Demisol cu probleme

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ancanistor
    Incepator
    • 25.iul.2008
    • 2

    Demisol cu probleme

    Buna am o problema cu un demisol construit anul trecut- se afla la o adancime de 2 m sub nivelul solului si aprox 1 m deasupra -zidurile au o grosime de 50 cm , dupa ce am construit ne-am mutat imediat in casa pentru ca nu mai puteam astepta un an sa se usuce betonul
    ! Peste iarna nu au prea fost probleme dupa ce am dat drumul la incalzire aerul sa uscat, (aproximativ) si a fost ok , dar odata cu venirea verii si cu oprirea centralei sa creat umezeala si sau mucegait peretii desi se aeriseste. Acum in toamna aas vrea sa curat peretii si sa zugravesc din nou , va rog sa imi spuneti cu ce se pot curata si cu ce sa ii tratez ca la anul sa nu mai am problema asta- fundatia a fost izolata cu folie! Multumesc!
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Re: Demisol cu probleme

    Postat în original de ancanistor
    fundatia a fost izolata cu folie!
    Mai precis , ce hidroizolatie aveti pe exteriorul demisolului ?
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • ancanistor
      Incepator
      • 25.iul.2008
      • 2

      #3
      Fundatia este izolata cu folie hidroizolanta(cu bule, neagra) si de asemeni pe 2 laturi are fundatiile caselor alaturate , iar pe o latura este libera izolata cu zapada artificiala.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Masurati nivelul de umiditate interioara, poate este prea ridicat.
        Folia utilizata pentru hidroizolatie (membrana cu crampoane) poate fi ineficienta mai ales daca nu s-a aplicat corect. Daca nu sunt zone umede pe pereti atunci nu hidroizolatia este cauza.

        Comentariu

        Procesare...