Dimensiuni usa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cipm
    Incepator
    • 04.mai.2006
    • 57

    Dimensiuni usa

    Buna ziua,

    Vreau sa fac un dulapior cu usa ingropata(nu stiu daca este corecta expresia, ideea este ca usa vreau sa intre in corp si nu sa fie peste marginile corpului). Nu stiu insa cat trebuie sa scad din dimensiunea interioara pe care o are dulapiorul pentru a-mi rezulta dimensiunile usii.
    Ma gandesc ca ar trebui scazut grosimea marginii termocolante si 1-2 mm pentru a permite usii sa se deschida usor.

    Ma gandesc ca meseriasii au deja un mod de calcul (ceva de genul din latime se scad 4 mm)
    Ma poate indruma si pe mine cineva? Nu ar fi bine sa o iau prin incercari, mai ales cu PAL-ul.

    Multumesc,
    Cipm
    Fișiere Atașate
    Ce-si face omu' cu mana lui... este DIY.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    De ce nu optezi pentru o usa exterioara? Acopera toate laturile dulapului si cred ca arata mai bine iar dilema cu spatiul de 1-2 mm nu va mai exista.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • cipm
      Incepator
      • 04.mai.2006
      • 57

      #3
      De fapt imaginea era doar pentru a exemplifica ce inteleg prin usa, ingropata. "Obiectul" este mai complex [ http://picasaweb.google.com/ciprian....44215553040178 ] , si cel putin mie mi se pare ca ar arata mei bine cu usile ingropate. Ar mai fi o cauza: pe usile interioare vreau sa mai "agatz" cate ceva si ma gandesc ca ar aparea fenomenul de "lasare"...
      In fine probabil o sa merg pe 4 mm din care doi se pierd cand lipesc cantul. O sa las un mesaj cand va fi gata cu concluzia... a fost mult sau a fost putin
      Ce-si face omu' cu mana lui... este DIY.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #4
        În general, uşa cu tot cu cant ar trebui să fie mai mică cu 4-5 mm decît golul în care trebuie sa intre. Atenţie! balamalele folosite vor trebui să fie de tip "îngropat".
        Ce fel de cant veţi folosi? Şi ce anume doriţi să agăţaţi pe uşă?
        Dacă uşa se va "lăsa", veţi avea probleme mai mari în varianta "îngropată" decît în cea "aplicată" (uşa va freca sau chiar nu va permite închiderea).


        P.S.
        Postat în original de cipm
        [...] cel putin mie mi se pare ca ar arata mai bine cu usile ingropate. [...]
        Aşa este, uneori uşa "îngropată" arată mai bine.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • cipm
          Incepator
          • 04.mai.2006
          • 57

          #5
          @raduca
          Multumesc pentru raspuns. Nu va fi greutate mare "agatzata" de usa. Un suport pentru curele si poate o oglinda lipita pe exterior.

          ( din pacate deja am facut comanda. Am lasat 4mm brut... voi vedea ce se intampla. In cel mai rau caz cand ridic comanda o sa-l rog sa mai ia 2mm daca se poate. Oricum am rezerve legat de precizia milimetrica cu care se va taia.
          De balamale stiam. Ce nu stiam este aceea rezerva pentru cant (cant simplu termocolat ) si pentru o usoara deschidere. Cantul l-am masurat si mai mult de 1 mm nu are. Nu il lipesc cu un sistem profesional [ http://picasaweb.google.com/ciprian....08016250832834 ]... dar banuiesc ca nu creste cota, ci scade la lipire
          Am mai avut o usa de acest gen si a trebuit sa o mai ajustez cu o rindea electrica... dar face un praf.
          Daca ziceti din experienta ca ar trebui 4-5mm fara cant, poate o sa-l rog sa le mai ajusteze cand ridic PAL-ul.
          Multumesc inca o data pentru informatie.
          Ce-si face omu' cu mana lui... este DIY.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #6
            Postat în original de cipm
            [...] Daca ziceti din experienta ca ar trebui 4-5 mm fara cant [...]
            Postat în original de raduca
            [...] uşa cu tot cu cant ar trebui să fie mai mică cu 4-5 mm decît golul în care trebuie sa intre. [...]
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • cipm
              Incepator
              • 04.mai.2006
              • 57

              #7
              mea culpa
              Ce-si face omu' cu mana lui... este DIY.

              Comentariu

              • klaus
                Membru Marcant
                • 24.iun.2005
                • 960

                #8
                Din experienta mea la usile "ingropate" e o distanta de 3-4 mm numai in zona balamalelor. Cum ar trebui sa fie inc vreo 2 mm si in partea cealalta, eu as zice ca minim 5 mm sunt necesari.
                Asa cum s-a mai spus, sunt necesare balamale "ingropate" A nu se confunda cu cele "semiingropate", care de fapt sunt pentru usi una langa alta, dar pe deasupra.
                Fișiere Atașate
                Viata e complexa si are multe aspecte...

                Comentariu

                Procesare...