiabilitate in conditii de utilizare normala etc.

        P.S. Candela este unitatea de baza pentru masurarea luminii vizibile, pe cand lumenul este fluxul luminos emis pe un steradian de un punct luminos care are intensitatea de o candela.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • ionutdriver
          Membru
          • 04.oct.2009
          • 112

          #5
          Cum se fac calculele pentru aflarea necesarului de lucsi intrun anumit spatiu?

          Comentariu

          • Codex
            Membru
            • 12.mai.2006
            • 253

            #6
            sunt 2 metode de calcul:

            1. metoda coeficientilor
            2. Metoda punct cu punct

            Cu stima
            Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

            Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

            Electrician autorizat IIA + IIB

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Se fac calcule pentru a se stabili cate corpuri de iluminat sunt necesare pentru a obtine anumite valori.

              Necesarul de lumina pentru anumite tipuri de activitati este standardizat, in sensul ca sunt valori recomandate pentru activitatea respectiva desfasurata in incapere.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • ionutdriver
                Membru
                • 04.oct.2009
                • 112

                #8
                M-ati lamurit amandoi, bustean...

                Haideti sa o luam altfel. Cred ca ar fi de folos pentru toti utilizatorii forumului, interesati, sa gaseasca aceste date aici. Eu le-am cautat si nu prea le-am gasit sau probabil nu am stiut exact ce caut.

                1.Unde se gasesc aceste valori standardizate si recomandate , sau mai exact care sunt ele?
                2. Rog o descriere cat mai detaliata a celor doua metode de mai sus. (coeficienti si punct cu punct.)Pentru exemplificare sa luam:

                a) o camera de 3x4m si h 2,5m, in care sa avem lumina alba pentru citit, la nivelul de 70-80 cm. Lumina sa fie cat mai uniform difuzata pe toata suprafata camerei. Pereti albi, podea neutra.

                b) un spatiu de de 10x8m cu un h mai inalt sa zicem 5-6 m, lumina galbena sau alba uniform difuzata, suficient de puternica incat sa poata permite printre altele si cititul. Pereti albi, podea inchisa.

                3. Care sunt diferetele intre lumina alba si cea galbena? Avantaje/dezavantaje.

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  #9
                  Incercati dialux. Este un software care va ajuta nu numai in alegerea iluminatului potrivit cat si in dispunerea acestuia, tipul de iluminat care s-ar preta la acea incapere, etc. Este foarte intuitiv si o sa gasiti inclusiv corpurile de iluminat recomandate. http://www.dialux.com/
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  • ionutdriver
                    Membru
                    • 04.oct.2009
                    • 112

                    #10
                    Am incercat l-am instalat, m-am invartit vreo 2 ore prin el, si nu am rezolvat nimic. Spre exemplu, rulam dialux 4.7 light unde aveam o incapere incapere de 8x12 h 8m, am ales niste spoturi de 36W si am primit la distributie 8x10 randuri.Cand am schimbat becurile cu ceva lampi de 400 w, au ramas tot atatea corpuri, si am obtinut peste 4.000.000 lumeni la un consum de ~33600W/h.

                    Totusi cateva date si informatii ajutatoare nu strica, mai ales daca luam in considerare datele de mai sus...

                    Comentariu

                    • Codex
                      Membru
                      • 12.mai.2006
                      • 253

                      #11
                      Postat în original de driver®
                      M-ati lamurit amandoi, bustean...
                      Pentru a gasi pe un forum o parte din normativ (pentru metoda coeficientilor) si calcul nu tocmai usor (pentru metoda punct cu punct) consider ca este o cerinta cam mare.

                      Programul indicat de colegul forumist raducu_ilie cred ca ar trebui sa fie raspunsul cel mai bun.

                      Cu stima
                      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                      Electrician autorizat IIA + IIB

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Exista o carte care se numeste Manual de instalatii, respectiv aveti nevoie de volumul Instalatii electrice si de automatizare. In prima parte a acestei carti, in 125 pagini se vorbeste despre Sisteme de iluminat.

                        Calculele nu sunt la indemana oricui, exista multi coeficienti dependenti de tipul corpului de iluminat, de amplasarea acestuia etc. Este mai greu sa incepem sa povestim aici formule matematice si sa ne incurcam in ele.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • ionutdriver
                          Membru
                          • 04.oct.2009
                          • 112

                          #13
                          Am gasit intrun normativ ca necesarul de lucsi pentru citit cum ar fi o sala de clasa este 500. Totodata lucsi sunt in trepte 500-750 etc.
                          Asta doream sa gasesc.
                          O sursa de lumina asigura necesarul de lucsi in functie de caracteristicile ei si de particularitatile spatiului. Mai pe scurt in functie de fluxul luminos si de reflexia peretilor.

                          Comentariu

                          • electricman
                            Membru Marcant
                            • 26.iul.2009
                            • 691

                            #14
                            Postat în original de driver®
                            Am gasit intrun normativ ca necesarul de lucsi pentru citit cum ar fi o sala de clasa este 500. Totodata lucsi sunt in trepte 500-750 etc.
                            Asta doream sa gasesc.
                            O sursa de lumina asigura necesarul de lucsi in functie de caracteristicile ei si de particularitatile spatiului. Mai pe scurt in functie de fluxul luminos si de reflexia peretilor.
                            Vezi daca te ajuta asta!
                            Fișiere Atașate
                            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                            Comentariu

                            • 53mihai
                              Incepator
                              • 17.mai.2018
                              • 1

                              #15
                              Răspuns la: Nivel de iluminare

                              Postat în original de Codex
                              sunt 2 metode de calcul:

                              1. metoda coeficientilor
                              2. Metoda punct cu punct

                              Cu stima
                              Exista o carte mai veche : proiectarea instalatiilor de iluminat autori C. Bianchi O. Centea ... are 411 pagini. eu am lucrat in proiectare si am proiectat iluminat la hale industriale si asa ca hoby in domeniul domestic. Am lucrat cel mai mult cu Metoda factorului de utilizare.
                              Primele 4 etape sunt:
                              1 Alegerea sistemului de iluminat
                              2 alegerea corpurilor de iluminat
                              3.Amplasarea corpurilor de iluminar
                              4. dimensionarea instalatiei de iluminat.
                              Dupa ce primele 3 etape sau parcurs se face etapa 4 dimensionarea propriuzisa a instalatiei de iluminat
                              Nu vreau sa plictisesc pe nimeni cu metodele de calcul dar ma voi referii la metoda de calcul global si anume metoda factorului de utilizare.
                              Trebuie sa stim destinatia incaperii. si luam necesarul de lm/mp din tabel Cateva exemple din cele 40 de pagini!!: Camere de zi , de dormit, sufragerie, camere pt. copil 50lx, camara 20lx, Birouri 140lx, Birouri in care se lucreaza la calculator 300lx, sectie de prelucrari mecanice precizie mica 200lx, precizie medie300lx, precizie mare 500lx mecanica fina 750lx, fabricarea de componente electronice 2000lx iar pe masa de operatii 3000lx. Tenis de masa -antrenament 300lx, competitii 500lx.
                              O sa incerc sa revin cu un exemplu de calcul pentru o incapere de 6x5m ( sau daca cineva doreste altceva)

                              Comentariu

                              Procesare...